„Nebezpečný experiment“: prečo USA na Ukrajine budujú úložiska vyhoretého jadrového paliva

14. novembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksandr Kondratuk)

 

Americká spoločnosť HOLTEC International pristupuje k budovaniu centralizovaného úložiska vyhoreného jadrového paliva v uzavretej černobyľskej zóne.

Ilustračné foto

Predpokladá sa, že na tomto území bude uložený odpad z ukrajinských jadrových elektrární. Zároveň Kyjev zvýši nákup amerického paliva pre jadrové elektrárne. Podľa expertov je nový projekt nebezpečným experimentom.

 

Americký experiment

Stavebnú zmluvu získala americká spoločnosť HOLTEC International. Navyše americká korporácia súkromných zahraničných investícií (OPÍC) na podporu projektu poskytne asi 250 miliónov dolárov.

Celková cena prác bude podľa odhadov predstavovať 37,217 miliárd hrivien (1,4 miliardy dolárov).

Hlavné finančné bremeno leží na spoločnosti Energoatom, ktorá spravuje všetky jadrové elektrárne na Ukrajine. Veľkú časť finančných prostriedkov (1,17 miliardy dolárov) pôjde na technologické vybavenie. Manipulovať s finančnými tokmi bude Fond nakladania s rádioaktívnymi odpadmi, v roku 2018 bude jeho kapitál činiť 750 miliónov hrivien (asi 28 miliónov dolárov).

Podľa názorov expertov sú v projekte určité riziká.

„S budovaným úložiskom v černobyľskej zóne nie je všetko tak jednoduché,“ vysvetlil v rozhovore pre RT expert Fondu národnej energetickej bezpečnosti Stanislav Mitrachovič. „Bude pozemné, takže vyhorený jadrový odpad bude umiestňovaný do špeciálnych kontajnerov na povrchu. Možno povedať, že americká dodávateľská spoločnosť na ukrajinskom území vykonáva experiment. Vo svete takéto pokusy zatiaľ neprebiehali a nie je jasné, nakoľko je tento postup bezpečný. Ostatné krajiny sa zatiaľ boja budovanie takýchto stavieb. “

 

Otázka desaťročia

Podľa v roku 1993 uzatvorenej dohody ruská strana vykonáva prepracovanie vyhoretého jadrového paliva za podmienok, že palivové jednotky boli dodané z Ruska. Moskva tiež súhlasila s dočasným uložením už zhodnoteného jadrového odpadu na dobu 20-25 rokov. Predpokladalo sa, že za túto dobu Ukrajina vybuduje potrebnú infraštruktúru pre uloženie jadrového odpadu.

Takmer za štvrť storočia k tomu však nedošlo. Jediné nové úložisko bolo vybudované pri Záporožskej jadrovej elektrárni. V septembri 2017 Národná agentúra Ukrajiny pre správu uzatvorenej černobyľskej zóny informovala o nedostatku miesta pre ukladanie jadrového odpadu.

Pripomeňme, že na Černobyľskej jadrovej elektrárni stále prebiehajú práce na konečnom vyradení elektrárne z prevádzky. Ako v rozhovore pre DW riaditeľ služby strategického plánovania Černobyľskej jadrovej elektrárne Viktor Kučinskij poznamenal, vážnym problémom je absencia úložísk jadrového paliva a odpadu.

S nedostatkom jadrových úložísk sa dnes neborí iba Černobyľská jadrová elektráreň, ale aj existujúce jadrové elektrárne. Podľa informácií RIA Novosti boli v roku 2016 úložiska Chmeľnickej jadrovej elektrárne prepracovaným odpadom zaplnené z 90,4%.

„Návrat spracovaných jadrových odpadov na Ukrajinu je otázka dlhej doby, tento proces bude trvať minimálne 10 rokov. Zo základnej dohody vyplýva, že vrátenie odpadu môže prebehnúť v prípade, ak Ukrajina pripraví potrebnú infraštruktúru ukladania, „poznamenal v rozhovore pre RT zástupca riaditeľa pre informačno-analytickú podporu komplexných problémov jadrovej a radiačnej bezpečnosti Inštitútu problémov bezpečnosti rozvoja jadrovej energetiky Ruskej akadémie vied Igor Linge .

