Medzi krajiny, kde vám hrozí pokuta, ak pri sebe budete mať nôž nesprávnych rozmerov, patrí napríklad neďaleké Nemecko. Medzi zakázané zbrane v tejto krajine patria nože s pevnou čepeľou dlhšou ako dvanásť centimetrov, vystreľovacie nože s čepeľou dlhšou ako 8,5 centimetra alebo obojstranne brúsenou čepeľou, tzv. pästné noža (tie môžu mať iba držitelia poľovných lístkov alebo spracovatelia kožušín) a jednoručné otvárateľné nože s poistkou (motýlik). Ako upozorňuje portál, tieto nože sa smú voziť alebo používať len so zvláštnym povolením a musia byť v uzamykateľnom puzdre.
Ďalšou krajinou v ktorej v tomto smere patria určité obmedzenia, je Dánsko. Tu síce nože nemusíte mať v uzamknutých puzdrách, na druhej strane nesmú byť pripravené na okamžité použitie. Medzi zakázané druhy patrí motýlik, rovnako vystreľovacie nože, nože otvárateľné jednou rukou, nože s dĺžkou čepele nad dvanásť centimetrov a nože na prvý pohľad zameniteľné s inými predmetmi. Zatváracie nože do siedmich centimetrov dĺžky sú povolené, ak nemajú v konštrukcii poistku pre zaistenie čepele. Na niektoré verejne prístupné miesta nie je ale vhodné nosiť ani rybičku.
V susednom Rakúsku sú zakázané nože s vystreľovacou čepeľou a nože s konštrukciou maskovanou či upravenú pre väčší účinok, boxery. Nože by ste však so sebou nemali nosiť vo verejných budovách, na verejných podujatiach a v školách.
V Poľsku nie je vhodné nosenie skrytých nožov. Nože by sme taktiež nemali, rovnako ako v iných krajinách, nosiť na hromadné akcie.
Francúzske zákony môžu považovať za zbraň aj niektoré bežné pracovné nástroje, ktoré dokážu spôsobiť bodnorezné zranenie, záleží však na okolnostiach.
V Británii platí “Offensive Weapon Act” (Zákon o útočných zbraniach) podľa ktorého môže byť takmer akýkoľvek predmet považovaný za zbraň. V tejto krajine sú zakázané nože typu motýlik, vystreľovacie a vyhadzovacie nože alebo nože, ktoré neodhalí detektory kovov. Ak však nemáte vysvetlenie, prečo pri sebe máte vec, ktorá môže byť považovaná za zbraň, napríklad skrutkovač, môžete byť v krajnom prípade odsúdení až na štyri roky odňatia slobody.
Na Slovensku a v Čechách to máme podľa portálu veľmi podobné. Zo zákona č.190/2003 z.z. vyplýva, že ak sa človek nespráva násilne, na Slovensku, na verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, nosiť môže.