Nenávisť voči Cirkvi naberá na obrátkach: Známy LGBTI aktivista a “hejter” kresťanov Weisenbacher so svojou mimovládkou tvrdí, že právo KBS byť v pripomienkovom konaní je v rozpore s ústavou. “Cirkev už nezastupuje väčšinu občanov!” Ziolkovský pokorne: “Nejde nám o moc ani o privilégiá”

Nenávisť voči Cirkvi naberá na obrátkach: Známy LGBTI aktivista a “hejter” kresťanov Weisenbacher so svojou mimovládkou tvrdí, že právo KBS byť v pripomienkovom konaní je v rozpore s ústavou. “Cirkev už nezastupuje väčšinu občanov!” Ziolkovský pokorne: “Nejde nám o moc ani o privilégiá”

Bratislava 4. februára 2019 (HSP/Foto:TK KBS)

 

Ministerstvo spravodlivosti nedávno predstavilo návrh, aby Konferencia biskupov Slovenska (KNS) bola súčasťou medzirezortného pripomienkového konania. Proti sa zakrátko postavili liberálni politici a najnovšie aj umelci a aktivisti.

Na snímke Stanislav Zvolenský (vľavo) a Andrej Kiska (vpravo)

Podľa skupiny z Inštitútu ľudských práv, ktorá sa venuje predovšetkým boju za LGBTI práva, by bol takýto krok protiústavný a diskriminačný voči iným náboženstvám a neveriacim. Na Ministerstve spravodlivosti preto v piatok odovzdali verejnú výzvu proti navrhovanej zmene.

Reklama

Vo verejnej výzve ministrovi Gáborovi Gálovi aktivisti žiadajú stiahnutie spomínaného návrhu v plnom rozsahu.

“Za tri dni sme vyzbierali vyše tritisíc podpisov občanov, ktorí nesúhlasia s tým, aby KBS bola priamo v zákone vždy členom medzirezortného pripomienkového konania,” uviedol pre denník Pravda Peter Weisenbacher, výkonný riaditeľ občianskeho združenia,. známy otvorenou nenávisťou voči kresťanom, keď na Vianoce v roku 2017 vyzval do boja proti nim.

Reklama

KBS podľa mimovládky Inštitút ľudských práv zastupuje iba jednu z registrovaných cirkví, čiže by tu mohlo prísť k diskriminácii na základe vierovyznania, a to jednak voči členom iných cirkví, ale najmä voči občanom bez vierovyznania.

Weisenbacher argumentoval tým, že hneď v prvej vete ústavy je uvedené, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu či náboženstvo. “Podľa nášho názoru by to bolo proti ústavným princípom, pretože cirkev by sa zaradila medzi štátne orgány. Treba si uvedomiť, že počet veriacich dlhodobo klesá a samotná katolícka cirkev stráca dôveru. Tvrdiť, že katolícka cirkev zastupuje väčšinu obyvateľov, nie je pravda,” dodal.

Inštitút ľudských práv, ktorému predsedá Peter Weisenbacher, tvoria ďalej Alena Krempaská, Andrej Lúčny, Róbert Mihály, Anna Čabruňova a Zoltán Mikeš. Všetci títo bojujú predovšetkým za nové ľudské práva pre sexuálnych extrémistov. Inštitút založil Peter Weisenbacher po tom, čo musel odísť zo Sorosom financovanej organizácie Amnesty international, pričom dôvodom mala byť údajne sprenevera. Weisenbacher je okrem iného známy svojou otvorenou nenávisťou voči cirkvi a kresťanom, ktorým deklaroval vojnu po tom, čo v roku 2013 na Vianoce Aliancia za rodinu pred referendom za rodinu distribuovala po kostoloch pohľadnice s motívom svätej rodiny s textom: “Pre nás je rodina svätá”.

Peter Weisenbacher vtedy na to zareagoval: “Takzvaná “Aliancia za rodinu” vytlačila 500 000 pohľadníc, má megabilboard a ide strašiť referendom. Rok 2014 teda evidentne bude kultúrnou vojnou, náboženskí fundamentalisti už zaútočili nenávisťou. Tolerancia a zdravý rozum sa musí brániť. To len aby bolo jasno, neznamená, že sa bojím. Chceli ste mať vojnu, budete ju mať, sľubujem, že to budete ešte dlho ľutovať.“

 

Reklama

 

Ziolkovský: Nezískame tým žiadne privilégiá, ani nebudeme vládnuť spoločnosti.

