Atrament podrobili experti rádiuhlíkovej metóde a na základe jej výsledkov sa domnievajú, že mohla vzniknúť niekedy v rokoch 1400 až 1440. Pravdepodobne ho tvorilo 116 strán, no 14 z ich sa stratilo. Rukopis obsahuje kresby zaujímavých rastlín a text je písaný neznámym jazykom.
Lingvisti sa ho už pokúsili niekoľkokrát rozlúštiť, no zatiaľ márne. Dvaja Američania, botanik Arthur Tucker a informatik Rexfort Talbert sa domnievajú, že sa im predsa len podarilo kúsok tajomstva tohto záhadného rukopisu rozlúštiť. Botanik sa domnieva, že vyobrazené rastliny pochádzajú z nového sveta, teda jeho pôvod je na území Ameriky.
Spoločnými silami obaja identifikovali niektoré druhy zobrazených rastlín. Podľa nich je jednou z nich aj Viola trojfarebná. Ak by mali títo dvaja vedci skutočne pravdu potom by to znamenalo, že napríklad slnečnica, ktorá je v rukopise nakreslená, pochádza skutočne z USA. Doteraz sa výskumníci nevedeli dohodnúť, či vyobrazená slnečnica môže byť z Európy alebo USA.
Pozornosť však púta aj iná skutočnosť. Rukopis je bez akýchkoľvek chýb, či dokonca atramentových škvŕn. Pre stredovekých prepisovateľov textov, ale aj samotných pisárov bolo typické, že sa v ich textoch vyskytla nejaká tá škvrna, či nejaká tá chyba. V tomto texte to tak nie je. Rovnako tak sa im doteraz nepodarilo rozlúštiť v akom jazyku je text písaní.
Dokonca diskutovali o tom, či nejde iba o falzifikát, prípadne text, ktorý bol vytvorený na to, aby ním jeho autor nachytal prefíkaného obchodníka. Talbert sa domnieva, že nejde o nezmyselný text, ale ani o žiadne falzum. Práve naopak, podľa neho a jeho kolegu ide o jeden z neznámych jazykov Aztékov. Zatiaľ sa mu však toto tvrdenie nepodarilo konkrétne podložiť.
V celom texte sa niekoľko slov opakuje, preto ich odborníci a špecialisti na rôzne šifry rozdelili do niekoľkých skupín. Práve vďaka opakovaniu týchto slov sa domnievajú, že text môže byť nejakým doteraz neznámym jazykom. Existuje aj niekoľko teórii o tom v akom jazyku je text písaní, ale ani jedna z nich nebola doteraz nijako podložená.
Keďže samotný kódex je veľkou záhadou dosiahnuť prelomový objav je pomerne zložité, no napriek tomu sa čiastkový úspech podaril, pretože sa podarilo zistiť, že medzi opakujúcimi sa slovami a kresbami je určitý súvis. Zdá sa však, že ani 21. storočie a jeho technické vymoženosti nedokážu jeho tajomstvo odhaliť a ponúknuť ho svetu.
mž