Náklady na “zapožičanie” dieťaťa sa líšia. “Máme údaje … že to stojí od niekoľkých stoviek, alebo dokonca v niektorých prípadoch, menej ako 100 dolárov, až do 1 000 alebo viac dolárov,” uviedol Kevin McAleenan, úradujúci tajomník ministerstva vnútornej bezpečnosti (DHS), počas kongresového rokovania 18. júla.
McAleenan spomenul aj jeden konkrétny prípad, kedy si 51-ročný nelegálny cudzinec kúpil 6-mesačné dieťa za 80 dolárov v Guatemale, aby sa potom mohol ľahko dostať do Spojených štátov. Ale po tom, čo mu na hraniciach povedali, že on aj dieťa musia podstúpiť test DNA, tak úradníkom povedal pravdu.
McAleenan tiež povedal, že majú viacero skúseností s podobnými organizáciami, ktoré majú dokonca reklamy aj na Facebooku a v rádiách v Strednej Amerike.
Len za posledných osem týždňov identifikovali špeciálni agenti HSI 5 500 falošných rodín, čo predstavuje približne 15 percent všetkých postúpených prípadov. McAleenan tiež uviedol, že agenti odhalili aj 921 falošných dokumentov. 615 jednotlivcov bude teraz stíhaných za obchodovanie a pašovanie detí. McAleenan sa však obáva, že celkový počet takto zneužitých detí bude ešte vyšší.
„Každý vie, že ak prinesie so sebou dieťa, bude mu dovolené zostať v Spojených štátoch – hovoria im „cestovné pasy “. Počul som to priamo od pána z Huehuetenango, najzápadnejšej provincie Guatemaly. ”
300 000 detí
Od 1. októbra 2018 prekročilo južnú hranicu podľa McAleenana viac ako 300 000 detí. Väčšina z nich vstúpila na územie USA spolu s rodinou. Počet rodín, ktoré prišli do USA, stúpol od roku 2018 o 469 percent.
Ľahší prístup rodinám na územie USA umožnil v roku 2015 kalifornský sudca, ktorý zmenil a doplnil dohodu o urovnaní s Floresom tak, aby bolo zakázané zadržiavanie rodín na viac ako 20 dní. Predtým sa pravidlo 20 dní vzťahovalo iba na maloletých bez sprievodu.
Zaujímavá je aj štatistika, ktorá ukazuje koľko mužov prekračujúcich hranice s dieťaťom. V roku 2014 muži s dieťaťom predstavovali menej ako 1 percento všetkých osôb zadržaných pohraničnou hliadkou v sektore údolia Rio Grande. Podľa Rodolfa Karischa, hlavného agenta pohraničnej hliadky pre tento sektor, toto číslo teraz dosahuje skoro 50 percent.
Všetky takéto “rodiny” majú so sebou aj falošnú dokumentáciu. “Vo všetkých troch krajinách prebieha falošná dokumentácia,” uviedol McAleenan s odkazom na Guatemalu, Honduras a Salvádor.
Podľa McAleenan sú ale najviac zarážajúce takzvané “recyklácie detí”. V takýchto prípadoch si dospelý vezme dieťa aby sa dostal cez hranice ako „rodinná jednotka“ a potom dieťa pošle späť na ďalšie “použitie”.
Dospelích, ktorí sa takto podvodne dostali do USA alebo tomu napomáhali, bude teraz ministerstvo spravodlivosti stíhať za federálne trestné činy vrátane: imigračného zločinu, podvodov s totožnosťou a výhodami, pašovania cudzincov, obchodovania s ľuďmi a vykorisťovania detí.
McAleenan tiež požiadal kongres o zmenu zákonov, ktoré umožňujú ľahší prístup migrantom na územie USA.