Päťdesiatšesťročný Američan Erik Best žije od roku 1991 v Českej republike. Narodil sa v Severnej Karolíne a detstvo strávil v Montane. Má šesť súrodencov, jeho otec pracoval ako lekár a mamička bola v domácnosti. Erik prežil detstvo v dome, kde platila rodičovská autorita a mohol dostať trest aj za to, že zjedol bratrancovi zmrzlinu. Niekedy jeho rodina chodila aj do kostola. V Českej republike sa novinár oženil s Ditou, ktorá je českého pôvodu. V Prahe spoločne vychovávajú štyri deti.
Model rodiny sa za niekoľko desiatok rokov zmenil tak v Česku, ako aj v Spojených štátoch a novinár prezradil, čo si o tom myslí:
“Aj keď sa to tu tiež mení, tak rodina drží viac pohromade a viac si pomáha, a to sa mi veľmi páči.”
“Ja to vidím tak, že staršia generácia má na tú mladšiu preniesť určité vzdelanie, určitý spôsob myslenia, určité hodnoty, ktoré sa neučia v škole. Keď rodiny nie sú spolu, tak to znamená, že štát, čím ďalej tým viac vytvára ten základ. Niekto si myslí, že to je veľmi pozitívne, ale ja nie. Ja si myslím, že rodina existuje preto, aby každá rodina bola trochu iná. A rovnako si myslím, že je to o niečo zdravšie v Českej republike ako v Amerike,” povedal Best.
Erik Best založil a dodnes vydáva bulletiny Final Word, Fleet Sheet či nový Friday Edition. Dňa 28. 10. 2018 mu prezident Českej republiky udelil za zásluhy pre štát medailu Za zásluhy I. stupňa.
Na Slovensku to vrie
Medzitým sa v Bratislave cez víkend v rovnakom čase konali dva pochody. Jeden bol za práva LGBT komunity a niesol názov Dúhový Pride. Druhý pochod sa niesol v duchu za tradičnú rodinu a bol pomenovaný Hrdí na rodinu.
Rôzni politici vyjadrili svoj postoj k otázkam tolerancie a rodinných hodnôt. Akciu Hrdí na rodinu podporil predseda SNS Andrej Danko a kňaz Marián Kuffa, avšak členka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Natália Blahová na to nemala rovnako pozitívny názor. Poslankyňa NR SR Martina Šimkovičová sa stala svedkyňou oboch akcií, a tak sa podelila o svoje dojmy z toho, čo videla.