Dajme slovo oficiálnemu textu k filmu, ktorý uverejnila Das Erste:
„Televízny film „Útek do neznáma“, ktorý bude vysielaný 14. februára, rozpráva príbeh o rodine utekajúcej pred totalitným systémom, za život ohrozujúcich okolností, z neobvyklej perspektívy v blízkej budúcnosti sa Európa prepadá do chaosu. V mnohých krajinách ovládli moc pravicoví extrémisti. Bývalý demokratický štát Nemecko sa stal totalitným systémom, ktorý prenasleduje disidentov, moslimov a homosexuálov.
Ako právnik sa Jan Schneider pridáva na stranu obetí. Keď sa dozvie, že ho chce režim znovu uväzniť, rozhodne sa utiecť. Jeho cieľom je Jihoafrická Únia, ktorá po ekonomickom boome zažíva politickú a ekonomickú stabilitu. Dopravná loď, ktorá mala vziať jeho rodinu a ďalších utečencov do Kapského mesta nevyjde a pašeráci ľudí ich na pobreží Namíbie posadia do člnov, ktoré sú príliš malé.“
Ťažko si predstaviť niečo viac vzdialené realite. Politická a ekonomická stabilita sú pojmy, ktoré si ťažko spojiť s Afrikou. Juhoafrická republika patrí ku krajinám s najvyššou kriminalitou na svete. Prieskum OSN z roku 2000 uvádza JAR na druhom mieste na svete v počte vrážd na na prvom v počte prepadnutí a znásilnení na počet obyvateľov. Odhaduje sa, že ročne je znásilnených 500 000 žien. JAR patrí medzi krajiny s najvyššou mierou znásilnení detí a kojencov. Obrovským problémom je takisto AIDS, únosy automobilov a veľké množstvo držaných zbraní. Nie imigrácia, ale emigrácia je realitou. Mnohí z emigrantov uvádzajú, že kriminalita je rozhodujúcim dôvodom pre ich odchod z krajiny. Z toho vyplýva, že film je naozaj fikciou a jeho jediným skutočným zmyslom je scitlivovať občanov Európy k lepšiemu prijímaniu migrantov, do ktorých postavenia sa cez filmových hrdinov majú vcítiť.
Katarína Hanzlíková