Berlín 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Nord Stream 2-Axel Schmidt)
Hrozby amerických senátorov na adresu prevádzkovateľa prístavu Sassnitz kvôli plynovodu Nord Stream 2 sú priamo namierené proti rovnomennému mestu a federálnemu štátu Meklenbursko-Predné Pomoransko, je to vrchol drzosti, povedal novinárom Klaus Ernst, predseda výboru Nemeckého spolkového snemu pre ekonomiku a energiu
“Tento list je v drzosti neprekonateľný,” vyhlásil Ernst a dodal, že ide o “priame vyhrážanie mestu Sassnitz a štátu Meklenbursko-Predné Pomoransko, pretože 90% trajektového prístavu patrí mestu Sassnitz a 10% krajine Meklenbursko-Pomoransko.
List troch amerických senátorov prevádzkovateľovi prístavu Sassnitz GmbH, ktorý má Sputnik k dispozícii, sa týka sankcií pripravovaných americkými orgánmi proti spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na podpore výstavby plynovodu Nord Stream 2. List napríklad uvádza, že v prípade pokračovania prác hrozia prístavu “finančné deštrukcie”.
“Akcia troch senátorov ukazuje, že protesty federálnej vlády proti americkým akciám nemali žiadny účinok. Je jasné, že vyššie uvedení americkí senátori budú pravdepodobne povzbudzovaní k zvýšeniu nátlaku,” domnieva sa Ernst.
Podľa jeho slov “skutočnosť, že štát alebo krajiny sú teraz pod priamou hrozbou amerických sankcií, je neznesiteľná”.
“Vyzývam federálnu vládu, aby predvolala amerického veľvyslanca. Okrem toho je nutné konečne predložiť účinné protiopatrenia a v prípade nutnosti ich uplatniť, napríklad sankcie proti americkému LNG. Rubikon je jasne prekročený,” dodal.
Ako už skôr uviedol portál Focus, v Baltskom mori prebiehajú práce na plynovode Nord Stream 2 s pomocou nových lodí. Ide najmä o loď Rossini, ktorá sa už niekoľko týždňov nachádza v prístave nemeckého mesta Sassnitz. Podľa údajov médií tam Rossini dorazila začiatkom júna a je na nej asi 140 robotníkov, ktorí sú denne prepravovaní do prístavu Mukran, logistickej základne Nord Stream 2. Podľa miestnych novín Ostsee-Zeitung sú robotníci občanmi Veľkej Británie, Ruska, Ukrajiny a Talianska a pripravujú sa k výstavbe posledného úseku plynovodu, ale “zo strachu z hroziacich amerických sankcií konajú všetci účastníci tajne”.
Nord Stream 2 predpokladá výstavbu dvoch liniek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne z ruského pobrežia cez Baltické more do Nemecka. Proti projektu aktívne vystupujú USA, ktoré presadzujú v EÚ svoj skvapalnený zemný plyn, a tiež Ukrajina a niektoré ďalšie európske krajiny. USA v decembri 2019 uvalili na projekt sankcie a požadovali, aby spoločnosti zapojené do pokládky okamžite zastavili prácu. Švajčiarska spoločnosť Allseas takmer okamžite oznámila pozastavenie pokládky plynovodu.