“Nástupníctvo” a koniec ilúzie etického kapitalizmu

“Nástupníctvo” a koniec ilúzie etického kapitalizmu

Washington 5. júna 2023 (HSP/braveneweurope/Foto:Pixabay)

 

To, čo nám “Nástupníctvo” ponúka, je koniec ilúzie etického kapitalizmu, píše Branko Milanović, ekonóm, ktorý sa špecializuje na rozvoj a nerovnosť. Problémy sú rovnaké, ako sa objavili v počiatkoch obchodnej spoločnosti a diskutovali o nich Bernard Mandeville a Adam Smith. Otázka znela takto: dá sa nekontrolované využívanie toho, čo sa konvenčne považuje za neresti, teda vášne pre moc a bohatstvo, zosúladiť s existenciou etickej spoločnosti? Môže byť etická spoločnosť, ktorá kladie získavanie bohatstva na piedestál, považuje ho za najžiadanejší spoločenský atribút a bohatých považuje za hodných nasledovania?

televizia
Ilustračné foto

Tu je dôležité rozlišovať medzi etickou spoločnosťou a spoločnosťou, v ktorej sa nadobúdanie bohatstva uskutočňuje v rámci zákonných pravidiel. Podľa Hayeka hovoriť o “spravodlivých” príjmoch nemá zmysel (a etika by sa vôbec nemala podieľať na posudzovaní spôsobu získavania trhových príjmov); dôležité je len to, či boli dodržané pravidlá hry. To však neznamená, že získavanie príjmov pri dodržiavaní pravidiel hry stačí na to, aby bola spoločnosť morálna.

Reklama

Adam Smith, hoci kritizoval to, čo vo “Víziách nerovnosti” nazývam “reálne existujúci kapitalizmus” a spôsob, akým sa bohatstvo získava zotročovaním ľudí, rabovaním, monopolom alebo surovým vykonávaním politiky, stále držal v pozadí otvorenú možnosť, že obchodná spoločnosť môže byť etická. Aby bola etická, musí minimalizovať používanie a schopnosť používať moc. Moc prichádza buď prostredníctvom politicky sprostredkovanej schopnosti presadiť svoje preferencie, alebo prostredníctvom schopnosti prikázať iným, aby za odmenu robili to, čo si želáme. Využívanie moci možno obmedziť na minimum, ak existuje plná konkurencia, takže aktéri nemôžu ovplyvňovať ceny a podmienky, za ktorých predávajú svoj tovar. To vylučuje monopoly, oligopoly a ekonomickú moc odvodenú od politiky Okrem trhov s výstupmi je však dôležité minimalizovať aj uplatňovanie moci vo vnútri podnikov. Spoločnosti, najmä ak sú veľké, sú hierarchické. Keď sú hierarchické, moc tých, ktorí sú na nižších úrovniach, sa stáva malou a moc tých, ktorí sú na vrchole, sa úmerne zvyšuje.

“Kapitalistický ideál” Adama Smitha, ktorý by podľa môjho názoru spájal efektívnosť a zastupiteľnosť, by sa realizoval v malých spoločnostiach, buď rodinných, alebo s malým počtom zamestnancov, čo by umožnilo vypočuť hlas zamestnancov a znížiť moc vlastníkov kapitálu, pričom by si konkurovali za rovnakých podmienok so stovkami podobných spoločností. Moc by sa rozptýlila a moc každého by bola držaná pod kontrolou podobnou mocou ostatných. Takáto spoločnosť by nikdy nedovolila, aby sa “páni” stali dostatočne mocnými na to, aby mohli diktovať politické rozhodnutia. Bola by teda aj politicky rovná.

Reklama

Problémom je, že súčasné kapitalistické spoločnosti nie sú ničím iným ako takýmto malým “etickým kapitalizmom”. Naopak, náš svet je svetom veľkých korporácií, monopolov, krutej konkurencie medzi takýmito korporáciami, ako aj v rámci samotných korporácií, kde pracujúci nemajú právo rozhodovať a ovplyvňovať výrobný proces, a sú mu tak odcudzení. Je to svet extrémnej komodifikácie a hierarchických vzťahov. Hierarchické vzťahy vo vnútri spoločností a hierarchické rozdiely v moci medzi spoločnosťami umožňujú najbohatším prevziať politickú úlohu, vďaka ktorej sa spoločnosť podobá plutokracii.

