Celkovo bolo Nemecko v správe považované za veľmi atraktívnu ekonomiku cestovného ruchu. Nachádzalo sa na treťom mieste zo 136 krajín po Španielsku a Francúzsku. Nasledovalo Japonsko na štvrtom mieste a Spojené kráľovstvo na piatom.
Nemecko zaznamenalo vysokú úroveň v mnohých oblastiach, excelovalo v hygiene a zdraví a vyniklo v mnohých kategóriách vrátane kultúrnych zdrojov, ľudských zdrojov, infraštruktúry a udržateľnosti životného prostredia.
Cestovatelia sa však obávajú bezpečnostnej situácie v Nemecku, keďže kancelárka Angela Merkelová otvorila hranice Nemecka viac ako miliónom ľudí z tretieho sveta v roku 2015, čo viedlo k tomu, že krajina bola zasiahnutá sériou významných teroristických útokov.
“Celkový pocit bezpečia medzi obchodnými cestujúcimi po celom Nemecku klesol,” povedal hovorca WEF Georg Schmitt a vysvetlil, že nebezpečenstvo terorizmu hrá v mysliach turistov významnú úlohu.
Nemecko nie je jediné v tom, že podľa Schmitta zaznamenalo výrazný pokles svojej povesti ako bezpečného turistického cieľa. “Nemecko kleslo viac ako väčšina krajín, ale rovnaký trend možno pozorovať takmer vo všetkých západoeurópskych krajinách,” povedal pre Die Welt.
Niekoľko európskych susedov bolo v správe ohodnotených ešte horšie ako Nemecko, pokiaľ ide o bezpečnostné hodnotenia, pričom Francúzsko sa umiestnilo na 67. mieste a Spojené kráľovstvo na 78. mieste.
Začiatkom tohto mesiaca vydal Nemecký federálny orgán kriminálnej polície (BKA) správu o dramatickom náraste migrujúcej kriminality v roku 2016 v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
V stredu Breitbart London uviedol, že nemecký federálny úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) pripustil, že tisíce bývalých bojovníkov Talibanu mohli vstúpiť do krajiny, čo môže ohroziť susedné krajiny ako Francúzsko.