Šéf frakcie SPD v nemeckom Bundestagu Thomas Oppermann nabáda k “dôkladnému sledovaniu týchto snáh prostredníctvom ochrany nemeckej ústavy”. Wahábizmus podľa neho dodáva “kompletnú ideológiu” pre teroristické sily ISIL. A hoci Saudská Arábia hrá dôležitú úlohu v rokovaniach o Sýrii, treba si dať pozor na “misijnú horlivosť wahábistov”.
Saudskoarabské veľvyslanectvo v Berlíne sa bráni vyhláseniami, že je proti radikalizácii mládeže. “Rovnako ako Nemecko, sme súčasťou koalície proti ISIL a bojujeme bok po boku proti terorizmu,” dodáva vo vyhlásení.
Nemecké médiá však silne kritizujú Saudskú Arábiu za návrh postaviť 200 mešít pre sýrskych migrantov prichádzajúcich do Nemecka. Tento problém nabral na význame, keď Saudská Arábia odmietla sýrskych migrantov prijať. Nemecká zahraničná spravodajská služba (BND) vyhlasuje, že zahraničné vzťahy s Rijádom by mohli byť hlavným destabilizujúcim faktorom v arabskom svete.
Podľa spravodajstva Russia Today sa nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel pri návšteve Rijádu ešte na začiatku tohto roka nebál podporiť saudského bloggera Raifa Badáwího, ktorý bol odsúdený na 1000 rán bičom za urážku islamu. Navyše zablokoval dohodu o postavení nemeckej zbrojovky v Saudskej Arábii.
Zvýšený záujem Nemecka o udalosti na Blízkom východe súvisí s aktívnym zapojením krajiny do protiteroristickej koalície. Berlín vyslal do Sýrie prieskumné lietadlá a fregatu na ochranu francúzskej lietadlovej lode a až 1200 vojenských pracovníkov. Podľa agentúry DPA minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier v pondelok ráno pricestoval do Bagdadu na stretnutie s irackou vládou. “Stabilizácia Iraku je rovnako dôležitá ako hľadanie politického riešenia v Sýrii,” povedal minister pri príchode.