NATO sa predháňa vo vyzbrojovaní svojich ruských hraníc. Dokáže nájsť zbrane?

NATO sa predháňa vo vyzbrojovaní svojich ruských hraníc. Dokáže nájsť zbrane?

Moskva 18. marca 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP- Christine Olsson)

 

V nasledujúcich mesiacoch aliancia urýchli úsilie o vytvorenie zásob vybavenia pozdĺž východného okraja aliancie a vyčlení desaťtisíce príslušníkov, ktorí môžu spojencom v krátkom čase prísť na pomoc – tento krok má zabrániť Rusku rozšíriť vojnu za hranice Ukrajiny, informuje POLITICO

Neformálne rokovanie Rady EÚ pre zahraničné na úrovni ministrov obrany
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Aby sa to však podarilo, musí NATO presvedčiť jednotlivé krajiny, aby prispeli rôznymi prvkami: Vojaci, výcvik, lepšia infraštruktúra – a najmä veľké množstvo drahých zbraní, vybavenia a munície.

Reklama

Keďže krajiny sa už obávajú o svoje vlastné zásoby munície a Ukrajina akútne potrebuje viac nábojov a zbraní od spojencov, existuje riziko, že nie všetci spojenci NATO splnia svoje sľuby a prispejú k novým plánom aliancie.

“Ak by nikto nebol hostiteľom a nehovoril každému, čo má priniesť, potom by každý priniesol zemiakové lupienky, pretože zemiakové lupienky sú lacné a ľahko dostupné,” povedal James J. Townsend Jr., bývalý námestník amerického ministra obrany pre európsku politiku a politiku NATO.

Reklama

“Národy,” dodal, “by radšej priniesli zemiakové lupienky.”

Je to výzva, ktorej NATO čelilo už v minulosti a ktorej sa odborníci obávajú, že by sa mohla stať trvalým problémom pre západnú alianciu, keďže vojna s Ruskom sa ťahá už druhý rok. Zatiaľ čo USA a EÚ pripravujú plány na získanie ďalších zbraní – rýchlo -, proces doplnenia zásob si nevyhnutne vyžiada čas.

To by mohlo narážať na ambície NATO. Vojenskí predstavitelia na jar tohto roku predložia aktualizované regionálne obranné plány, ktoré majú pomôcť nanovo definovať, ako aliancia chráni svoju miliardu občanov.

Pôjde o veľké počty, pričom predstavitelia hovoria o tom, že na zabezpečenie fungovania nového modelu bude potrebných až 300 000 príslušníkov NATO. To znamená veľa koordinácie a presviedčania.

“Myslím si, že potrebujete sily, aby ste mohli čeliť realistickému Rusku,” povedal jeden z vysokopostavených vojenských predstaviteľov NATO a zdôraznil potrebu podstatne “väčšieho počtu vojakov” a najmä väčšieho počtu síl v “pohotovosti”.

Reklama

 

Tlak na “pripravenosť”

Existuje niekoľko úrovní “pripravenosti”.

Prvá úroveň – ktorú môže tvoriť približne 100 000 vojakov pripravených na presun do 10 dní – by mohla byť čerpaná z Poľska, Nórska a pobaltských štátov (Estónsko, Lotyšsko a Litva), uviedol Heinrich Brauß, bývalý asistent generálneho tajomníka NATO pre obrannú politiku a plánovanie síl. Môže ísť aj o mnohonárodné bojové skupiny, ktoré aliancia už vytvorila na východnom krídle.

Druhá úroveň jednotiek by potom podporovala týchto vojakov a bola by pripravená na nasadenie z krajín, ako je Nemecko, v priebehu 10 až 30 dní.

Tento proces by však mohol byť zložitý. Prečo? Pretože takýto rýchly presun, dokonca aj za mesiac, si vyžaduje veľa ľudí, vybavenia a výcviku – a veľa peňazí.

Reklama

Niektoré armády budú musieť zvýšiť svoje náborové úsilie. Mnohí spojenci budú musieť zvýšiť výdavky na obranu. A všetci budú musieť nakúpiť viac zbraní, munície a vybavenia.

Ben Hodges, bývalý veliteľ americkej armády v Európe, povedal, že “pripravenosť” je “v podstate to, či máte všetky veci, ktoré máte mať, aby ste splnili misiu pridelenú jednotke určitej veľkosti”.

“Delostrelecký prápor musí na účely plánovania vystreliť X nábojov ročne, aby si udržal úroveň spôsobilosti,” povedal. Tankový prápor musí zasahovať ciele, reagovať na rôzne situácie a “preukázať zdatnosť v pohybe, vo dne i v noci, zasahovať pohyblivé ciele”.