Ukrajinskí Atomoví fyzici tiež priznávajú vážne problémy s ukladaním vyhoreného jadrového paliva.

„Budovanie vlastných úložísk jadrových odpadov bolo treba už pred 10 rokmi. Teraz za to preplácame asi dvojnásobok skutočnej ceny. Ale bolo by vhodnejšie, aby sa úložisko budovalo pri každej jadrovej elektrárne, aby sme vyhoreté palivo neprevážali po celej krajine. Navyše prítomnosť veľkého úložiska v okresnom centre Ivankiv vyvoláva znepokojenie miestnych občanov, ktorí už niekoľkokrát protestovali, „uviedol RT zdroj zo spoločnosti Energoatom.

 

Zachraňuje Moskva

Ani absencia infraštruktúry pre ukladanie vyhoreného jadrového paliva a tiež kapacít pre jeho spracovanie nezabránilo ukrajinskému ministrovi energetiky Igorovi Nasalikovi, aby oznámil ukončenie finančných platieb za spracovanie a ukladanie vyhoreného jadrového odpadu v Rusku.

Ukrajinský minister v októbri 2016 oznámil ukončenie platieb od roku 2017. Minister vysvetlil toto rozhodnutie tým, že na Ukrajine vzniknú vlastné úložisko jadrového odpadu a že ruské služby sú príliš drahé.

Pritom Ukrajina mala podľa dohody z roku 1993 začať príjem v Rusku spracovaného jadrového odpadu ešte v rokoch 2010-2013. Vzhľadom k tomu, že na Ukrajine nebola vybudovaná potrebná infraštruktúra pre spracovaný odpad, Moskva súhlasila s odkladom.

V roku 2013 bolo rozhodnuté o odložení návratu odpadov na Ukrajinu o ďalšie tri roky.

V roku 2015 vedenie chemičky Majak (Čeľabinská oblasť, Rusko), kde je dnes ukladané vyhorené jadrové palivo Rovenskej jadrovej elektrárne, vypracovalo projekt dohody o návrate odpadov na Ukrajinu. V roku 2016 však ukrajinské úložiska neboli hotové.

Je potrebné poznamenať, že Kyjev neodmieta svoje záväzky, ale systematicky marí termíny ich realizácie.

„Musíme si z Ruska prevziať spracovaný rádioaktívny materiál. Ukrajina ho predtým odosielala na spracovanie a 20-ročnej uloženie do Čeľabinska. Termín návratu materiálov bol niekoľkokrát prenesený kvôli absencii potrebnej infraštruktúry, najskôr na začiatok roka 2016 a potom na 2018,“ napísal v máji 2017 na svojej stránke na Facebooku ukrajinský minister ekológie a prírodných zdrojov Ostap Semerák.

Pripomeňme, že v priebehu spracovania vyhoreného jadrového paliva sa získava plutónium, urán a rádioaktívne izotopy, čo znižuje rádioaktívne nebezpečenstvo odpadov a tým je odpad vhodnejší na dlhodobé skladovanie.

Dnes sa spracovaním vyhoreného jadrového paliva zaoberá len Rusko, Francúzsko, Veľká Británia a Japonsko. Napríklad USA ukladajú odpady jadrových elektrární v nespracovanej podobe.

 

Energetický uzol

Po štátnom prevrate 2014 nová ukrajinská vláda zahorela pre myšlienku nahradenia palivových tyčí jadrových elektrární výrobkami americkej spoločnosti Westinghouse Electric. V roku 2017 má táto spoločnosť dodať Ukrajine šesť dodávok jadrového paliva.

Podľa názoru expertov hrozí použitie palivových tyčí americkej výroby ukrajinským jadrovým elektrárňam nielen havarijnými situáciami, ale aj hromadením nespracovaného jadrového odpadu v krajine.

Igor Linge poznamenal, že v prípade amerických dodávok existujú určité obmedzenia.

„Dodávky jadrového paliva predpokladajú prerokovanie podmienok utilizácie a skladovania odpadu. Ukrajinská strana ho zatiaľ nemá kde skladovať, preto jediným východiskom je návrat Američanom, lenže tí sa s preberaním odpadu vôbec neponáhľajú, „zdôraznil expert.

V tomto prípade neplatí politická motivácia: Ukrajina si jednoducho nemôže dovoliť zrušenie spolupráce s Ruskom v sfére jadrovej energetiky.

