“Nie je počuť medzinárodné spoločenstvo. Mám na mysli odborníkov, ktorí predtým, než podporia alebo vyvrátia myšlienku premeniť jadrovú elektráreň v Černobyle na turistickú zónu [vykonajú výskum]. Nepočul som o vykonávaní medzinárodného výskumu v otázke bezpečnosti turistických výletov do tejto zóny,“ povedal Grišin.
Hlavným nebezpečenstvom pre turistov navštevujúcich Černobyľ sú plutóniové škvrny. Ich polčasy premeny presahujú 30 tisíc rokov. To znamená, že od doby výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyle sú naďalej zdrojom alfa a beta žiarenia. Takéto žiarenie zasahuje vnútorné orgány človeka.
“Je to akosi nemravné, do určitej miery nemorálne, aby [turisti] boli vystavovaní riziku, že ochorejú v súvislosti s rádioaktívnymi zdrojmi a vďaka tomu bola podporovaná ekonomika Ukrajiny,“ domnieva sa Grišin.
Podľa názoru predsedu Zväzu Černobyľ by bolo účelnejšie venovať prostriedky, ktoré sú vyčlenené na rozvoj cestovného ruchu v zóne Černobyľskej jadrovej elektrárne, na pomoc ukrajinským likvidátorom havárie, ktorí potrebujú lieky a materiálnu pomoc.
“Ide o bezpečnosť a existujú likvidátori, ktorí potrebujú chrániť svoje zdravie, a prostriedky sa vynakladajú na transformáciu vylúčenej zóny,“ rozhorčil sa Grišin.
Rozmach turizmu
Ukrajina nedávno oznámila turistický rozmach v Černobyle vďaka rovnomennému seriálu HBO. Podľa Kyjeva navštívilo uzavretú zónu od začiatku roka 2019 viac ako 107 tisíc ľudí. Takmer 80 percent z nich sú zahraniční turisti z Veľkej Británie, Poľska, Nemecka, USA a Českej republiky.
V súvislosti s tým boli vo vylúčenej zóne otvorené nové trasy – vodné a vzdušné, boli inštalované informačné stánky v dvoch jazykoch a navýšený počet sprievodcov.