Študenti sú pre každú banku perspektívni klienti, preto majú mnohé produkty so zľavou či dokonca bezplatne. Pri úveroch je to však naopak. Študent bez pravidelného príjmu spravidla od banky nezíska žiadny úver. A aj v prípade, keď má pravidelný príjem, banka je v úverovaní veľmi opatrná a zvýšené riziko premieta do vyššieho úroku. “Výhodnejšie je v takom prípade, ak si úver berie namiesto študenta rodič, ktorý vďaka vyššej bonite dokáže získať nižšiu úrokovú sadzbu,” povedal Búlik.
Poštová banka ponúka napríklad študentský program, ktorý zahŕňa dva typy produktov. Jeden sa týka sporenia na vzdelanie pre deti. A pre tých, ktorí peniaze na vzdelávania potrebujú hneď, je tu pre klientov podľa slov hovorkyne Poštovej banky Lýdie Žáčkovej pôžička na vzdelanie. Tá je určená na financovanie denného aj externého vysokoškolského štúdia doma či v zahraničí. “Pri tejto pôžičke je potrebný len rodič alebo iná osoba s akceptovateľným príjmom ako spoludlžník na úvere a potvrdenie o vysokoškolskom štúdiu,” uviedla pre agentúru SITA Žáčková.
V 365.bank vyslovene študentskú pôžičku ako produkt neposkytujú. Ale umožňujú požičať si peniaze do výšky 6 tis. eur klientom od 18 rokov, a to cez mobilnú aplikáciu. Slovenská sporiteľňa ponúka spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov. “Je to bezúčelový úver, preto nie je potrebné dokladovať, na čo boli poskytnuté finančné prostriedky použité,” povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Zároveň doplnila, že okrem toho študenti využívajú aj povolené prečerpanie či kreditnú kartu.