Zdroj z administratívy ukrajinského prezidenta oznámil RT, že Petro Porošenko je proti zrušeniu diplomatických vzťahov s Ruskom aj kvôli obavám, že krajina bude mať problémy s vývozom jadrového odpadu.

„Len si predstavte, aké problémy vzniknú, keď nebude kam dávať palivo? Je to obrovské pošramotenie povesti hlavy štátu,“ vysvetlil zdroj RT. Experti tento názor zdieľajú.

Podľa mienky Mitrachoviča môže pokus o nahradení palivových tyčí americkými spôsobiť na Ukrajine energetický kolaps.

Ak nebude Rusko prijímať použité jadrové palivo k spracovaniu, bude Kyjev musieť niekde tento odpad skladovať, avšak príslušné skladisko nemá.

„Keďže začala Ukrajina kupovať americké palivo pre jadrové elektrárne až v roku 2014, nemal Kyjev motiváciu pre rýchlu výstavbu skladísk jadrového odpadu, aj naďalej ho vracali do Ruska. Vďaka tomu sa situácia na Ukrajine nedá zatiaľ označiť za kritickú. Avšak ak vznikne prebytok jadrového odpadu a Ukrajina bude musieť zastaviť svoje jadrové elektrárne, bude to vážna rana. Dnes vyrábajú práve tieto elektrárne 40-60% elektrickej energie. V situácii, keď existuje nedostatok uhlia a plynu, je zastavenie jadrových elektrární pre Ukrajinu veľmi nebezpečné,“ povedal na záver expert.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovinsko použilo slovenské testy na zistenie britskej mutácie

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovinsko použilo slovenské testy na zistenie britskej mutácie koronavírusu. V najbližších dňoch ich MultiplexDX dodá aj slovenskému Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Informoval o tom v stredu hovorca MultiplexDX Peter Marčan. „Spolupráca so slovinskými partnermi potvrdila, že slovenská veda sa nestratí ani vo svetovom…

Sulík si nevie predstaviť zákaz chodenia do práce

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister hospodárstva SR Richrd Sulík si nevie predstaviť, že by pri prechode na COVID automat nebolo v čiernych okresoch možné chodiť do zamestnania ani s negatívnym testom na koronavírus On sám preto očakáva, že v automate nastanú zmeny. "Neviem si predstaviť, akých prác…

Antigénové testy bude opätovne obstarávať Správa štátnych hmotných rezerv

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Antigénové testy bude opätovne obstarávať Správa štátnych hmotných rezerv SR. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík Zopakoval, že jeho rezort už uznesenie kabinetu o nákupe 8 miliónov testov naplnil a jeho úloha v procese obstarávania testov tak skončila. Minister…

O očkovanie proti COVIDu-19 je veľký záujem, rezort zdravotníctva prosí o trpezlivosť

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Po otvorení registrácie na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí starších ako 75 rokov bolo call centrum ministerstva zdravotníctva preťažené Nápor na linky vzrástol až na 500 hovorov v jednej sekunde. Ministerstvo zdravotníctva preto navyšuje kapacity s ambíciou zvládnuť do konca týždňa call…

Vyhlásenie podpredsedu NR SR Juraja Šeligu k dnešnému Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   "Dnešná spomienka na obete holokaustu má pre mňa obzvlášť trpkú príchuť. Vyše 70 000 slovenských obetí holokaustu z čias druhej svetovej vojny si totiž tento rok pripomíname vo veľmi zvláštnej atmosfére. Je poznačená snahou novodobých fašistov odstrániť z nášho trestného poriadku ustanovenia trestajúce…

SaS: Konečne sa podarilo dostať obrannú a bezpečnostnú stratégiu do NR SR

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Konečne sa podarilo dostať obrannú a bezpečnostnú stratégiu do Národnej rady (NR) SR. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) na stredajšej tlačovej konferencii Spolu s podpredsedom parlamentu Milanom Laurenčíkom (SaS) skonštatovali, že stratégie otvorene…

Eurokomisia spustila verejnú konzultáciu týkajúcu sa starnutia populácie v Európskej únii

