Experti tvrdia, že Washington robí veľkú chybu, keď podceňuje stále tesnejšiu spoluprácu Moskvy a Pekingu. Tiež hovoria, že USA stratili kedysi výhodné pozície z čias druhej polovice studenej vojny, keď boli vzťahy medzi nimi a ZSSR a Čínou značne lepšie ako medzi Moskvou a Pekingom.
Analytici však zdôrazňujú, že nehľadiac na dosť dobré vzťahy Ruska s Čínou, nejde zatiaľ o oficiálnu alianciu dvoch štátov. Experti sa domnievajú, že sa Peking zatiaľ obáva veľkého oslabenie ekonomických vzťahov s Washingtonom kvôli zväzku s Moskvou. Na druhú stranu si Čína veľmi želá prehĺbenie ekonomickej spolupráce s Ruskom, ale nemieni podnikať opatrenia na ochranu Moskvy pred tlakom Západu, napríklad prechod vo finančných transakciách s Ruskom na prepočty v národných menách.
The National Interest pripomína výrok čínskeho veľvyslanca v USA Cui Tainkaiho, ktorý vyhlásil, že na fotografii s usmievajúcimi sa Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom, ktorí si tlačia ruky, chýba usmievavá tvár Donalda Trumpa. Diplomat poznamenal, že pre Čínu je oveľa výhodnejšia spolupráca s Ruskom a ďalšími štátmi na urýchlení vzniku viacpolárneho sveta, než mať spolu s Moskvou stály bipolárny konflikt s Washingtonom.
NI ďalej píše, že americkí analytici dosť dlho skepticky nazerali na možnosť, že by mohlo dôjsť k rozsiahlej spolupráci Ruska a Číny. Avšak USA podnikali neuvedomelé kroky, ktoré iba zbližovali Moskvu a Peking. Ako má Washington reagovať dnes na toto zblíženie, je “veľmi zložitá otázka”, píše sa v článku.