Spahn v rozhovore pre švajčiarske noviny Blick am Sonntag uviedol, že sa na nemeckých špecialistov, ktorí sa vzdelávajú pre Švajčiarsko, nejako “nehnevá, pretože ich vie pochopiť”, idú totiž za lepšími podmienkami. Ale zároveň podotkol, že potom chýbajú v Nemecku a musia ich tam nahradiť lekári z iných krajín.
“Chápem ich. Švajčiarsko je krásna krajina. Je však jasné, že v Nemecku potom chýbajú špecialisti. Tu pracujú poľskí lekári, ale v Poľsku chýbajú. To nemôže byť správne,” poznamenal Spahn s tým, že by sme sa mali “zamyslieť nad tým, či by nebolo potrebné nanovo preregulovať nábor odborníkov z určitých profesií v rámci EÚ”, aby boli rovnomerne rozložení a aby určitá ich časť zostávala aj v domácej krajine.
A to by podľa Spahna malo fungovať “bez spochybňovania voľného pohybu ľudí v Európe”. Niečo podobné existuje v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), takže takéto vhodné dohody by mohli byť vzorom.
Na otázku, či by Švajčiarsko malo platiť za to, že Nemecku berie jeho študentov, ktorí chodia študovať na švajčiarske vysoké školy a potom sa tam aj zamestnajú, Spahn jednoznačne odpovedal, že “to nie je jeho plán”.
V inom vydaní noviny SonntagsBlick podotýkajú, že Švajčiarsko je pre nemeckých lekárov už dlhé roky najpopulárnejšou krajinou, do ktorej chodia najprv študovať a potom tam zostávajú aj pracovať a usadia sa.
Takto z Nemecka odchádza množstvo nádejných kapacít. Podľa nemeckej Spolkovej komory lekárov, v roku 2017 podiel nemeckých lekárov, ktorí pôvodne pracovali v Nemecku a po čase odišli do zahraničia, predstavoval 59,3%.
Najobľúbenejšími krajinami boli podobne ako v predchádzajúcich rokoch Švajčiarsko (641 lekárov), Rakúsko (268 lekárov) a USA (84 lekárov).
Začiatkom roka 2017 švajčiarska lekárska asociácia FMH uviedla, že 17,7% lekárov pracujúcich v krajine má nemecký pas.
Český web Novinky.cz potvrdzuje, že lekárov v Nemecku potom nahradzujú odborníci z iných krajín. Podľa údajov Spolkovej komory lekárov sa počet v Nemecku nahlásených zahraničných lekárov v roku 2017 zvýšil o 8,4%, tedy o 4088 až na 50 809 zahraničných lekárov. Cudzí pas má 11,8% a najviac lekárov pribudlo zo Sýrie, Rumunska a Srbska.
Napríklad spolková krajina Sasko mala podľa údajov tamojšej lekárskej komory až 14% zahraničných lekárov, konkrétne 2700, a pochádzali až z 98 rôznych krajín, ale najviac (389) však zo susednej Českej republiky.