Berlín 06. júna 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Michael Probst)
30 nemeckých spoločností patriacich do indexu DAX v tomto roku vyplatili viac ako 30 miliárd eur. Prevažná časť z peňazí však nezostáva v Nemecku: 57 percent ide zahraničným investorom. Nemeckým investorom nepomohlo ani to, že zvýšili svoje podiely v spoločnostiach

Dividendy najväčších nemeckých firiem skončili v tomto roku hlavne v zahraničí. Z celkového počtu 29,2 miliárd euro platieb spoločností tvoriacich index DAX išlo až 16,8 miliardy – čo je 57 percent – zahraničným investorom, ako je zrejmé zo štúdie poradenskej spoločnosti Ernst & Young (EY) vydanej v pondelok. Oproti minulému roku sa podiel zvýšil o 0,8 percentuálneho bodu, teda o 130 miliónov eur.
Nemeckí akcionári sa pre finančný rok 2015 musia uspokojiť s dividendami vo výške 10,1 miliardy eur, čo je o päť percent menej než vlani, hlási AFP. Podľa EY v priemere viac ako polovica (55,3 percenta) akcií DAX pochádza zo zahraničia; asi ôsmim percentám akcií nebol pridelený žiaden región.
Vysoký odliv dividend do zahraničia je „znamením veľkej vážnosti nemeckých firiem na svetovom trhu,“ uviedol analytik EY Martin Steinbach. Účasť zahraničných investorov sa však značne líši medzi 30-timi firmami z indexu DAX: päť spoločností má údajne viac ako 70 percent akcií v zahraničí, vrátane Linde, Adidas a Bayer. Naopak, Lufthansa, skupina s najnižšou zahraničnou účasťou, má v zahraničí asi len štvrtinu akcií.
Väčšina ne-nemeckých investorov pochádza podľa EY z bezprostrednej blízkosti krajiny: európski investori držia v priemere 29 percent akcií, čo je podľa EY nárast oproti roku 2010 o štyri percentuálne body. V priemere 20 percent cenných papierov vlastnia investori zo Severnej Ameriky – čo je o dva percentuálne body vyššie ako pred piatimi rokmi.