NATO je podľa slov generálneho tajomníka Jensa Stoltenberga pripravené “pomôcť” novej vláde národnej jednoty vo vývoji bezpečnostných a obranných štruktúr v Líbyi. To povedal Stoltenberg v utorok pred konzultáciami s ministrami obrany EÚ v Luxembursku. Predpokladom je žiadosť vlády národnej jednoty v Tripolise. NATO v roku 2011 krajinu bombardovalo s cieľom zvrhnúť dlhoročného prezidenta Muammara Kaddáfího. Od tej doby sa krajina potápa, boje medzi početnými milíciami spôsobujú chaos.
Nemecká spolková ministerka obrany Ursula von der Leyenová zdôraznila, že žiadosť líbyjskej vlády je predpokladom pre akúkoľvek podporu zo strany Európskej únie (EÚ). Na konferencii medzi líbyjskou vládou a ministrami zahraničných vecí a obrany EÚ však nepadla téma, kedy by mohli byť rozšírené námorné operácie EÚ v oblasti Stredozemného mora aj na teritoriálne vody severoafrickej krajiny.
V súčasnej dobe boli plavidlá EÚ poverené zachrániť utečencov v tiesni na mori a bojovať proti nelegálnemu prisťahovalectvu. Európska únia sa obáva, že stále viac a viac utečencov sa snaží dostať do Európy cez Líbyu po tom, čo medzinárodné spoločenstvo uzavrelo dohodu o návrate migrantov do Turecka.
Stoltenberg nedávno načrtol novú politiku NATO vo svojom prejave vo Washingtone: Podľa NATO sú USA a EÚ oprávnené brániť sa aj na cudzom území. V rovnakej dobe chce NATO Líbyi poskytnúť “poradenstvo” vo vojenských záležitostiach. Na tento účel by malo slúžiť blízke spojenectvo so štátmi Perzského zálivu.
Tieto “poradenské služby” by mali viesť k tomu, že zbrojný priemysel spojený s NATO dostane určitú konkurenčnú výhodu, pokiaľ ide o nákup nových zariadení. Túto prax použil Sovietsky zväz v dobe studenej vojny s veľkým úspechom pre Sovietsky obranný priemysel v Afrike.
Kontrola NATO sa v tomto segmente nekoná, pretože ide o bezpečnostné problémy, ktoré musia podliehať prísnemu utajeniu. V Líbyi však doteraz nie je jasné, kto reprezentuje novú vládu: na pondelok naplánované hlasovanie o dôvere v parlamente bolo odložené podľa agentúry AFP na neobmedzenú dobu.