0 icon

Brusel 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) predstavila v stredu tzv. zelenú knihu, ktorou začína rozsiahlu politickú diskusiu o problémoch a príležitostiach, ktoré Európe prináša starnutie spoločnosti. Iniciatívu prezentovala podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová, ktorá zároveň spustila aj verejnú konzultáciu na túto tému Zelená kniha…

Štvordňový školský týždeň by mohol podľa analytikov pomôcť obnoviť prezenčné vyučovanie vo februári

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Zavedenie štvordňového školského týždňa by mohlo pomôcť obnoviť prezenčné vyučovanie vo februári. V tlačovej správe to uviedol Peter Helexa, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Inštitútu stredoeurópskych štúdii IstroAnalytica. Priblížil, že svoje tvrdenie opiera o analýzy z rôznych prístupov k udržaniu prezenčného vzdelávania v Európe…

Putin: Predĺženie novej dohody START je správnym krokom k znižovaniu napätia

0 icon

Moskva 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Za "krok správnym smerom" k znižovaniu globálneho napätia označil v stredu šéf Kremľa Vladimir Putin dohovor o päťročnom predĺžení platnosti novej dohody START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní Podľa agentúry AFP Putin vo svojom prejave na virtuálnom…

Najvyššiemu súdu môžu podľa podpredsedníčky ostať sudcovia, ktorých nebude môcť zaplatiť

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   V súvislosti so vznikom Najvyššieho správneho súdu SR sa môže stať, že Najvyššiemu súdu SR (NS SR) odoberú finančné prostriedky pre správne kolégium, no tamojší sudcovia mu ostanú. V tlačovej správe to konštatuje podpredsedníčka NS SR Andrea Moravčíková Podľa nej totiž sudcovia správneho…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Danko

„Najsilnejšia“ armáda v Európe pľujúca na svojich občanov

0icon

5. novembra 2020 prijala Verchovna rada Ukrajiny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2021. Návrh bol prijatý na pozadí vážneho poklesu priemyselnej výroby a zložitej ekonomickej situácie. Plánovaný rozpočet na obranu sa navyše stal najväčším od získania nezávislosti Ukrajiny. Na vojenské potreby sa vyčlení 5,93% HDP. To je viac…

Marián Tkáč

Všetko to do seba zapadá: od únosu prezidentovho syna až po dnešok: máme nového „šéfa migrácie“ od Soroša

0icon

Udalosti už nabrali takú rýchlosť, že ich ledva stíhame sledovať. Koronavírusová hystéria, podporovaná médiami hlavného prúdu doviedla celý svet - a Slovensko zvlášť - do štádia panického strachu zo smrti (akoby sme nemali nikdy umrieť...), a z toho vyplývajúcej stádovitej poslušnosti. Úspešne sa napĺňajú ciele federalizovať Európu, vytráca sa „nebezpečný kresťanský kult“…

Rastislav Slovák

Medzi Pavlínou Matovičovou a Jankovskou nie je takmer žiadny rozdiel! Obidve užívali alebo užívajú majetok nadobudnutý z nelegálnej kriminálnej činnosti. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že Jankovská je už vo väzbe a Pavlína Matovičová ešte nie

0icon

Nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti sú rovnaké nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti tak u Jankovskej ako aj u Pavlíny Matovičovej! Jankovská užívala majetok z úplatkou, Pavlína Matovičová užíva majetok, z ktorého veľkú časť s jej manželom Matovičom nadobudli nelegálnymi kriminálnymi mafiánskymi praktikami! Budem parafrázovať Matoviča, ktorý…

Jozef Slávik

Kruh zla ...

0icon

Každý politik, ak získa rozhodujúcu vedúcu pozíciu pri zostavovaní svojho vládneho kabinetu prvé, čo spraví je vytvorenie okruhu tých najvernejších, na ktorých sa môže dokonale spoľahnúť. Je to vcelku samozrejmé a nič by sa nedalo takémuto počinu vyčítať, ak by to smerovalo k tomu, aby spoločnosť a ľudia krajiny, na…

Štefan Harabin

Treba asi prijať zákon, že špeciálnym prokurátorom na doživotie môže byť iba Lipšic. Krajniak Lipšicovi pomáha trestnou činnosťou.

