V zásade nič senzačného tento výhľad zo nepredstavuje. Proste opisuje situáciu. Pre producentov je to dokonca dobre. Čím je deficit väčšia, tým bude vyššia cena palív. Problém budú mať tí, ktorí importuje ropu a plyn, obzvlášť ázijské krajiny. India a Čína už čoskoro budú mať nad čím premýšľať, obzvlášť vo svetle toho, že sa jedná o rozvojové krajiny. A preto budú musieť minúť značnú časť svojich devízových rezerv na drahšie ropu.
Avšak sú aj takí, ktorí všetkým týmto prognózam stopercentne neveria. Nemožno vziať do úvahy všetky faktory, na ktoré reaguje, a o to viac bude v perspektíve reagovať, barel ropy. Nepredvídateľnosť do tohto výhľadu zahrnúť nemožno. Tvrdiť, že ceny ropy budú od určitého okamihu z nejakého dôvodu stúpať, alebo klesať, je strategicky chybné. Preto analytici, ktorí robia prognózy, to robia veľmi opatrne a s mnohými výhradami.
Možno nadobudnúť dojem, že IEA jednoducho ide po vyjazdenej koľaji. Mali vydať správu s ďalším výhľadom, tak ju aj vydali. Ale nakoľko je objektívna, zistíme bližšie k roku 2020 … Rozhodne to nebude pred koncom roku 2019. Áno, hovoria odborníci, objektívny prístup k situácii tento výhľad má. Vskutku, s investíciami do prieskumu a ťažby sú problémy. Ropné spoločnosti by mali byť vďačné za to, že sú ešte nažive a ťažia staré zásoby z už skôr objavených nálezísk. Tí, ktorým zásoby dochádzajú, ako napríklad nórskym producentom, musia preskúmať svoju stratégiu a možno dokonca aj kvalifikáciu.
Určitý deficit ropy sa môže objaviť, ale ak dáme na odborníkov, tak túto nerovnováhu medzi dopytom a ponukou bude možné skorigovať. Veď ropný trh, tak ako akýkoľvek iný trh, cyklicky prechádza fázami rastu a stagnácie. Od toho sa neuchránite. Tak pracujú ekonomické zákony. A tí, ktorí si ich dobre pamätajú a sú ich schopní využiť vo svoj prospech, ako napríklad USA a Čína, si nahromadili niekoľko miliónov barelov – pre istotu. Budú tak mať nielen dostatok ropy pre seba, ale ešte im zostane aj pre ostatných.
Až stúpnu ceny, tak si budú môcť privyrobiť jej predajom. Ide nielen o to, že deficity sa pomaly zakrádajú, ale aj o to, že náleziská na pevnine sa postupne vyčerpávajú. Mnoho spoločností sa preto prispôsobilo na ťažbu na arktickom šelfe, kde je ťažba uhľovodíkov oveľa drahšia zábava. Preto súčasný výhľad je nutné vnímať skôr ako varovanie. Berme to vraj na vedomie. Navyše určite IEA svoj výhľad ešte niekoľkokrát upraví.