Vlastný útok na turecké systémy vykonali bojové lietadlá Spojených arabských emirátov (SAE) s podporou ozbrojených síl Francúzska a Egypta. Egypt poskytol pre akciu svoje letiská a francúzske ozbrojené sily zabezpečili prieskum oblasti a istili celú operáciu záchrannými tímami v helikoptérach.
Tri dni pred operáciou presunuli Spojené arabské emiráty na egyptskú základňu Al-Nagíb tanker typu A330 MRTT. Na túto základňu boli už skôr odvelené štyri bojové lietadlá bližšie neuvedeného typu.
V dôsledku leteckého útoku bola základňa Al-Vatiya vážne poškodená. Turci stratili rádiolokátor, niekoľko systémov protivzdušnej obrany Hawk MIM-23 a systém elektronického boja Koral. Niekoľko osôb bolo zranených.
Raytheon MIM-23 Hawk je americká raketa typu zem-vzduch so stredným doletom. Bola navrhnutá tak, aby bola oveľa mobilnejšia než rakety MIM-14 Nike Hercules, avšak za cenu menšieho dosahu vďaka menšej veľkosti a hmotnosti. Rakety MIM-23 Hawk majú oproti MIM-14 Nike Hercules výrazne vylepšený radarový a navádzací systém.
Rakety Hawk boli pôvodne určené k útoku na lietadlá, najmä na tie, ktoré lietajú v stredných a nízkych nadmorských výškach. Za týmto účelom boli rakety prevzaté do výzbroje americkou armádou už v roku 1959. V roku 1971 potom na raketách zrealizovali zásadné vylepšenia v rámci programu Improved Hawk (alebo len I-Hawk). Hlavné vylepšenie rakiet spočívalo v nahradení doterajších radarových systémov úplne novými modelmi. Rôzne upgrady potom pokračovali v priebehu ďalších dvadsiatich rokov pridaním vylepšeného ECCM a v roku 1995 dostali rakety nové bojové hlavice, vďaka ktorým bola raketa schopná bojovať proti taktickým raketám krátkeho dosahu. Pôvodná pravdepodobnosť úspešného zásahu v rámci jedného výstrelu bola u pôvodných rakiet 0,56. U vylepšených rakiet v I-Hawk potom došlo k zvýšeniu na 0,85.
V roku 1994 potom boli v americkej armáde rakety Hawk nahradené taktickým mobilným raketovým systémom MIM-104 Patriot. Poslednou americkou ozbrojenou zložkou užívajúcou rakety Hawk boli US Marine Corps, ktorá rakety používala až do roku 2002, keď potom boli nahradené protileteckým prenosným raketovým kompletom FIM-92 Stinger. Rakety Hawk boli tiež vyrábané mimo územia USA, a to v západnej Európe, Japonsku a Iráne. USA nikdy nepoužili rakety Hawk priamo v boji, ale ostatné krajiny ich použili mnohokrát. Celkovo bolo vyrobených približne 40000 rakiet.
Systém Koral je pozemný mobilný elektronický bojový systém vyvinutý pre mätenie nepriateľských radarov. Systém bol navrhnutý a vyrobený tureckou spoločnosťou Aselsan, ktorá vyrába elektronické systémy pre turecké ozbrojené sily. Bol vyvinutý v rámci projektu Landmer Stand-off Jammer System, ktorý sa začal v roku 2009.