Bratislava 12. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Tento týždeň sme písali o kritike lídra KDH Milana Majerského do vlastných radov. Majerskému sa nepozdával návrh nového Trestného poriadku z dielne poslaneckej kolegyne Martiny Holečkovej
Milan Majerský použil na adresu poslankyne KDH Holečkovej pomerne silné slová, keď uviedol, že jej návrh sa nezdá byť odborným a kompetentným. Holečková okrem toho pravdepodobne konala svojvoľne a podanie vlastnej novely Trestného poriadku nekonzultovala s poslaneckým klubom.
Potvrdil to člen predsedníctva KDH Martin Smilňák. “Kolegyňa Holečková úplne obišla diskusiu v klube, pravidlá klubu a návrh podala poza chrbát všetkých príslušných štruktúr,“ uviedol Smilňák po nedávnom rokovaní predsedníctva a poslancov NR SR za KDH.
Na stretnutí poslancov KDH s vedením mala byť podľa medializovaných informácií prítomná aj Martina Holečková. Rokovanie v Spišskej Kapitule však mala údajne opustiť skôr ako ostatní poslanci. Holečková bola v minulosti šéfkou poslaneckého klubu KDH, no bola odvolaná a stratila tak zároveň miesto v predsedníctve strany.
Celý spor vo vnútri KDH sa týka toho, že Holečková vo svojej novele navrhla, aby návrh na prerušenie trestu odňatia slobody po mimoriadnom návrhu ministra spravodlivosti ešte preveroval súd. Chcela tak zabrániť podobnému prípadu, ako nastal s exšpeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Tomu po iniciatíve ministra Borisa Suska (Smer-SSD) prerušili trest až do vyriešenie prípadu na súde. Vedenie KDH má ale na túto právnu úpravu iný názor a chce zachovať súčasnú právomoc ministra. Líder kresťanských demokratov Majerský sa pre médiá viackrát vyjadril, že právomoc ministra vníma ako nástroj na predchádzania justičným omylom.
Na obranu Holečkovej sa postavil bývalý europoslanec
Poslankyňa Holečková chce o svojom návrhu naďalej presviedčať kolegov. Svoju novelu naďalej považuje za “dobrú”.
“Keď som počula, čo k môjmu návrhu zákona povedal predseda Majerský, je zjavné, že ho nepochopil. Ja nenavrhujem nikomu zobrať žiadnu právomoc. Navrhujem, že v prípade, ak by chceli minister spravodlivosti alebo generálny prokurátor nejakému právoplatne odsúdenému zločincovi prerušiť výkon trestu a prepustiť ho na slobodu, tak by tento ich návrh musel schváliť dovolací súd,” vysvetlila poslankyňa opozičného KDH pre TASR.
Vyjadrila sa, že napriek sporu zostáva v poslaneckom klube kresťanských demokratov.
Holečkovej sa prostredníctvom sociálnej siete zastal bývalý poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. “Obrovská hanba, ak je pre predsedu opozičnej strany prednejší smerácky minister ako nezávislé súdy,“ podotkol Štefanec.
Liberálne krídlo KDH
Kresťansko-demokratické hnutie je mnohými kritizované, že jeho reálna politika nemá nič spoločné s názvom strany a skôr sa približuje ku ultraliberálnym silám ako Progresívne Slovensko či SaS. Práve takúto líniu razí poslankyňa Holečková, okolo ktorej sa rozvíril súčasný interný spor.
Počas tohto volebného obdobia sa prezentovala otvorenou podporou liberálnych médiá ako Denník N či SME. Vyjadrila sa, že KDH nebude predkladať novelu ohľadom sprísnenia potratovej politiky.
Holečková je tiež zrejme najaktívnejšou poslankyňou KDH čo sa týka politických útokov na predstaviteľou súčasnej vládnej koalície. Bola autorkou výzvy určenej ministerke kultúry Šimkovičovej, aby zverejnila rozpis položiek, na ktoré ministerstvo kultúry minulo 400-tisíc eur na cyrilo-metodské slávnosti. Prišla takisto s kritikou premiéra Fica a jeho syna kvôli tomu, že v krajskej kancelárii strany zamestnal ako vrátnika muža s telesným postihnutím a na toto chránené pracovné miesto bola pridelená dotácia.
Prečítajte si tiež:
- Spory v KDH: Už kritizujú aj vlastnú poslankyňu. Jej návrh sa nezdá ako odborný a kompetentný
- Blaha: “Holečková by sa mala okamžite vzdať svojho mandátu”