0icon

O čo ide .... Vlani Matovičova klika účelovo zmenila zákon, že funkciu špeciálneho a generálneho prokurátora môže zastávať aj neprokurátor. Špeciálne pre Lipšica Podmienkou kandidatúry na špeciál prokurátora je aj previerka na stupeň prísne tajné. Zabudli však pritom na to, že o previerku na prísne tajné nemôže žiadať advokát. Lipšic…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Malachiáš - prvý svätý z Írska 1. Časť

0 icon

V rámci dvojdielneho článku o svätom Malachiášovi, ktorý bol zároveň prvým svätým z Írska, sa pozrieme na jeho svetoznáme predpovede. Malachiáš bol dlho predlho považovaný za autora prorockého spisu Proroctvo o pápežoch. Historici však zistili, že dielo je apokryf a vzniklo v 16. storočí. Svätý Malachiáš ( 1094 až 1148) je dôležitou postavou cirkevnej histórie. Viac…

Hra tieňov: Aj takto by sa dala nazvať táto zbierka fotografií

0 icon

V niektorých kultúrach sa tieň považuje za niečo magické. A inak tomu nebude ani pri dnešných fotografiách, ktoré by sme mohli nazvať "hra tieňov". Pri tieňoch existuje množstvo povier a rituálov. Z vedeckého pohľadu sa jedná iba o akýsi optický fenomén. Niekedy to však vyzerá, že tiene ti naozaj chcú…

Ako sa správne pripraviť na príchod bábätka? – 2. časť

0 icon

Čakanie na príchod bábätka je pre každý pár niečím výnimočný. Okrem šťastného očakávania, ktoré pociťujeme pred príchodom nového člena rodiny, je to tiež obdobie, v ktorom je potrebné urobiť mnoho pre to, aby sme boli dobre pripravení na nové obdobie, ktoré nás čaká.  V predošlej časti sme sa venovali prevažne úprave domácnosti,…

TOP10: Fotografie, ktoré ťa prilepia k obrazovke!

0 icon

Farebná škvrna, ktorá vyzerá ako detská tvár, usmievavý krík alebo kolibrík, ktorý sa objaví dvakrát v jednom zábere - to sú veci, ktoré môžu zmeniť obyčajnú fotografiu na skutočné majstrovské dielo, vďaka čomu prestaneš rolovať a pár minút pozerať na čas. Takéto fotografie ťa doslova prilepia k obrazovke. Začneš si…

Nostradamus a jeho ozajstný prorocký text

0 icon

Meno Nostradamus ste už pravdepodobne niekedy počuli. Stretli ste sa už niekedy aj s jeho rozsiahlym veršovaným dielom s názvom Astrologické centúrie? Toto dielo pochádza z roku 1555, ktorého autorom je Michel de Nostredame, a vzťahuje sa dokonca aj na súčasnosť. Práve preto ho niektorí považujú za ozajstný prorocký text. Napriek tomu, že v roku 1566 francúzsky…

Vo svete IT

Chrome pre Android dostane zaujímavú funkciu, ktorá ponúkne možnosť uloženia článkov

0 icon

Portál xda-developers.com poukazuje na novú a zaujímavú funkciu internetového prehliadača Google Chrome, ktorá sa objavila vo vývojárskej verzii Chrome  Canary. V prehliadači Chrome pribudla funkcia „Čítaj neskôr“ Vo verzii prehliadača Chrome 90, ktorá je dostupná prostredníctvom kanálu Canary, spoločnosť Google pridala novú funkciu – „Čítaj neskôr“, ktorá je dostupnou pre…

Slovenská pobočka Huaweiu prezrádza, či fámy o predaji ďalšej časti biznisu so smartfónmi, sú pravdivými, alebo nie

0 icon

Len pár dní dozadu obehli technologickú komunitu správy o tom, že Huawei údajne zvažuje odpredaj ďalšej časti biznisu so smartfónmi inej entite formou licencií. Malo ísť konkrétne o produktové rady zariadení Mate a P. So správami prišiel spravodajský portál Reuters. Mnohé média vrátane toho nášho, tejto správe venovalo extra pozornosti.…

AV ukazuje najlepšie antivírusové programy naprieč rôznymi kategóriami za rok 2020. Ako dopadol ten váš?