“Keď Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo návrh zmien Legislatívnych pravidiel vlády Slovenskej republiky, vyvolalo to rôzne reakcie. Námietky sa dajú zhrnúť do dvoch okruhov. Po prvé, či tento zámer zaradiť Konferenciu biskupov Slovenska medzi ostatné pripomienkujúce subjekty nie je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, kde sa píše, že sa štát neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Druhá námietka sa týkala otázky, či by Vláda takýmto spôsobom nediskriminovala ostatné cirkvi a náboženské spoločnosti,” ozrejmuje situáciu výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovksý

Pre vysvetlenie dodáva, že v súčasnosti keď ktorákoľvek vládna inštitúcia pripraví návrh nejakej normy alebo aj nelegislatívny materiál, predloží ho na verejné pripomienkovanie. “Na prvom mieste sú adresátom vládne inštitúcie, ministerstvá, atď. Okrem nich sú dôležitými partnermi aj tzv. ostatné povinne pripomienkujúce subjekty, napr. ZMOS, zamestnávateľské zväzy a pod. Ide o významné inštitúcie s veľkým dosahom na život spoločnosti a tam by sa zaradila aj KBS:”

Byť povinne pripomienkujúcim subjektom podľa neho znamená, že inštitúcia, ktorá návrh predkladá, musí s vami rokovať o predložených pripomienkach, pričom nemusí ich akceptovať, a nemusíte pri každej pripomienke predkladať 500 podpisov.

Reklama

“Skrátka, vládna inštitúcia je viac motivovaná s vami dohodnúť a ak sa nedohodne, keď sa dokument dostane na rokovanie Vlády SR, tak uvedie, že dokument predkladá s rozporom a uvedie dôvod. Ak povinne pripomienkujúci subjekt na návrh zákona nezareaguje, v systéme sa automaticky objaví: bez pripomienok. Okrem povinne pripomienkujúcich subjektov môže návrh zákonov pripomienkovať ktokoľvek (ak predloží 500 podpisov): jednotlivec aj inštitúcia. Predkladateľ však nemá povinnosť s ním rokovať a dohodnúť sa.”

Ziolkovský preto uvádza, že samotný fakt, že KBS by sa stala povinne pripomienkujúcim subjektom, nijako nezasahuje do kompetencií štátnych inštitúcii. KBS predkladá pripomienky a príslušná inštitúcia ich môže a nemusí prijať, preto samotný fakt pripomienkovania zo strany Katolíckej cirkvi nemôže nijako protirečiť ústave SR.

“Medzi nami, KBS ešte v roku 2015 zriadila oddelenie legislatívy a európskych záležitostí, ktoré odvtedy pripomienkovalo desiatky zákonov a predložili sme stovky pripomienok. Vládnym inštitúciám patrí vďaka za ústretovosť a porozumenie. KBS do tohto procesu vstupuje z jedného dôvodu: zastupujeme 3,7 mil. katolíkov a je logické, že chceme, aby právne normy zohľadňovali aj naše hodnoty. Preto si najviac všímame rodinnú politiku, gender, sociálnu agendu, ochranu života, zdravotníctvo, náboženskú slobodu či ochranu svedomia.”

Ďalej vyhlásil: “Pripomienkovanie zákonov zo strany KBS nijako nediskriminuje ani ostatné cirkvi a náboženské spoločnosti.” Každá z nich podľa neho môže slobodne predkladať pripomienky k zákonom. Je však pravdou, že ostatné cirkvi sú menšie a väčšinou na rozdiel od Katolíckej cirkvi nemajú personálne zabezpečenie, aby túto úlohu zvládli. Ako však vieme, Ekumenická rada cirkvi sa chce tejto otázke venovať.

Celá táto „kauza“ je podľa Ziolkovského “búrkou v pohári vody”. “KBS zákony pripomienkovala aj doteraz, a budeme to robiť naďalej. S mnohými ministerstvami sme si už vybudovali korektné vzťahy.”

Zmena v Legislatívnych pravidlách vlády podľa neho odzrkadľuje túto prax a reflektuje skutočnosť, že väčšina obyvateľov Slovenska sa hlási ku Katolíckej cirkvi. “Nezískame tým žiadne privilégiá, ani nebudeme vládnuť spoločnosti. Tým, ktorým to prekáža, však rozumné argumenty veľa nepovedia. Je to o dôvod viac, aby sme ako cirkev i jednotliví veriaci aktívne vstupovali do verejného života.”

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali