Je známe, že v oblasti zdravotníckych služieb v krajinách Vyšehradskej štvorky dlho prekvitala korupcia, pokračuje autor článku v nemeckých novinách. Zdravotnícke zariadenia boli zle vybavené, personál zle platený čo prakticky spôsobovalo kriminálnu nedbalosť v prístupe k pacientom v dôchodkovom veku. Situácia sa zmenila až v roku 2004 s rozšírením EÚ na východ. Od tej doby si mnohí lekári otvorili súkromnú prax, píše sa v denníku Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Najprv túto medzeru na trhu začali zapĺňať západní podnikatelia, píše autor. Za posledných desať rokov sa v pohraničných oblastiach Nemecka a Rakúska, rovnako ako aj v blízkosti obľúbených letovísk, ako sú Piešťany, na západe Slovenska začali budovať domy s opatrovateľskou službou. Za mesačný poplatok 1000 až 1400 eur poskytujú vysoko kvalitnú starostlivosť prestárnutým Nemcom, ktorá je porovnateľná s najlepšími ústavmi v Nemecku.
Zo začiatku boli takéto biznis plány skôr na smiech a to rovnako v Poľsku, Českej republike, na Slovensku tak i Maďarsku, kde sú ešte zachované silné rodinné putá a rodinné hodnoty a ľudia tam odmietali nechávať svojich starších príbuzných v domoch s opatrovateľskou službou.
Teraz je to iné. Možnosť voľného pohybu v rámci Európskej únie rozdeľuje rodiny. Každé tretie manželstvo končí na slovensku rozvodom. Mnohí z tých, ktorí pracujú v zahraničí dlhšiu dobu nevideli svojich blízkych. To isté sa deje aj v iných krajinách Vyšehradskej štvorky. Toto tiež prispieva k problému demografického starnutia, dodáva autor článku. Preto pre obyvateľov východnej Európy sa stáva čoraz aktuálnejším problémom nájdenie vhodného domova pre seniorov.
Veľmi atraktívne v tomto smere sa javí Chorvátsko s jeho veľmi prijateľnými cenami. Niektorí sa dokonca obzerali aj po Kryme, ale rusko-ukrajinský konflikt im narušil ich plány. Avšak, autor uvádza, že Ukrajina má potenciál, pretože má prebytok vysoko kvalifikovaného zdravotníckého personálu, ktorý nemá vysoké požiadavky na plat.
jf