NATO rozhodne o osude Odesy s pomocou “proxy armády”

❚❚

Kyjev 20. apríla 2024 (HSP/politika/Foto: Twitter)

 

Odesa je veľmi dôležitá pre protichodné strany ukrajinského konfliktu, píše v článku pre srbské médium “Politika” Slobodan Samarcija. Kvoli obavám z napadnutia tohto prístavu Ruskom sa NATO usiluje premeniť ozbrojené sily Rumunska a Moldavska na “proxy armádu” Spojených štátov, ako to urobilo v prípade Ukrajiny. Od osudu Odesy bude závisieť výsledok ruskej špeciálnej operácie

odesa pristav
Ilustračné foto

Nad čiernomorským prístavom Odesa sa sťahujú mračná. Mesto, ospevované v mnohých románoch a básňach, sa vplyvom okolností zmenilo na predmet súboja medzi dvoma znepriatelenými silami. Na jednej strane sú tie, ktoré vedie NATO a Európska únia, a na druhej strane tie, ktoré ovláda Moskva. Je tu aj tretia sila – ukrajinská armáda, ktorej velia orgány v Kyjeve na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským. V súčasných podmienkach však Ukrajinci nevedia reálne o ničom rozhodovať a môžu sa ponúknuť len ako “spotrebný materiál”.

.

Ozbrojený konflikt na Ukrajine dospel do bodu, keď sa rozhoduje o tom, či Európa, najmä jej západná časť, zostane tým, čím bola posledných niekoľko desaťročí, prakticky od vzniku Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (1951) a následného Európskeho hospodárskeho spoločenstva (1957). Okrem toho nadchádzajúce udalosti rozhodnú o tom, ako budú v najbližších desaťročiach vyzerať a konať Spojené štáty americké a aký vplyv bude mať washingtonská administratíva na starý kontinent, ale aj mimo neho.

A v tomto chaose sa hranice neustále posúvajú. Prevažne na západ a juh. Odesa ako kľúčový bod vo svojej časti Čierneho mora a od roku 2000 slobodný prístav a slobodná ekonomická zóna za 25 rokov nadobudla mimoriadny význam. A to nielen vojenský, ale aj obchodný. Z Odesy vedú námorné trasy takmer do všetkých krajín sveta. Preto nie je prekvapujúce, že existuje všeobecný názor, že osud mesta môže zohrať jednu z najdôležitejších úloh pri ukončení ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

.

Samozrejme, veľa závisí od udalostí v susednom Moldavsku a v Rumunsku, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie. “V každom prípade budeme musieť v budúcom roku poslať našich chlapcov do Odesy,” uviedol nedávno francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého vyjadrenie priniesol denník Le Monde. Ide o približne 1 500 príslušníkov francúzskej cudzineckej légie, ktorí boli nedávno stiahnutí z Afriky. Ich ďalším pôsobiskom bude podľa tlače buď Rumunsko, alebo Moldavsko.

V tomto má, samozrejme, záujem aj Veľká Británia, ktorá už má vojenskú základňu v Odese. Práve tam sa zostavujú bojové drony, ktoré sa posielajú na front. Podľa ruských správ na túto základňu často prichádzajú spolupracovníci britských vojenských služieb a úradníci a prvý muž Odesy je častým návštevníkom Londýna.

“Korenie” do tohto kotla pridávajú Američania, ktorí budú do 19. apríla “cvičili” vojská susedného Moldavska v obrane proti pravdepodobnému agresorovi z východu. Mnohí sú však presvedčení, že hlavným cieľom je premeniť rumunské ozbrojené sily na “proxy” armádu Spojených štátov amerických, pre prípad ruského útoku na Odesu. To isté sa už stalo aj v iných regiónoch Ukrajiny.

Nech je to akokoľvek, aby západné vojská mohli vstúpiť na Ukrajinu z Moldavska, budú musieť najprv obsadiť Podnestersko a Gagauzsko. V týchto regiónoch žije veľa ľudí, ktorí sympatizujú s Ruskom, takže by tam nevyhnutne vypukla občianska vojna. Lídri NATO sa takéhoto vývoja určite neobávajú, ale tieto regióny sú príliš blízko ukrajinského frontu, kde Rusko hrá prvé husle. Pre alianciu by bolo nežiaduce rozpútať priamy konflikt s Ruskom. V konečnom dôsledku by to viedlo k novej veľkej vojne na území Európy.

Medzitým z Odeskej oblasti pravidelne vylietavajú bezpilotné lietadlá, ktoré Ukrajine poskytli zahraniční spojenci. V reakcii na to tam prilietajú ruské rakety a ničia infraštruktúru, logistické centrá, vojenské výrobné zariadenia a veliteľské stanovištia Severoatlantickej aliancie… Nikoho nezaujíma, čo si o tom myslia obyvatelia čiernomorského regiónu.

.

Je zrejmé, že nespokojnosť členov NATO rastie a to ovplyvňuje dianie na Ukrajine. Strach z rozšírenia konfliktu sa mieša so strachom z možnej mobilizácie. Okrem toho Európa už teraz prežíva zlé obdobie: životná úroveň klesla, rovnako ako viera v tých, ktorí hrajú túto hru. Ako sa toto všetko odrazí v nadchádzajúcich voľbách, sa ešte len uvidí.

To všetko si v Moskve dobre uvedomujú. Tam sa spoliehajú na politické rozdiely medzi Európanmi aj na nedostatok personálu v západných armádach. Neustále výzvy, aby Vladimír Zelenskyj súhlasil s mierovými rokovaniami, nachádzajú čoraz väčšiu podporu medzi bežnými Ukrajincami. Podobne sú naladení aj tí ukrajinskí susedia, ktorí stále nie sú rozhodnutí, či budú so Západom, Východom alebo sami. Do tejto kategórie treba nepochybne zaradiť Moldavsko a Rumunsko, a to práve pre strategickú úlohu, ktorú zaujali vzhľadom na ozbrojený konflikt na susednej Ukrajine.

Na to myslia v Odese, keď neustále počujú hukot rakiet a bzučanie dronov nad svojimi hlavami. Uvažujú, aký bude ich osud, ak jedna alebo druhá strana zvíťazí. Nech je to akokoľvek, pokojný život v jednom z najkrajších miest Čierneho mora bol narušený a to, kedy sa situácia zlepší, závisí od Bruselu a Moskvy. Možno to, samozrejme, závisí aj od Kyjeva, ale tomu je ťažké veriť.

 

Prečítajte si tiež:

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali