Cievna mozgová príhoda je závažné neurologické ochorenie, pri ktorom sa poškodzuje mozgové tkanivo nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Táto choroba, ľudovo nazývaná mozgová porážka alebo mŕtvica, sa už dávno netýka iba seniorov.
Ischemická cievna mozgová príhoda vzniká v dôsledku nedokrvenia mozgu, pričom dochádza k zúženiu alebo uzavretiu cievy, ktorá zásobuje mozog. Na rozdiel od hemoragickej mozgovej príhody (krvácanie do mozgu, čo spôsobuje prasknutie cievy alebo jej výdute), ischemická je častejšia, postihuje až 85 percent pacientov.
Pri liečbe ľudí s mozgovou porážkou sa hrá o čas. Čím skôr príde pacient do nemocnice, tým má väčšiu šancu na úspešnú liečbu a plnohodnotný návrat do života. Priemerný čas od príjmu pacienta do nemocnice po aplikáciu intravenóznej trombolýzy bol v roku 2018 u nás 43 minút, čo je o sedem minút menej ako v roku 2017. „Trombolytická liečba, ktorú podávame vnútrožilovo, dokáže rozpúšťať krvnú zrazeninu v cieve. Čím skôr sa obnoví prietok v postihnutej cieve, tým má pacient väčšiu šancu na obnovu funkcie jeho mozgu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Na Slovensku máme osem pracovísk intervenčnej rádiológie a endovaskulárnej liečby, kde sa realizujú aj vysokošpecializované zákroky – napr. mechanická trombektómia, čiže mechanické odstránenie krvnej zrazeniny z mozgu. Vo svete je dvesto nemocníc, ktoré dokážu realizovať tento zákrok u pacienta až do 24 hodín od vzniku prvých príznakov porážky. Jedna z kliník je aj v Bratislave.
Európska organizácia pre cievne mozgové príhody (European Stroke Organization) stanovuje minimálnu hranicu odliečených pacientov na úrovni 15 percent. Aj slovenské špičkové pracoviská túto hranicu nielenže dosahujú, ale i prekračujú. Kým v roku 2016 bol celoslovenský priemer odliečených pacientov na úrovni len niečo vyše 17 percent, dnes je to viac ako 28 percent. Pozitívnou správou je aj to, že za posledných takmer desať rokov sa u pacientov po trombolýze dvojnásobne znížilo úmrtie do jedného roka. V roku 2009 zomieral po cievnej mozgovej príhode do jedného roka každý štvrtý pacient, v roku 2016 to bol každý ôsmy.
Čas je mozog je informačná kampaň, ktorú od roku 2017 organizuje pacientska organizácia Sekunda pre život v spolupráci so Slovenskou neurologickou spoločnosťou. Cieľom kampane je vzdelávať verejnosť o príznakoch cievnej mozgovej príhody a zdôrazňovať faktor času, od ktorého závisí, či bude pacient po mozgovej porážke žiť a aká bude kvalita jeho ďalšieho života. Preto už prvé príznaky cievnej mozgovej príhody netreba v žiadnom prípade podceňovať, dôležité je okamžite kontaktovať prvú pomoc.
(lbr)