“Návrh je, aby človek, ktorý bol posledných 10 rokov poistený v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni (SP), sa bude môcť dohodnúť so zamestnávateľom na sabatikale v dĺžke 6 až 12 mesiacov. Počas neho by zo SP poberal dávku asi 70 percent čistej mzdy, teda 50 percent vymeriavacieho základu,“ informovalo PS.
Podľa poslankyňa za SaS Jany Cigánikovej by každý občan ocenil niekoľkomesačné voľno, no návrh má aj viacero nedostatkov a negatív. “Vyložili by sme si nohy, venovali by sme sa sami sebe, rodine alebo obľúbeným koníčkom, krásny sen všetkých. Tento sen sa však začína rozplývať v tej chvíli, keď si uvedomíme aké negatívne dopady by to malo na náš systém.”
“Ak si to zoberieme len z pohľadu zdravotníctva, čo by sme robili, keby si zobrali voľno všetky (už teraz vyhoreté) sestričky. Po prvé, kto by nás akože ošetroval? Po druhé, keby si tých niekoľko tisíc sestier čo máme predsa len zobralo sabatikal a všetko by musela pekne zaplatiť sociálka (mimochodom, nemocnice sú najväčším dlžníkom sociálnej poisťovne), tak sa tu poskladáme ako domček z karát. Skolabovalo by celé zdravotníctvom,” tvrdí tímliderka SaS pre oblasť zdravotníctva.
Dodala, že explicitne nehovorí, že sabatikal nie je dobrá vec, ale Cigániková tu hovorí o dobrovoľnom rozhodnutí zamestnávateľa. “Inak by to bol po rekreačných poukazoch a iných dankovinách pre mnohých len ďalší úder pod pás. Zároveň si nemyslím, že sme tak bohatá krajina, ktorá by si to mohla dovoliť.”
“Verím, že kolegovia z PS to nemyslia zle, ale niektoré ich naivné návrhy možno pokladať za typické ,,nováčikovské“ chyby. Nemusia sa však báť, starší kolegovia im radi vysvetlia ako to tu na Slovensku funguje. Začneme vysvetlením, čo je to priebežný dôchodkový systém.”
Progresívny sabatikal vníma ako neracionálny aj nové hnutie Socialisti.sk zakladateľa Eduarda Chmelára “Odmietame návrh Progresívneho Slovenska na legislatívne zakotvenie sabatikalu ako nedomyslený, antisociálny a vo svojej podstate protiústavný. Považujeme ho za ukážku, ako vyzerá pravica v ľavicovej maske.”
“Sabatikal je opatrenie, ktoré úspešne funguje už takmer dvadsať rokov v niektorých západných krajinách ako je napríklad Rakúsko či Nemecko. Spočíva v tom, že zamestnávateľ umožňuje vyčerpaným zamestnancom vziať si rok voľna po štyroch až šiestich rokoch práce, v rámci ktorého môžu načerpať síl a vrátiť sa do riadneho pracovného procesu. Kým opatrenia presadené ľavicovými stranami hradí v plnej výške zamestnávateľ, návrh Progresívneho Slovenska identický s návrhom českej pravicovej strany TOP 09 ráta s tým, že účet bude hradiť Sociálna poisťovňa, teda my všetci. Nehovoriac o tom, že zamestnanec dostane len polovicu mzdy a celé si to odpracuje tým, že pôjde neskôr do dôchodku.”
Chmelárove hnutie takýto návrh považujem za výsmech skutočného sabatikalu a zneužitie jeho filozofie. “Po prvé, skutočný sabatikal platí vždy zamestnávateľ a nie je podmienený dodatočným odpracovaním. Po druhé, sabatikal využívajú najmä tvoriví pracovníci a ľudia s vysokými príjmami. Naši slabo platení učitelia si nebudú môcť dovoliť žiť rok z polovice už aj tak dosť nízkej mzdy. A po tretie, návrh Progresívneho Slovenska je v našich podmienkach protiústavný, keďže nemyslí na ústavne zakotvený dôchodkový strop.”
Návrh Progresívneho Slovenska je podľa Socialistov určený pre bohatých ľudí s vysokými platmi. Sabatikal však podľa nich potrebujú najviac učitelia, lekári, zdravotné sestry a sociálni pracovníci, na ktorých progresívci vôbec nemysleli. “Socialisti chránia záujmy nízkopríjmových skupín a dôchodcov, preto návrh liberálov považujú iba za predvolebnú kortešačku. Sme však pripravení odborne diskutovať o komplexnej úprave sociálnych opatrení, ktoré by nepoškodzovalo učiteľov, zdravotníckych a sociálnych pracovníkov a v konečnom dôsledku aj dôchodcov.”