Nemecký protimonopolný orgán Bundeskartellamt, navrhuje blokovať gigant sociálnych médií kvôli zlúčeniu užívateľských údajov zozbieraných prostredníctvom aplikácie Instagram, WhatsApp a miliónov webových stránok tretích strán, ktoré sledujú používateľov v mene spoločnosti Facebook prostredníctvom tlačidiel typu “like” a “zdieľať” pokiaľ užívateľ nevydá súhlas na jeho sledovanie.
“V budúcnosti už spoločnosť Facebook nebude môcť nútiť svojich užívateľov, aby súhlasili s prakticky neobmedzeným zhromažďovaním a priraďovaním údajov tretích strán na svoje používateľské účty na Facebooku,” uviedol vo štvrtok tlačový hovorca Andreas Mundt, prezident Bundeskartellamt.
Odvolávajúc sa na 95 percentný podiel Facebooku denných aktívnych používateľov na trhu sociálnych médií v Nemecku, Mundt poznamenal, že spoločnosť “musí brať do úvahy, že používatelia Facebooku prakticky nemôžu prejsť na iný typ sociálnej siete.”
“Jedinou možnosťou, ktorú má používateľ, je buď prijať komplexnú kombináciu údajov, alebo sa zdržať používania sociálnej siete,” povedal Mundt a uviedol, že “dominantné postavenie na trhu znamená donucovacie… V takejto ťažkej situácii nemôže byť voľba užívateľa označovaná za dobrovoľný súhlas. ”
Spoločnosť Facebook oznámila, že sa voči tomuto rozhodnutiu odvolá, sťažuje sa na “ťažkú konkurenciu, s ktorou sa stretáva v Nemecku”, a trvá na tom, že spoločnosť dodržiava tak GDPR, ako aj ďalšie európske zákony na ochranu údajov.
“Popularita nie je dominancia”, sťažovala sa spoločnosť v príspevku na svojom blogu, ktorý tvrdí, že menej ako 60 percent nemeckých užívateľov sociálnych médií používa Facebook. “Bundeskartellamt však považuje za nepodstatné, že naše aplikácie priamo konkurujú s YouTube, Snapchatom, Twitterom a ďalšími”- ako keby ich mala kontrola trhu nad viac ako polovicou oslabiť.
Spoločnosť neuviedla, koľko z 40% používateľov, ktorí nie sú na Facebooku, si nainštalovalo Instagram alebo WhatsApp a úplne skrylo všadeprítomnosť tlačidiel “Páči sa mi” a “zdieľať.”
“Používanie informácií prostredníctvom našich služieb nám tiež pomáha chrániť bezpečnosť ľudí, vrátane napríklad identifikovania zneužívania a zneužitia účtov súvisiacich s terorizmom, zneužívaním detí a interferenciou vo voľbách medzi Facebookom a Instagramom,”píše spoločnosť.
Facebook má mesiac na odvolanie proti rozhodnutiu a štyri mesiace na vypracovanie riešenia, dodáva úrad Bundeskartellamt.
Facebook taktiež minulý mesiac oznámil, že plánuje zlúčenie Messengera, Instagramu a WhatsAppu do jednotnej platformy, čo sa zdá byť tiež v rozpore s rozhodnutím nemeckého protimonopolného orgánu.