V roku 1904 v bývalej kolónii Nemeckej východnej Afriky povstali kmene Herero a Nama, pričom až okolo 75 000 ľudí (iné zdroje uvádzajú až 100 000) nemeckí vojaci príkazom generála Lothara von Trothu zastrelili alebo odvliekli do púšte, kde zahynuli.
Nemecko tieto udalosti uznalo za genocídu a najnovšie prejavilo vôľu aj ospravedlniť sa za spáchané činy. Plánované sú spoločné vyhlásenia vlád a parlamentov Nemecka a Namíbie, kde sa masaker jasne označuje ako genocída, a nemecký prezident Joachim Gauck má v mene svojej krajiny vysloviť oficiálne ospravedlnenie.
Predstavitelia kmeňov Herero a Nama sa vyjadrili, že od Nemecka budú požadovať aj finančnú kompenzáciu. Aj z tohto dôvodu sa má vytvoriť “Nemecko-namíbijská nadácia Budúcnosť”, ktorá bude mať na starosti nové projekty v oblasti infraštruktúry, ako je napríklad aj odsoľovanie morskej vody, vodovody a pod. Na nemeckej strane bude rokovania viesť bývalý predseda Výboru pre zahraničné veci Ruprecht Polenz (CDU). “Obe strany dúfajú, že rokovania budú dokončené v tomto roku,” povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia.
Na nemeckú “genocídu” z čias kolonializmu v poslednom čase upozorňovalo Turecko, ktoré týmto na oplátku vracalo úder, pretože Bundestag zahlasoval za uznanie arménskej masakry za “genocídu”.