Hodnota filmu “Nástupníctvo” spočíva v tom, že nám jasne ukazuje tento svet bez toho, aby sa dopustil chyby a predstavil extrémne nemorálne subjekty, ktoré porušujú zákon. Sila scenára spočíva v tom, že všetci aktéri pracujú v medziach zákonnosti bez toho, aby boli -pre to všetko- etickí alebo sympatickí. Všetci sa riadia len vlastným záujmom, prejavujú pritom veľké množstvo sebalásky a akékoľvek morálne úvahy sú im cudzie. Okrem potreby dodržiavať zákon, alebo možno presnejšie, aby sa neprišlo na to, že sa porušil zákon, je všetko dovolené.

Všetci žijú vo svete morálnej šedi. Morálna šeď je taká všadeprítomná, že je nemožné rozlíšiť medzi postavami tie, ktoré vykazujú temnejšie odtiene morálnej skazenosti, od tých, ktoré by mohli vykazovať nejaké svetlejšie nuansy. Toto správanie sa neobmedzuje len na profesionálny život, ale preniká aj do rodinného života. Vo filme Nástupníctvo je to zrejmé od samého začiatku, pretože ide o to, kto z detí bude nástupcom otca, a preto sa väčšina deja odohráva vo vnútri rodiny. Rodičia a deti sa voči sebe správajú rovnako, ako sa správajú voči všetkým ostatným: svojim zamestnancom, dodávateľom alebo investorom. Komercionalizácia a amorálne správanie prenikli do rodinného života do takej miery, že už neexistuje rozdiel medzi rodinou a zvyškom sveta. Existuje len jednoznačná morálna šeď medzi postavami a medzi profesionálnym a súkromným životom.

Táto absencia rozdielov v správaní medzi oboma sférami (súkromnou a profesionálnou) by Adama Smitha prekvapila. Veď jeho dve veľké diela “Teória mravných citov” a “Bohatstvo národov” boli napísané tak, aby sa vzťahovali na dve rôzne sféry našej existencie. TMS sa zaoberá našimi vzťahmi v rámci rodiny, s priateľmi a inými ľuďmi, ktorí sú nám relatívne blízki, s tým, čo možno nazvať “organickou komunitou”; WoN sa má vzťahovať na naše vzťahy v rámci Veľkej spoločnosti, teda vo vzťahu a vo vzájomnom styku so všetkými ostatnými. V “Nástupníctve” však už tieto dve oblasti nie sú rozdelené, obe sú súčasťou toho istého komodifikovaného sveta a platia v nich tie isté pravidlá amorálnosti, či už hovoríme o rodine a priateľoch, alebo o ľuďoch, ktorých sme stretli raz v živote. Hlavné postavy sa k ľuďom správajú pozoruhodne rovnostársky.  Je rovnako pravdepodobné, že sa Shivovi, Romovi a Kendallovi zapáčite, ak ste ich najbližší bratranec alebo ak vás stretli prvýkrát v živote. Šedosť obklopuje každého.

Nezlučiteľnosť plne komercionalizovanej spoločnosti s etickou spoločnosťou je problémom pre tých, ktorí sa na základe dôkazov o opaku domnievajú, že kapitalizmus môže byť úspešný a zároveň etický, a ktorí klamú sami seba vymýšľaním “kapitalizmu zainteresovaných strán”, “zodpovedného podnikania”, “eticky vyrábanej kávy alebo textilu” a podobne. “Sukcesia” ich týchto predstáv zbavuje. Dosť kruto. Podobnosť správania, ktoré pozorujeme na plátne a v reálnom živote, a morálna bezútešnosť postáv tento naivný pohľad narúša.  V záujme zachovania fantázie o úspešnom a etickom kapitalizme veľmi povrchná diskusia o seriáli v The New York Times, ignoruje všetky tu spomenuté problémy a kladie dôraz na úplne vedľajšiu črtu, a to, že spoločnosť, o ktorej vlastníctvo deti bojujú, je mediálna spoločnosť, ktorá ovplyvňuje ľudí prostredníctvom neobjektívnych správ. To však nemá nič spoločné s hlavnou dejovou líniou, ktorou je príbeh etiky a kapitalizmu. Úplne rovnaká situácia by nastala, keby spoločnosť predávala elektrinu ako Enron, podieľala sa na “balíčkových” hypotékach ako stovky spoločností počas krachu v roku 2008, prala peniaze ako Credit Suisse, zle zaobchádzala so zamestnancami ako Amazon alebo využívala svoju monopolnú silu ako Microsoft. Takže nech už Logan Roy a jeho deti mali akúkoľvek spoločnosť, s hlavným posolstvom “Nástupníctva” to nemalo nič spoločné. Hlavným posolstvom bolo zbaviť nás predstavy, že vyspelá komodifikovaná spoločnosť, ktorej úspech závisí od “znefunkčnenia” konvenčných morálnych noriem, môže byť etická. Alebo by mohla byť etická, ak by sme boli ochotní jednu či dve veci upraviť. “Nástupníctvo” hovorí: nemôžete mať oboje.

