Program bol vytvorený ako prostriedok na boj proti “nútenej nečinnosti” desiatok tisíc migrantov žijúcich v utečeneckých centrách, ktorí sa nudia a nemajú čo robiť, kým čakajú na potrebné dokumenty. Ich vybavovanie môže trvať aj mesiace a niekedy ich ani nedostanú. Teraz aj nelegálni migranti budú môcť pracovať do 20 hodín týždenne a niečo si zarobiť, čo promótori tejto myšlienky vítajú tvrdiac, že si tak budú môcť zarobiť nejaké to euro a zároveň aj poslúžia spoločnosti.
Analytici sa nazdávajú, že imigranti tak zarobia približne 84 eur mesačne, čo podľa nich viac-menej korešponduje s osobnými výdavkami na jedného azylového čakateľa.
Typy práce pre migrantov, ku ktorej nebude treba veľa zručností, budú zahŕňať aktivity ako obsluha jedlom, oprava postelí, polievanie rastlín a iné “mini-práce”, ktorými si zarobia 1 euro za hodinu.
“Pracujúci utečenci sú tiež politickým signálom”, povedal Ronald Bachmann, ekonóm na Inštitúte RWI v Essene, čím narážal na neutíchajúcu kritiku migrantov žijúcich na úkor nemeckého štátu.
Konzervatívci však tento plán kritizujú. Stefan von Borstel, ktorý pracuje pre nemecký denník Die Welt, si myslí, že tento projekt poslúži vláde, aby mohla ukazovať lepšie štatistiky zamestnanosti.
Projekt v istej miere funguje vo viacerých nemeckých mestách. Kým v Bavorsku pracuje už 9000 migrantov, v Berlíne približne 4000 azylových čakateľov pracuje v rámci programu (za euro na hodinu). V Hannoveri imigranti môžu opravovať bicykle, triediť šatstvo, vodiť deti Nemcov do škôlky a za odmenu za to majú hodiny nemčiny.