“To všetko je veľmi náročné,” povedal a poukázal na potrebu výcvikových strelníc a munície, ako aj na udržiavanie odbornej spôsobilosti, keďže personál sa časom mení. “To si samozrejme vyžaduje čas a je to aj nákladné.”

A to v prípade, že krajiny vôbec nájdu spoločnosti, ktoré budú rýchlo vyrábať kvalitné náboje.

“Máme tendenciu snažiť sa lacno skladovať muníciu… je to jednoducho hrubo nedostatočné,” povedala Stacie Pettyjohnová, riaditeľka obranného programu v Centre pre novú americkú bezpečnosť. “Myslím si, že problémy, ktoré majú naši spojenci v NATO, sú ešte akútnejšie, pretože mnohí z nich sa často spoliehajú na USA ako na určitý druh zálohy.”

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg medzitým opakovane povedal, že spojenci v posledných mesiacoch zintenzívnili prácu na výrobe – a že aliancia pracuje na nových požiadavkách na zásoby munície.

Aj on však priznal tento problém.

“Súčasná miera spotreby v porovnaní so súčasnou mierou výroby munície,” povedal začiatkom marca, “nie je udržateľná.”

 

Reklama

Veľká skúška

Keď budú vojenské plány NATO hotové, hlavné mestá budú požiadané, aby sa k nim vyjadrili – a prípadne dali k dispozícii vojakov, lietadlá, lode a tanky pre rôzne časti plánov.

Test pre NATO nastane toto leto, keď sa lídri 30 členských krajín aliancie stretnú v Litve.

“Pýtame sa národov – na základe zistení, ktoré máme z našich troch regionálnych plánov – čo potrebujeme, aby tieto plány… boli realizovateľné,” uviedol vysoký vojenský predstaviteľ NATO, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol hovoriť o citlivom plánovaní.

“Myslím si, že najťažšou vecou,” dodal úradník, “je obstarávanie.”

Niektorí spojenci už uznali, že uspokojenie potrieb NATO si vyžiada oveľa viac investícií.

Reklama

“Je potrebná väčšia rýchlosť, či už ide o materiál, personál alebo infraštruktúru,” povedal pre noviny Bild am Sonntag nemecký plukovník André Wüstner, šéf nezávislej Asociácie ozbrojených síl.

Nemecká armáda podľa neho napríklad plní pridelené úlohy, “ale to nie je nič v porovnaní s tým, čím budeme musieť v budúcnosti prispieť do NATO”.

A hoci má Berlín v súčasnosti k dispozícii toľko vychvaľovaný modernizačný fond vo výške 100 miliárd eur na modernizáciu nemeckej armády, doteraz sa z týchto peňazí nevyčerpal ani cent, uviedla začiatkom tohto týždňa nemecká parlamentná komisárka pre ozbrojené sily Eva Höglová.

V pozadí otázky pripravenosti je sporná diskusia o investíciách do obrany.

V roku 2014 sa lídri NATO zaviazali, že sa budú usilovať vynakladať 2 % svojej hospodárskej produkcie na obranu v priebehu desiatich rokov. Na júlovom samite vo Vilniuse budú musieť lídri rozhodnúť o novom cieli.

Reklama

Jeden z vysokých predstaviteľov NATO povedal, že “dve percentá ako dolná hranica” sú v súčasnosti “ťažiskom” v diskusii, pričom upozornil, že “dve percentá by nestačili pre všetkých”.

Druhou otázkou je rovnováha príspevkov. Úradníci a experti očakávajú, že väčšina jednotiek vysokej pripravenosti bude pochádzať od európskych spojencov. To však znamená, že európske hlavné mestá sa budú musieť posilniť, keďže Washington uvažuje o tom, ako riešiť výzvy zo strany Číny.

Reakcia ukáže, či to NATO myslí vážne a či sa chce vyrovnať jeho ambíciám.

“Je ťažké zabezpečiť, aby ste zostali na vrchole svojej vojenskej hry počas mieru, keď neexistuje hrozba,” povedal Townsend, bývalý americký úradník. NATO je podľa neho “uprostred” záťažovej skúšky.

“Všetci hovoríme správne veci,” dodal. “Ale či to nakoniec zvládneme a urobíme správnu vec? Alebo sa budeme snažiť vyviaznuť s tým, že si na večeru prinesieme zemiakové lupienky? Porota ešte nie je rozhodnutá.”

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali