Dawn Skeltonová, poradkyňa Kráľovskej spoločnosti pre osteoporózu, denníku Daily Mail uviedla, že keďže deti trávia mnoho času na svojich telefónoch, sú vystavené riziku predčaného oslabenia kostí a následným zlomeninám.
To by mohlo viesť k tomu, že veľká časť ľudí v 40. a 50. rokoch života bude musieť podstúpiť náhradu bedrového kĺbu, aj keď dnes je to bežné až okolo 70- a 80-tky Skeltonová dokonca upozornila, že rodičia detí by mohli byť tí, ktorí sa o ne budú starať ako o dospelých, a nie naopak.
Podľa expertky, ak sa deti nepohybujú dostatočne, ovplyvní to ich kostru a tým vzniká veľké riziko zlomenín. Na tento fakt poukazuje ako na skrytý problém, ktorý by mohol prepuknúť do „epidémie“ po dosiahnutí stredného veku.
„Mladí ľudia sa musia pohybovať a skákať tak, aby ich kosti rástli správne…,” vysvetľuje Skeltonová a dodáva: „Po 15. roku nie je tak jednoduché ovplyvniť kosť a rast sa výrazne spomaľuje.“
Čím viac kosti namáhame, tým sú silnejšie. Musíme spevňovať naše kosti prostredníctvom cvičenia a pomocou vápnika a vitamínu D. Deti by mali denne cvičiť aspoň hodinu. Aktivity, ako je beh, skákanie a lezenie, sú dobré pre stavbu kostí, pretože svaly a gravitácia vyvíjajú tlak na kosti, čo pomáha telu vytvárať silnejšiu kosť.
Skeltonová preto vyzýva rodičov, aby presadzovali hodinové prestávky od mobilu a povzbudzovali deti k tomu, aby boli aktívnejšie. „Ak ste si nevytvorili dobrú základnú líniu kostí, starnutie sa začne oveľa skôr a aj najmenší pád by mohol viesť k zlomenine,“ upozornila.