Novinárka pripomína, že túto nedeľu sa v Petrohrade bude konať prehliadka venovaná 75. výročiu prelomenia blokády mesta.
“Opäť tí, ktorí sú v Moskve pri moci, posielajú vojakov namiesto toho, aby prejavili súcit, a zdôrazňujú národnú hrdosť a nie spomienku,” tvrdí Bigalková a zdôrazňuje, že blokáda Leningradu zostáva “bolestným” okamihom v dejinách Ruska.
Priznáva, že blokáda, ktorá trvala takmer 900 dní, bola genocídou, ktorej následkom, ako píše, “zahynulo viac než milión ľudí”. Podľa jej názoru však po skončení vojny ani jedna zo strán nebola zainteresovaná na tom, aby udalosť bola nazvaná práve tak, a ruská vláda podľa nej stále “predstavuje obkľúčených ľudí ako hrdinov, ktorí sa statočne bránili Nemcom”.
“To, že sa hladní ľudia sotva držali na nohách, jedli lepidlo a mačky a niektorí boli potrestaní za kanibalizmus, sa väčšinou začalo uvádzať až v 90. rokoch,” tvrdí novinárka.
V Nemecku bol pojem “genocída” “vykorenený” a v Rusku bol “podrobený cenzúre”, pokračuje. “V opačnom prípade by si vedenie mesta muselo najskôr položiť skôr otázku, prečo vtedy urobilo tak málo pre obyvateľov. A ruskí historici by sa možno už skôr sporili o to, či bolo možné predísť katastrofe. Ak bol Stalin ochotný obetovať tieto ľudské životy rovnako ľahkomyseľne ako jeho protivníci. Je to otázka, ktorú počujete zriedka, pretože v Rusku sú doteraz ľudia, ktorí uctievajú Stalina,” píše autorka.
Pritom v Nemecku podľa jej slov dlhú dobu vôbec nespomínali na blokádu Leningradu – “jeden z najpríšernejších zločinov wehrmachtu”.
“Obete blokády vraj položili svoj život za víťazstvo ruského ľudu. Ako keby bola takým spôsobom odôvodnená ich smrť, ako keby umierali od hladu dobrovoľne. To znižuje význam udalosti a to je nebezpečné,” uzatvára Bigalková.
Blokáda Leningradu bola zahájená 8. septembra 1941 a trvala takmer 900 dní. Jediná cesta, po ktorej boli dopravované do obkľúčeného mesta potraviny – tzv. Cesta života, viedla cez zamrznuté Ladožské jazero. Blokáda bola prelomená 18. januára 1943, ale do úplného ukončenia blokády museli obyvatelia mesta vydržať ešte celý rok – do 27. januára 1944.
Počas rokov blokády zahynulo podľa rôznych údajov od 400-tisíc do 1,5 milióna ľudí. Počas Norimberského procesu bol uvádzaný počet 632-tisíc ľudí. Iba 3% z nich zahynuli následkom bombardovania a delostreleckého ostreľovania, ostatní zomreli od hladu.
V sobotu sme priniesli informáciu o tom, že ruské Ministerstvo obrany odtajnilo dokumenty pri príležitosti výročia prelomenia spomínanej blokády, ktoré odhaľujú nové skutočnosti napríklad o zapojení ponoriek v oblasti jazera (viac v článku).