Negativita a hnev niekedy nie sú na škodu, tvrdí psychológ: “Len hlúpi sú neustále pozitívni”

Negativita a hnev niekedy nie sú na škodu, tvrdí psychológ: “Len hlúpi sú neustále pozitívni”

Praha 19. decembra 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

“Pozitívny prístup k životu je niekedy až otravný,” tvrdí britský psychológ Earl Hopper a nabáda, aby sme sa za svoje negatívne pocity nehanbili. V rozhovore Českého rozhlasu hovorí aj o príčinách nenávisti, jej prekonávaní ale aj  o tom, prečo by sme mali prijímať utečencov…

Ilustračné foto

Podľa pscyhológa akási negativita je zakorenená v ľuďoch z Európy už odpradávna, zatiaľ čo ľudia v zámorí sú naučení rozmýšľať pozitívne, niekedy až prehnane pozitívne. “Typická odpoveď na nejakú otázku alebo požiadavku v Amerike obvykle znie “Áno, ale …”, zatiaľ čo Európania povedia skôr “Nie, ale …”. Je to dané európskou históriou. Európania sú viac opatrní, prežili si už veľa sklamania, vedia, že koľkokrát nezáleží na tom, ako veľmi sa snažíte, a napriek tomu sa niečo nepodarí. V Amerike je stále všetko nové, na všetko sa reaguje štýlom “Áno, poďme to skúsiť, určite to pôjde. Bude to skvelé! “. Tento prístup, že všetko je za všetkých okolností možné, vnímam trochu ako taký adolescentný entuziazmus. Je to niekedy až otravné. Mali by sme vedieť prijať aj utrpenie, rešpektovať, že niečo jednoducho možné nie je. Považujem to za oveľa zrelší prístup. Pomáha korigovať nerealistickú vieru, že človek dokáže všetko. Španielsky filozof Miguel de Unamuno hovorí o takzvanom tragickom pocite života. Taký pocit je v živote potrebný práve preto, aby vyrovnával naivné nadšenie,” vysvetľuje Hopper.

Reklama

Odborník v rozhovore uviedol aj to, že nevidí ako problém, keď sa človek cíti nešťastne z toho, že nie je v živote dosť pozitívny. “Ľudia sa hanbia, že nemyslia dosť pozitívne, pritom to je úplne normálny prístup. Dalo by sa dokonca povedať, že len hlúpi ľudia sú neustále pozitívni a zo všetkého nadšení. Často je to ale jednoducho taký povahový rys. Nutné je dodať, že v skupine je pre jej dynamiku dobré mať medzi sebou jedného až dvoch podobných ľudí.”

britský psychoanalytik a terapeut sa zaoberá témou nenávisti, problematikou terorizmu z pohľadu psychoanalýzy a štúdiom tráum v ľudských spoločnostiach, je autorom niekoľkých publikácií o sociálnom nevedomí. Vo svojich prácach píše, že ľudia, ktorí prežili nejakú traumu, často cítia veľkú nenávisť k tým, ktorí im ubližovali. Chcieť po nich, aby všetko odpustili a na všetko zabudli, je podľa neho nerealistické. “Po obetiach sa toho chce príliš veľa, oni sa potom cítia previnilo a hanbia sa, pretože toho nie sú schopní. Aby sa to nakoniec aspoň čiastočne podarilo, je nutné s nenávisťou pracovať, nie ju popierať. Je ale dôležité naučiť sa nenávidieť správnym spôsobom a hlavne sa za tieto pocity nehanbiť,” uvádza Hopper, ktorý tiež hovorí, že takto je možné posunúť sa v živote ďalej. Napríklad v prípadoch zneužívania môže byť tradičný koncept dokonca nebezpečný, a to hlavne u detí. Deti väčšinou nerozumejú tomu, prečo boli zneužívané. Často majú pocit, že je to ich vina, že urobili niečo zle. “Keď sa v terapii až príliš sústredíme na odpustenie, môžeme im dokonca uškodiť a všetko môže vyústiť v chorobu, úzkosti alebo agresiu,” dodal.

Reklama

Upozorňuje, že v súčasnosti je trendom nenávidieť aj tých ľudí, ktorých nepoznáme, trebárs moslimov. “Moslimovia sa stali akýmsi fantastickým démonom, diablom, ktorého sa boja aj ľudia, ktorí žiadneho moslima nikdy nevideli. Aby sme pochopili, kde sa nenávisť berie, môžeme sa pozrieť na vývoj dieťaťa a na rozdiel medzi cudzím a neznámym. Dieťa sa najskôr bojí niečoho neznámeho a divného, ​​napríklad zlej chuti, novej veci alebo nového zvuku. O niečo neskôr prichádza strach z nejakého cudzieho objektu, ktorý je potenciálne nebezpečný a môže narušiť náš bezpečný priestor. Týka sa to predovšetkým vzťahu k matke a objaveniu ďalšie osoby, ktorá vstupuje do tohto vzťahu, najčastejšie otca a súrodencov. S príchodom nového súrodenca sa objaví strach, pocit rivality, pocit, že človek už nie je toľko milovaný a akceptovaný. A tento strach z cudzieho, nebezpečného objektu v nás zostáva celý život. Migračné procesy, ktoré sú veľmi dobre popísané zo sociologického, antropologického a ekonomického pohľadu, môžeme sledovať aj optikou psychoanalýzy. Migranti nevyvolávajú nenávisť len z údajných racionálnych dôvodov typu, že prídu a zoberú nám prácu, ale aj preto, že niekde hlboko v nás sú ukryté oveľa primitívnejší nevedomé úzkosti.” V tomto prípade psychológ hovorí o tom, že všetci v sebe máme nevedomú túžbu po bezpečí a po úplnom spojení s druhým človekom. Je to iluzórne želanie, pretože je nesplniteľné. “Je to pomyselná túžba po návrate do matkinej maternice. Aby sme to docielili, musíme odstrániť všetky prekážky. Všetko, čo je iné, nesúrodé, musí byť eliminované, aby sa mohlo uskutočniť absolútne spojenie s matkou.”

“Rovnaký princíp funguje aj v spoločnosti. Iné, väčšinou minoritné, skupiny sú vnímané negatívne, ako ohrozenie, ako niekto, kto je proti nám. Takže títo ľudia musia byť odstránení, eliminovaní alebo potlačení a tak sa aj deje. Civilizovaná spoločnosť by to ale samozrejme nemala dopustiť. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je zariadiť, aby sa ľudia necítili ohrození. Čím bezpečnejšie sa ľudia cítia, tým menej sa v spoločnosti takéto správanie objavuje. A to už je potom úloha politikov, aby zaistili bezpečie. Vyvstáva potom otázka, prečo niektoré vlády robia opak,” zamýšľa sa Hopper.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali