“Nástupníctvo” a koniec ilúzie etického kapitalizmu

Washington 5. júna 2023 (HSP/braveneweurope/Foto:Pixabay)

 

To, čo nám “Nástupníctvo” ponúka, je koniec ilúzie etického kapitalizmu, píše Branko Milanović, ekonóm, ktorý sa špecializuje na rozvoj a nerovnosť. Problémy sú rovnaké, ako sa objavili v počiatkoch obchodnej spoločnosti a diskutovali o nich Bernard Mandeville a Adam Smith. Otázka znela takto: dá sa nekontrolované využívanie toho, čo sa konvenčne považuje za neresti, teda vášne pre moc a bohatstvo, zosúladiť s existenciou etickej spoločnosti? Môže byť etická spoločnosť, ktorá kladie získavanie bohatstva na piedestál, považuje ho za najžiadanejší spoločenský atribút a bohatých považuje za hodných nasledovania?

televizia
Ilustračné foto

Tu je dôležité rozlišovať medzi etickou spoločnosťou a spoločnosťou, v ktorej sa nadobúdanie bohatstva uskutočňuje v rámci zákonných pravidiel. Podľa Hayeka hovoriť o “spravodlivých” príjmoch nemá zmysel (a etika by sa vôbec nemala podieľať na posudzovaní spôsobu získavania trhových príjmov); dôležité je len to, či boli dodržané pravidlá hry. To však neznamená, že získavanie príjmov pri dodržiavaní pravidiel hry stačí na to, aby bola spoločnosť morálna.

Adam Smith, hoci kritizoval to, čo vo “Víziách nerovnosti” nazývam “reálne existujúci kapitalizmus” a spôsob, akým sa bohatstvo získava zotročovaním ľudí, rabovaním, monopolom alebo surovým vykonávaním politiky, stále držal v pozadí otvorenú možnosť, že obchodná spoločnosť môže byť etická. Aby bola etická, musí minimalizovať používanie a schopnosť používať moc. Moc prichádza buď prostredníctvom politicky sprostredkovanej schopnosti presadiť svoje preferencie, alebo prostredníctvom schopnosti prikázať iným, aby za odmenu robili to, čo si želáme. Využívanie moci možno obmedziť na minimum, ak existuje plná konkurencia, takže aktéri nemôžu ovplyvňovať ceny a podmienky, za ktorých predávajú svoj tovar. To vylučuje monopoly, oligopoly a ekonomickú moc odvodenú od politiky Okrem trhov s výstupmi je však dôležité minimalizovať aj uplatňovanie moci vo vnútri podnikov. Spoločnosti, najmä ak sú veľké, sú hierarchické. Keď sú hierarchické, moc tých, ktorí sú na nižších úrovniach, sa stáva malou a moc tých, ktorí sú na vrchole, sa úmerne zvyšuje.

“Kapitalistický ideál” Adama Smitha, ktorý by podľa môjho názoru spájal efektívnosť a zastupiteľnosť, by sa realizoval v malých spoločnostiach, buď rodinných, alebo s malým počtom zamestnancov, čo by umožnilo vypočuť hlas zamestnancov a znížiť moc vlastníkov kapitálu, pričom by si konkurovali za rovnakých podmienok so stovkami podobných spoločností. Moc by sa rozptýlila a moc každého by bola držaná pod kontrolou podobnou mocou ostatných. Takáto spoločnosť by nikdy nedovolila, aby sa “páni” stali dostatočne mocnými na to, aby mohli diktovať politické rozhodnutia. Bola by teda aj politicky rovná.

Problémom je, že súčasné kapitalistické spoločnosti nie sú ničím iným ako takýmto malým “etickým kapitalizmom”. Naopak, náš svet je svetom veľkých korporácií, monopolov, krutej konkurencie medzi takýmito korporáciami, ako aj v rámci samotných korporácií, kde pracujúci nemajú právo rozhodovať a ovplyvňovať výrobný proces, a sú mu tak odcudzení. Je to svet extrémnej komodifikácie a hierarchických vzťahov. Hierarchické vzťahy vo vnútri spoločností a hierarchické rozdiely v moci medzi spoločnosťami umožňujú najbohatším prevziať politickú úlohu, vďaka ktorej sa spoločnosť podobá plutokracii.

Hodnota filmu “Nástupníctvo” spočíva v tom, že nám jasne ukazuje tento svet bez toho, aby sa dopustil chyby a predstavil extrémne nemorálne subjekty, ktoré porušujú zákon. Sila scenára spočíva v tom, že všetci aktéri pracujú v medziach zákonnosti bez toho, aby boli -pre to všetko- etickí alebo sympatickí. Všetci sa riadia len vlastným záujmom, prejavujú pritom veľké množstvo sebalásky a akékoľvek morálne úvahy sú im cudzie. Okrem potreby dodržiavať zákon, alebo možno presnejšie, aby sa neprišlo na to, že sa porušil zákon, je všetko dovolené.

Všetci žijú vo svete morálnej šedi. Morálna šeď je taká všadeprítomná, že je nemožné rozlíšiť medzi postavami tie, ktoré vykazujú temnejšie odtiene morálnej skazenosti, od tých, ktoré by mohli vykazovať nejaké svetlejšie nuansy. Toto správanie sa neobmedzuje len na profesionálny život, ale preniká aj do rodinného života. Vo filme Nástupníctvo je to zrejmé od samého začiatku, pretože ide o to, kto z detí bude nástupcom otca, a preto sa väčšina deja odohráva vo vnútri rodiny. Rodičia a deti sa voči sebe správajú rovnako, ako sa správajú voči všetkým ostatným: svojim zamestnancom, dodávateľom alebo investorom. Komercionalizácia a amorálne správanie prenikli do rodinného života do takej miery, že už neexistuje rozdiel medzi rodinou a zvyškom sveta. Existuje len jednoznačná morálna šeď medzi postavami a medzi profesionálnym a súkromným životom.

Táto absencia rozdielov v správaní medzi oboma sférami (súkromnou a profesionálnou) by Adama Smitha prekvapila. Veď jeho dve veľké diela “Teória mravných citov” a “Bohatstvo národov” boli napísané tak, aby sa vzťahovali na dve rôzne sféry našej existencie. TMS sa zaoberá našimi vzťahmi v rámci rodiny, s priateľmi a inými ľuďmi, ktorí sú nám relatívne blízki, s tým, čo možno nazvať “organickou komunitou”; WoN sa má vzťahovať na naše vzťahy v rámci Veľkej spoločnosti, teda vo vzťahu a vo vzájomnom styku so všetkými ostatnými. V “Nástupníctve” však už tieto dve oblasti nie sú rozdelené, obe sú súčasťou toho istého komodifikovaného sveta a platia v nich tie isté pravidlá amorálnosti, či už hovoríme o rodine a priateľoch, alebo o ľuďoch, ktorých sme stretli raz v živote. Hlavné postavy sa k ľuďom správajú pozoruhodne rovnostársky.  Je rovnako pravdepodobné, že sa Shivovi, Romovi a Kendallovi zapáčite, ak ste ich najbližší bratranec alebo ak vás stretli prvýkrát v živote. Šedosť obklopuje každého.

Nezlučiteľnosť plne komercionalizovanej spoločnosti s etickou spoločnosťou je problémom pre tých, ktorí sa na základe dôkazov o opaku domnievajú, že kapitalizmus môže byť úspešný a zároveň etický, a ktorí klamú sami seba vymýšľaním “kapitalizmu zainteresovaných strán”, “zodpovedného podnikania”, “eticky vyrábanej kávy alebo textilu” a podobne. “Sukcesia” ich týchto predstáv zbavuje. Dosť kruto. Podobnosť správania, ktoré pozorujeme na plátne a v reálnom živote, a morálna bezútešnosť postáv tento naivný pohľad narúša.  V záujme zachovania fantázie o úspešnom a etickom kapitalizme veľmi povrchná diskusia o seriáli v The New York Times, ignoruje všetky tu spomenuté problémy a kladie dôraz na úplne vedľajšiu črtu, a to, že spoločnosť, o ktorej vlastníctvo deti bojujú, je mediálna spoločnosť, ktorá ovplyvňuje ľudí prostredníctvom neobjektívnych správ. To však nemá nič spoločné s hlavnou dejovou líniou, ktorou je príbeh etiky a kapitalizmu. Úplne rovnaká situácia by nastala, keby spoločnosť predávala elektrinu ako Enron, podieľala sa na “balíčkových” hypotékach ako stovky spoločností počas krachu v roku 2008, prala peniaze ako Credit Suisse, zle zaobchádzala so zamestnancami ako Amazon alebo využívala svoju monopolnú silu ako Microsoft. Takže nech už Logan Roy a jeho deti mali akúkoľvek spoločnosť, s hlavným posolstvom “Nástupníctva” to nemalo nič spoločné. Hlavným posolstvom bolo zbaviť nás predstavy, že vyspelá komodifikovaná spoločnosť, ktorej úspech závisí od “znefunkčnenia” konvenčných morálnych noriem, môže byť etická. Alebo by mohla byť etická, ak by sme boli ochotní jednu či dve veci upraviť. “Nástupníctvo” hovorí: nemôžete mať oboje.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:40

Vládnuca junta v Mali v pondelok oznámila odklad prezidentských volieb naplánovaných na február budúceho roku.

14:31

Azerbajdžanské médiá zverejňujú zábery zo stretnutia medzi zástupcami Baku a Karabachu, ktoré sa konalo v Chodžali za sprostredkovania velenia ruských mierových síl.

karabach
Záber zo stretnutia medzi zástupcami Baku a Karabachu

14:22

Kremeľ v pondelok “kategoricky” odmietol kritiku svojej mierovej misie v Náhornom Karabachu po tom, čo arménsky premiér Nikol Pašinjan obvinil Moskvu z toho, že nezasiahla pri minulotýždňových útokoch Azerbajdžanu v tomto spornom regióne.

14:00

Slovensko prišlo kvôli exministrovi hospodárstva a predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi o historicky najväčšiu zahraničnú investíciu zo strany čínskej firmy Catl. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič s tým, že Sulík firme neposlal investičnú ponuku. Dopustil sa tak podľa neho sabotáže a záškodníctva. Investíciu nakoniec získalo Maďarsko.

13:59

Slovensko bude mať čoskoro z plánu obnovy na účtoch dve miliardy eur, ale v skutočnosti za dva roky vyčerpalo a minulo približne 50 miliónov eur. Upozornil na to v pondelok podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši s tým, že tieto financie je potrebné investovať, a nie držať na účtoch.

13:55

Ďalšie konfrontačné vyhlásenie predstaviteľov poľských orgánov na adresu Ukrajiny.

Poľsko si “poradí” aj bez priateľstva s Ukrajinou, povedal štátny tajomník kancelárie poľského prezidenta Marcin Przydacz.

“Ukrajina si musí uvedomiť, že je v záujme nás všetkých, aby sme sa nenechali rozdeliť, pretože z toho profituje len Moskva. Určite si však poradíme, ak Ukrajina nebude chcieť a nebude sa usilovať o priateľstvo s Poľskom. Sme v NATO, máme silnú armádu, sme v EÚ, máme dobre fungujúci štát. Ukrajina je teraz v ťažkostiach a mala by sa starať o to, aby ju Poľsko podporilo. Ak nie, netreba ju nútiť,” povedal Przydacz v rozhlasovej stanici RMF FM.

Nie je to Przydaczovo prvé takéto vyhlásenie. Predtým povedal, že Kyjev “by si mal začať vážiť úlohu, ktorú Poľsko zohralo pre Ukrajinu v posledných mesiacoch a rokoch”. Ukrajina si následne predvolala poľského veľvyslanca na ministerstvo zahraničných vecí.

13:50

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 1,4 %. Vyplýva to zo septembrových makroekonomických predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS). Mierne tak zlepšili svoje prognózy z augusta, kedy predpovedali rast na úrovni 1,3 %.

13:36

Veľkoobchodná cena elektriny na pražskej burze PXE v minulom týždni stagnovala na úrovni okolo 135 eur za megawatthodinu (MWh). Cena zemného plynu pre európsky trh s dodávkou v nasledujúcom mesiaci vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, naopak, medzitýždňovo stúpla, a to o vyše 13 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Výsadba živých plotov pomáha bojovať proti smogu, zistili britskí vedci

0 icon

25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Živé ploty sú vysadené na okrasu a na oplotenie pozemku. Vedci z Cambridge však zistili, že sa ich oplatí vysadiť aj z iného dôvodu. Sú lacným spôsobom ochrany pred znečistením ovzdušia. Podobnú úlohu zohrávajú aj tuje.

Asi pred 900 000 rokmi bolo ľudstvo na pokraji vyhynutia

0 icon

25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia takmer zmizli z povrchu Zeme asi pred 900 000 rokmi. K tomuto záveru dospeli genetici z medzinárodného výskumného tímu. To, čo ich viedlo k tomuto objavu, neboli informácie o nejakej prehistorickej kataklizme, ale analýza DNA moderných ľudí. Výsledky štúdie boli publikované v časopise…

Vzdajte sa týchto prísad. Menia kávu na škodlivú zmes

0 icon

25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pitie kávy sa môže stať skutočným rituálom. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že bez rannej dávky kofeínu nedokážu fungovať a až po vypití obľúbeného nápoja sú pripravení konať a odísť z domu. Hoci je dokázané, že pitie kávy môže mať pozitívny vplyv na mnohé procesy…

Namiesto bravčových kotliet si na večeru pripravte tieto kotlety. Rodina vám poďakuje a nikdy sa ich nenabaží

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Keď je na stole nuda, je čas urobiť niečo, čo je závanom čerstvého vzduchu. Tieto bravčové kotlety sú presne to pravé, prekypujú vôňou a originálnou chuťou. Výborne sa hodia k zemiakom a tradičnému šalátu. Vďaka aróme, ktorá z nich sála ich nikto neodmietne.

Cuketové placky sú ľahkým, chutným a zdravým občerstvením. S týmito prílohami je to skutočné majstrovské dielo

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Cuketové placky sú chutnou alternatívou zemiakových placiek. Zvonku chrumkavé, vnútri šťavnaté. Ich príprava trvá doslova minútu, takže sú skvelé na rýchlu a jednoduchú večeru alebo desiatu do práce či na univerzitu. Ako pripraviť cuketové placky?

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali