Návrh korekčného mechanizmu pritom podľa rady po formálnej stránke napĺňa všetky ustanovenia zákona o rozpočtových pravidlách. O návrhu ešte musí rozhodnúť vláda. Ak ho neschváli, bude musieť odôvodniť pred parlamentom svoje rozhodnutie.
Rozpočtová rada však zároveň upozorňuje, že navrhovaný korekčný mechanizmus nemusí zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť dodržiavania rozpočtových pravidiel. “Plánované tempo rastu výdavkov je vyššie ako stanovuje výdavkové pravidlo, čo naznačuje, že dosiahnutie strednodobého cieľa v roku 2020 nemusí byť dlhodobo udržateľné,” píše vo svojom hodnotení návrhu limitu verejných výdavkov RRZ.
Problémom môžu byť podľa rozpočtovej rady aj riziká, ktoré v budúcoročnom rozpočte identifikovala v hodnote 1,29 miliardy eur. “V takom prípade RRZ považuje za potrebné upozorniť, že súlad s celkovým výdavkovým limitom podobne ako dosiahnutie rozpočtového cieľa si bude vyžadovať realizáciu dodatočných opatrení,” uvádza rada s tým, že značná časť rizík vyplýva z výdavkov naviazaných na platnú legislatívu, ako napríklad sociálne dávky a transfery, resp. sú v oblastiach mimo priamej kontroly vlády, napríklad samosprávy.
Pre zabezpečenie plnenia stanoveného výdavkového limitu rozpočtová rada preto odporúča, aby vláda v krátkom čase prikročila k opätovnému posúdeniu štruktúry výdavkov schváleného rozpočtu. “Pre účely priebežného monitorovania plnenia pravidla a prijímania prípadných nápravných opatrení by bolo vhodné zabezpečiť, aby informácie o výdavkoch samospráv boli k dispozícií v pravidelnej mesačnej periodicite podobne ako je to k dispozícií za ostatné subjekty verejnej správy,” dodáva RRZ.
Ministerstvo financií navrhuje na budúci rok limitovať verejné výdavky tak, aby sa dosiahol štrukturálny deficit na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu. Znamená to, že výdavky verejnej správy nebudú môcť v roku 2020 prekročiť 39,326 miliardy eur. Je to reakcia na výrazné odchýlenie od smerovania k vyrovnanému rozpočtu, ktoré ministerstvo financií vôbec prvý raz konštatovalo pri hodnotení plnenia pravidiel za rok 2018. Ministerstvo preto navrhlo spustiť korekčný mechanizmus, ktorým je práve limit na verejné výdavky.
Limit výdavkov vychádza zo schváleného rozpočtu verejnej správy na rok 2020. “Znamená to, že subjekty verejnej správy nebudú môcť minúť viac, než majú schválené v rozpočte. Okrem toho rezort financií zverejní v máji a auguste budúceho roka monitoring plnenia výdavkového limitu,” uvádza ministerstvo.