Štvrtine pacientov, ktorí dostali cievnu mozgovú príhodu, lekári diagnostikovali fibriláciu predsiení. Na následky neliečenej poruchy srdcového rytmu zomiera u nás až desaťtisíc ľudí ročne. Medzi typické príznaky patrí búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť, únava či dýchavičnosť. Ochorenie je zákerné v tom, že nie každý pacient ich pociťuje.
„Tridsať percent z nich netuší, že má fibriláciu predsiení a lekár im túto diagnózu zistí až vtedy, keď utrpia cievnu mozgovú príhodu,“ upozorňuje MUDr. Gabriela Kaliská, CSc., prezidentka Slovenskej asociácie srdcových arytmií a primárka oddelenia arytmií Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCH) v Banskej Bystrici.
„Fibrilácia predsiení znamená, že krv v tejto časti srdca prúdi pomalšie, čo spôsobuje, že sa zráža a vznikajú tak krvné zrazeniny. Riziková je predovšetkým ľavá srdcová predsieň. Krvná zrazenina sa môže dostať do krvného obehu. Ak upchá mozgovú tepnu, vzniká cievna mozgová príhoda, čo je život ohrozujúce ochorenie,“ vysvetľuje MUDr. Kaliská.
Ak lekár pri EKG vyšetrení diagnostikuje fibriláciu predsiení včas a pacient dodržiava liečbu, ochorenie je dobre liečiteľné. K dispozícii sú účinné lieky – antiarytmiká, do úvahy prichádza aj operácia. „Cieľom liečby je udržať pravidelný rytmus a zabrániť komplikáciám. Dôležitá je však primárna prevencia, najmä liečba vysokého krvného tlaku, cukrovky a redukcia obezity,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti a zástupca primára Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave.
Slovenská asociácia srdcových arytmií spustila informačnú kampaň „Rytmus je život“, ktorá má za cieľ upriamiť pozornosť na príznaky ochorenia a naučiť Slovákov pravidelne si kontrolovať pulz. Mal by byť v rozpätí 50 až 100 úderov za minútu. Ak je pulz nepravidelný, môže to byť signál, že srdce nepracuje správne.
lbr