Príčinou má byť vyšetrovanie istého nemeckého dôstojníka, ktorého obviňujú z prípravy teroristických činov. Prokuratúra Frankfurtu nad Mohanom zatkla 28-ročného nadporučíka, ktorý sa podľa informácií zverejnených v nemeckých médiách koncom r. 2015 v nemeckom meste Gießen zaregistroval „pod maskou“ sýrskeho utečenca. Nemecké médiá uviedli, že pripravil zoznam obetí, ktoré mienil zavraždiť kvôli tomu, že majú odlišné politické názory.
Ministerka obrany Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti tvrdo kritizovala stav v nemeckých ozbrojených silách, čím nahnevala celé ich velenie. Zástupcovia armádneho velenia a Sociálnodemokratickej strany žiadajú, aby sa ministerka ospravedlnila. Ministerka sa odmietla ospravedlniť a poukázala na to, že velenie armády celé 3 roky ututlávalo fakt, že tento dôstojník má radikálne pravicové postoje a podčiarkla, že v armáde kryjú nedostatky s snažia sa skryť všetko pred verejnosťou. Dokonca niektorých vyšších veliteľov armády označila za „slabochov“.
Momentálne sa spustila lavína odvetnej kritiky. Predseda odborov nemeckých vojakov Andre Wüstner pre denník Augsburger Allgemeine povedal, že velenie armády dostáva obrovské množstvo listov od dôstojníkov a vojakov, ktorí sa nestotožňujú s konaním ministerky a tvrdo odsudzujú jej počínanie. Požiadal, aby ministerka podložila faktami svoje obvinenia, ktoré označil za nehorázne a nespravodlivé.
Člen komisie nemeckého parlamentu pre veci príslušníkov ozbrojených síl Hans-Peter Bartels priznal, že ozbrojené sily majú niektoré problémy, ale ministerka ich rozsah zjavne prehnala. Poznamenal, že velenie armády sa začína na samotnom vrchu, čím naznačil, že samotná ministerka môže za niektoré problémy.
Podpredseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka Ralf Stegner pripomenul, že Ursula von der Leyenová je vo svojej funkcii už viac ako 3 roky, takže ak vedela o nedostatkoch v armáde, mala sa postarať o ich odstránenie. Člen komisie pre otázky obrany tej istej politickej strany Rainer Arnold požiadal, aby sa ministerka za svoje výroky ospravedlnila pred celými nemeckými ozbrojenými silami. „Každý poriadny vojak cíti, že ministerka ho urazila. Čakáme, že sa ospravedlní,“ podčiarkol v rozhovore pre Passauer Neue Presse.
Vplyvný Der Spiegel prízvukoval, že medzi ministerkou a velením ozbrojených síl chýba dôvera a porozumenie. Uvádza názor niektorých vyšších dôstojníkov, ktorí tvrdia, že sa ministerka snaží dištancovať od niektorých problémov armády, aby si zachránila svoju politickú kariéru. Konfrontácia medzi velením ozbrojených síl a ministerkou pokračuje a zatiaľ nik nevie, ako to dopadne.
Eugen Rusnák