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:06

Pracovníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zadržali v Nitre viac ako 600.000 kusov cigariet a takmer 152 kilogramov spracovaného tabaku. Ako uviedol hovorca finančnej správy Daniel Súkup, v rámci akcie Rubikon vykonali aj domové prehliadky a prehliadky ďalších priestorov.

finančná správa Rubikon cigarety
Na snímke obalové materiály obchodných značiek Marco Polo, ktoré zadržali pracovníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v Nitre
14:48

Alternatívne investičné fondy budú môcť fungovať na základe jednotného celoeurópskeho režimu. Doteraz takáto úprava na európskej úrovni chýbala. Vyplýva to z pripravovanej novely zákona o kolektívnom investovaní. Ministerstvo financií (MF) SR zverejnilo predbežnú informáciu o nej na portáli slov-lex.sk.

14:40

Putin uviedol, že v Rusku hrozí nedostatok energie v dôsledku nárastu ťažby kryptomien. “V Rusku ťažba kryptomien zaberá 1,5 % celkovej spotreby energie v krajine, pričom toto číslo naďalej rastie,” povedal Putin. A ozrejmil, že ťažba môže podliehať dodatočným daniam.

Poznamenajme, že o zákone o ťažbe v Ruskej federácii sa diskutuje už dlho a nedávno predstavitelia kryptomenového biznisu kritizovali vývoj zákonodarcov v tejto oblasti pri nadmernej kontrole tejto sféry.

14:33

V priebehu roka 2024 spôsobil hraboš poľný slovenským poľnohospodárom škody takmer za 13,5 milióna eur. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) však budú reálne škody ešte vyššie a premnožený hraboš môže predstavovať pre slovenské poľnohospodárstvo kalamitu.

14:33

Nové jadrové bloky v Česku postaví juhokórejská firma KHNP. V stredu o tom rozhodla česká vláda, ktorá vyhodnotila ponuky francúzskej EDF a juhokórejskej KHNP. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého sa budú naraz stavať dva bloky v Dukovanoch a začne sa s vyjednávaním o stavbe ďalších dvoch blokov v Temelíne, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

14:33

Na základňu medzinárodnej vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi v Iraku zaútočili v utorok dva drony.

14:23

Medzi prvopoistencami, ktorí vstúpili do druhého dôchodkového piliera, sú na Slovensku aj ľudia zo 115 krajín. Sociálna poisťovňa (SP) od mája 2023 do júna tohto roka zaznamenala 102.724 prvopoistencov. Najväčší počet tvorili Slováci, zo zahraničia to boli najmä občania Ukrajiny. V stredu o tom informovala SP.

14:19

Takmer 150 ľudí museli evakuovať v stredu z nemocnice vo východomaďarskom Debrecíne, kde vypukol menší požiar.

14:19

Taliansko dosiahlo nový rekord v exporte vína. V prvých štyroch mesiacoch roka vyviezlo do celého sveta víno v hodnote 2,5 miliardy eur, čo je o 7 % viac ako v rovnakom období roka 2023.

14:18

Švajčiarsko vyšetruje viac ako 50 prípadov možného porušenia sankcií voči Rusku a doteraz skonštatovalo porušenie v 15 z nich, uviedla vláda v stredajšom vyhlásení.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke muži hrajú volejbal počas horúčav na pláži v Bejrúte

Autor: TASR/AP-Hassan Ammar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali