Americká armáda bude podľa Farleyho za 12 rokov i naďalej svetovým „zlatým štandardom”. Po ukončení studenej vojny nahromadil Pentagon značné skúsenosti z bojových operácií hlavne v Iraku a Afganistane. Pritom, ako podotýka expert, majú Američania obrovský vojenský rozpočet a najväčší park bezpilotných lietadiel na svete, ktoré umožňujú zbierať presné výzvedné údaje a zasadzovať mierené údery.
Ruské ozbrojené sily zažili ťažké obdobie po rozpade ZSSR, píše sa v článku. Farley píše, že vďaka náležitému financovaniu sa ruská armáda obnovila, pokiaľ ide o elitné jednotky a teraz „naháňa susedom strach svojimi rozmermi a výcvikom”.
„Ruská armáda zostane smrtonosnou silou i v roku 2030, bude mať ale vážne problémy. Prístup k technológiám môže v budúcnosti predstavovať vážny problém,” súdi Farley.
Okrem toho sa v článku uvádza, že z európskych krajín si zachová mohutné ozbrojené sily len Francúzsko.
India zaostáva za svojimi konkurentmi vo vojenských technológiách, nešetrí však peniaze na ich nákup od USA, Ruska a Európy, preto má prístup skoro ku všetkým moderným druhom zbraní.
Čínskej pozemnej armáde chýbajú skúsenosti z reálnych bojových akcií, a okrem toho na rozdiel od letectva a námorníctva má nedostatočné financovanie, píše Farley. Podotýka pritom, že Peking má „prakticky neobmedzenú živú silu”.