Astronauti zvyčajne nosia plienky pre dospelých v rámci svojho “výstroja” pri výstupoch do vesmíru, ale je potrebné vymyslieť, ako naložiť s biologickým odpadom človeka, ak to bude trvať niekoľko dní. NASA preto vyhlásila súťaž o najlepší nápad, ako si s tým poradiť.
“Ľudia potrebujú ísť na záchod aj v kozmickej lodi,” vraví astronaut Rick Mastracchio vo videu oznamujúcom danú súťaž. A prišlo skutočne až 5000 vedecky a technicky dômyselných nápadov.
Ten víťazný, odmenený sumou 15 000 USD, bol predložený dôstojníkom Air force a letovým chirurgom Thatcherom Cardonom, ktorý čerpajúc zo svojej praxe navrhol malú prechodovú komoru v oblasti slabín odevu, cez ktorú by laparoskopickým spôsobom mohli byť vložené podložné misy či plienky, ktoré by sa potom vo vnútri roztiahli na potrebné rozmery.
Druhé miesto a odmenu 10 000 USD získal tím z Houstonu zložený z lekára Tonyho Gonzalesa, zubárky Katherine Kinovej a univerzitného inžiniera profesora Staceyho Louieho. Vyvinuli systém “vzduchového vytláčania” moču a iných výkalov von cez výstupnú trubicu, čo by sa ináč bežne mohlo uplatniť aj v nemocniciach či sanatóriách.
Tretie miesto a 5 000 USD získal britský vývojár Hugo Shelley svojím externým katétrom nazvaným “SWIMSuit — Zero Gravity Underwear” v kombinácii s mechanizmom pre kompresiu, tesnenie a dezinfekciu pevného odpadu a jeho ukladania do zadnej časti odevu. Jeho navrhnuté riešenie využíva elektroniku a mechanické prvky pre pohyb kvapalín a plynov. “V mikrogravitácii sa budete musieť spoliehať na vzlínanie, čerpadlá alebo ventilátory. To je to, čo používajú aj väčšie systémy pre odpadové hospodárstvo,” vysvetľuje Shelley.