Rádioteleskop je umiestnený v nadmorskej výške 1700 metrov nad morom v blízkosti mesta Orgov a bol postavený v rokoch 1981-1985. Po rozpade Sovietskeho zväzu však ale začal chátrať.
Teleskop bol pomenovaný na počesť sovietskeho vedca Parise Herouniho. Predtým bol považovaný za jeden z najsilnejších rádioteleskopov na svete.
Okolo tejto obrej antény sa ale nachádzajú aj ďalšie opustené budovy, ktoré kedysi slúžili pre výskum rádiových meraní.
Národný inštitút metrológie Arménska, ktorému teraz tento rádioteleskop patrí, v súčasnosti hľadá investora, ktorý by sa podieľal na obnove daného komplexu.
V minulosti sa na Sputnika objavili unikátne zábery z Pripjati. Zábery z dronu ukazovali nielen opustené domy a parky, ale bol na nich zachytený aj neslávne preslávený reaktor, v ktorom došlo v roku 1986 k jadrovej katastrofe. Tridsaťtri rokov potom, čo došlo v roku 1986 k černobyľskej jadrovej havárii, je prístup do mesta duchov, Pripjati na Ukrajine, stále obmedzený.
Černobyľská uzavretá zóna je oblasťou, ktorá bola vystavená žiareniu v dôsledku nehody černobyľského reaktora. Dňa 26. apríla roku 1986 bol kvôli výbuchu a požiaru úplne zničený reaktor a budova energetického bloku Černobyľskej jadrovej elektrárne sa zrútila. Druhý deň bolo núdzovo evakuované mesto Pripjať, keďže sa radiácie rozšírila do vzdialenosti niekoľko sto kilometrov. Do akcií na odstraňovanie následkov katastrofy bolo zapojených vyše 600 tisíc ľudí.