0 icon

Software starajúci sa o našu bezpečnosť v súvislosti s rôznymi hrozbami, ako sú vírusy, či malware, je dnes, bohužiaľ, nevyhnutnosťou. Vyznať sa v ňom však nie je jednoduché a podceňovať to, nie je vhodné. Na konci dňa, sa to môže totiž nepekne vypomstiť. V lepšom prípade „len“ stratou dát, v…

Desiatky aplikácií a hier, za ktoré by ste inak platili, môžete z Google Play stiahnuť zadarmo! Vyberiete si dačo?

0 icon

Pracovný týždeň máme v plnom prúde a my vám opäť raz prinášame prehľad platených aplikácií a hier, ktoré dočasne môžete z Google Play stiahnuť zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 15 aplikácií, z ktorých extra do pozornosti dávame ProShot a BitProject. V prvom prípade ide o alternatívnu aplikáciu ku vstavanej aplikácii Fotoaparátu. V druhom prípade,…

Čínska misia na Mars, Tianwen-1, by mohla byť prvou svojho druhu od roku 1971

0 icon

Čína by sa mohla považovať za krajinu, ktorá sa ako prvá začala zaoberať raketami, no ich zámery by sa vtedy nedali v žiadnom prípade považovať za mierové, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity. Keď prebiehali vesmírne preteky medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom, Čína sa zapojila pomerne neskoro, okolo roku 1970.  V…

Armádny Magazín

Grand Power rozširuje výrobu. Kuracina kúpil skrachovaný areál Elka, kde plánuje zamestnať desiatky ľudí

0 icon

Roky nevyužívaný areál niekdajšieho výrobcu elektrických radiátorov a kovového nábytku Elka v Kremnických Baniach má nového majiteľa. Areál kúpil výrobca zbraní Jaroslav Kuracina. V areáli závodu teraz nový majiteľ plánuje výrobu komponentov pre zbrane. Starosta verí, že tam nájdu prácu miestni ľudia.   Vlastníkom výrobných hál, skladov, administratívnej budovy a ďalších nehnuteľnost

Najväčší americký klient v Afrike: Maroko prezbrojuje na plné obrátky

0 icon

Maroko, 27. január 2021 (AM) - V posledných mesiacoch nakúpilo Maroko viacero vojenských zariadení z USA. Ide o 48 F-16 Viper (z toho 25 nových a 23 modernizovaných z F-16 C/D, ktoré už majú), 24 helikoptér AH-64 Apache a taktiež drony MALE MQ-9B SkyGuardien. Posledne menovaný aparát mal istú dobu problémy s…

Generálny tajomník OSN o neonacistoch epochy Covid-19

0 icon

USA, 27. január 2021 (AM) - António Guterres, vystupujúc v synagóge New Yorku na pietu obetiam holokaustu, hovoril aj o neonacistoch epochy Covid-19. (27. január je medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu)   Dnes sa, podľa neho, obrodzujú prípady odmietania, falzifikácie dejín holokaustu. „V Európe, v Spojených štátoch a v ďal

Putinov hovorca Peskov: Predĺženie zmluvy START III je teraz hlavnou témou vo vzťahoch medzi Ruskom a USA

0 icon

Rusko, 27. január 2021 (AM) - Predĺženie Dohody o znížení strategických zbraní je teraz hlavnou témou vo vzťahoch medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Uviedol to tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.  

Putin vysvetlil, kam „berlínsky pacient“ tlačí Rusko: "Teroristi to tak robia - pred sebou tlačia ženy a deti"

0 icon

Rusko, 27. január 2021 (AM) - "Protesty organizované Navaľného veliteľstvom by mohli viesť Rusko ku kríze podobnej kríze z roku 1993, keď ruský prezident Boris Jeľcin nariadil strieľať do Bieleho domu v Moskve." Vyhlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí so študentmi, píše spravodajca „PolitNavigator“.   "M

Svetlo sveta

Do kín ide film znázorňujúceho Krista ako homosexuála. Vystupujú v ňom aj katolícki kňazi

0 icon

Provokatívny film, ktorý má za úlohu napadnúť učenie katolíckej Cirkvi pod názvom LGBTQ+ Catholics, ktorý príde do kín tento rok, našiel aktérov aj v radoch katolíckych kňazoch. V škandalóznom filme vystupuje James Martin, známy jezuita homosexuálny aktivista, ktorý sa „preslávil“ tým, že Ducha Svätého nazýva ženským rodom (Ona) čim z Panny Márie, ktorá…

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali