Lekári v špecializovaných ambulanciách majú dostať možnosť zosúladiť ich názvy a povolenia na poskytovanie špecializovanej zdravotnej starostlivosti do konca budúceho roku. “V žiadnom prípade však nejde o okresanie kompetencií lekárov. Kompetencia ani výkon činností lekára na základe získaného vzdelania v príslušnom špecializovanom odbore alebo certifikovanej pracovnej činnosti nemôže byť ovplyvnený názvom ambulancie,” povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Mario Mikloši.
Po novom by sa tak napríklad gynekologická ambulancia nazývala gynekologicko-pôrodnícka. Ministerstvo v tomto prípade vyhovelo pripomienke Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR. Tá upozorňovala, že ak by názov platil v podobe gynekologická ambulancia, lekári by nemohli vyšetrovať tehotné ženy. “Názov gynekologická ambulancia nie je podľa odboru, pretože to nesedí so zoznamom. Ambulantní gynekológovia sa pritom starajú aj o tehotné ženy,” poukázala.
Zo zoznamu ambulancií sa okrem toho vypúšťa mamologická ambulancia a ambulancia andrológie, ale dopĺňa sa hepatologická. Ambulancia anestéziológie a intenzívnej medicíny bude len v nemocnici, v ktorej sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť v odbore anestéziológia a intenzívna medicína. Pediatrická ambulancia bude zase len v nemocnici, v ktorej sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť najmenej v jednom pediatrickom odbore.
Zmena názvu neznamená zmenu kompetencie príslušného lekára. Lekár bude aj naďalej vykonávať svoju prax podľa toho, akú má špecializáciu, vysvetľuje ministerstvo. Napríklad lekár, ktorý má špecializáciu v odbore gynekológia a pôrodníctvo, môže vykonávať činnosti prislúchajúce vzdelaniu v tomto špecializačnom odbore, a to bez ohľadu na názov ambulancie. Gynekológ, ktorý má špecializáciu aj v špecializačnom odbore mamológia, môže poskytovať zdravotnú starostlivosť v mamológii v rámci gynekologicko-pôrodnickej ambulancie.
Potrebu zmeny rezort odôvodňuje tým, že povolenia na poskytovanie špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti neboli vydávané jednotne v rámci celej SR. Často sa mali vydávať vo veľmi úzkych špecializačných odboroch alebo len v certifikovaných pracovných činnostiach, čo spôsobovalo problémy v praxi. Stalo sa napríklad, že lekár dostal povolenie na poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti v certifikovanej pracovnej činnosti chirurgia prsníka, pričom takýto samostatný medicínsky odbor neexistuje, poukázalo ministerstvo.
Ministerstvo zdravotníctva dostane presnejšie pravidlá dotácií pre protidrogové aktivity
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude mať od júna bližšie definované pravidlá, ako udeľovať dotácie na účely protidrogových aktivít. Novelu zákona, ktorej cieľom je rozšíriť ich poskytovanie na tieto účely, dnes 84 hlasmi schválili poslanci NR SR.
Novela bližšie definuje spôsob, rozsah a podmienky poskytovania dotácií. Tie možno napríklad udeliť na vzdelávacie aktivity v protidrogovej oblasti, prevenciu, liečbu drogovej závislosti alebo stavebnú úpravu zariadení určených na prevenciu.
V právnej norme sú stanovené aj požiadavky na orgán vyhodnocujúci dotácie, ktorý zriadi ministerstvo. Nariaďuje sa v ňom aj povinnosť zriadenia osobitného účtu v banke pre zabezpečenie transparentnosti ich čerpania. Kritériá a postup na vyhodnocovanie žiadostí o poskytnutie dotácie majú byť ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom.
Agenda protidrogovej politiky najskôr patrila pod Úrad vlády SR, v roku 2012 prešla pod pôsobnosť ministerstva zdravotníctva.
Kompetencie všeobecných lekárov sa rozšíria
Všeobecní lekári majú dostať nové kompetencie, aby vykonávali aj dispenzárnu starostlivosť. V ich ambulanciách by tak mohla byť časom napríklad liečená väčšia časť ľahších hypertonikov. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú dnes poslanci NR SR schválili 79 hlasmi. Ide o ďalší krok v rámci reformy primárnej zdravotnej starostlivosti.
“Podľa skúseností z iných krajín Európskej únie dokáže funkčná sieť všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti riešiť až 80 percent všetkých prípadov bez potreby ďalších úrovní poskytovania zdravotnej starostlivosti, pričom v súčasnosti je to na Slovensku menej ako 30 percent,” upozornilo v materiáli ministerstvo zdravotníctva.
Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov nadväzuje na už spustený rezidentský program. Ten sa usiluje vychovať nových lekárov prvého kontaktu. Všeobecným lekárom tak v minulom roku pribudla možnosť vykonávať predoperačné vyšetrenia. Súčasťou navrhovaných zmien je i koncepcia integrovanej zdravotnej starostlivosti.
Potrebu reformy primárnej zdravotnej starostlivosti ministerstvo zdôvodňuje nevhodným rozložením poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku je vysoká miera rozdrobenosti najmä všeobecných lekárov a pediatrov. Ďalším problémom je vysoká návštevnosť pacientov v špecializovaných ambulanciách.
Opozícia chce na mimoriadnom výbore Čislákovu správu o zdravotníctve
Opozičné strany KDH a Most-Híd žiadajú ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nom. Smeru-SD), aby vypracoval správu o stave zdravotníctva na Slovensku. Tiež, aby predstavil opatrenia na zníženie zadlženia a zlepšenie stavu v rezorte. Čisláka si chcú vypočuť na mimoriadnom rokovaní parlamentného zdravotníckeho výboru.
“Budeme žiadať predsedu výboru Richarda Rašiho (Smer-SD) o mimoriadny výbor,” oznámil na dnešnom brífingu v parlamente exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Reagovali tak na to, že Smer-SD v pléne odmietol zaradiť do programu prebiehajúcej schôdze správu od Čisláka.
Opozícii sa nepozdáva zadlžovanie nemocníc. Uhliarik poukázal na dosiahnutú sumu 425 miliónov eur. “Ak pôjde zadlžovanie týmto tempom, tak sa môže stať, že bude ohrozená zdravotná starostlivosť pacientov,” povedal exminister zdravotníctva.
Rovnako má opozícia výhrady voči bagatelizovaniu kauzy nákupu piešťanského CT prístroja. Kritizuje, že namiesto trestov dostávajú zodpovední teplé miestečka. Poukázali napríklad na exministerku Zuzanu Zvolenskú, ktorá by údajne mala ísť do Bruselu.
Problémom je pre opozíciu aj regulácia poplatkov v ambulanciách, ako ju schválil Smer-SD. Nepáči sa jej ani zrušenie možnosti prednostného vyšetrenia u lekára. “Pacient je pre Smer na poslednom mieste,” vyhlásil Uhliarik.
ml