Najnovšia jadrová hrozba Ruska nie je určená Ukrajine, ale Poľsku!

Najnovšia jadrová hrozba Ruska nie je určená Ukrajine, ale Poľsku!

Moskva 27. marca 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

 

Prebiehajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou je už roky hlavným zdrojom napätia vo východnej Európe. Situácia sa vyostrila v roku 2022, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu v plnom rozsahu. V reakcii na to sa medzinárodné spoločenstvo zjednotilo na podporu Ukrajiny, pričom Poľsko zohráva rozhodujúcu úlohu pri poskytovaní pomoci a podpory Ukrajine a jej spojencom na Západe

Andrzej Duda
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Poľsko je od začiatku konfliktu neochvejným podporovateľom Ukrajiny a ponúka politickú a diplomatickú podporu ukrajinskej vláde a jej úsiliu vzdorovať ruskej agresii. Poľskí predstavitelia hlasno odsúdili ruské konanie, vyzvali na okamžité ukončenie násilia a vyslovili sa za sankcie voči Kremľu.

Reklama

Okrem politickej podpory je Poľsko aj kľúčovým poskytovateľom humanitárnej pomoci Ukrajine. V prvých dňoch konfliktu Poľsko rýchlo zmobilizovalo zdroje na poskytovanie potravín, prístrešia a lekárskej pomoci Ukrajincom postihnutým násilím. Poľské mimovládne organizácie boli aktívne aj pri poskytovaní pomoci ukrajinským utečencom, ktorí vo veľkom počte utekali pred konfliktom.

Okrem humanitárnej pomoci je Poľsko významným vojenským partnerom Ukrajiny. V roku 2014 Poľsko podpísalo dohodu o poskytovaní výcviku a podpory ukrajinským ozbrojeným silám vrátane poskytovania vojenského vybavenia a personálu. Od vypuknutia konfliktu Poľsko pokračuje v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine, pričom poľské jednotky sa zúčastňujú na spoločných vojenských cvičeniach s ukrajinskými silami a ponúkajú strategické usmernenia o tom, ako sa brániť proti ruskej akcii.

Reklama

Poľsko bolo tiež kľúčovým hráčom pri získavaní podpory svojich spojencov na Západe. V roku 2022 sa poľskí predstavitelia podieľali na organizácii stretnutia aliancie NATO vo Varšave, na ktorom vedúci predstavitelia Spojených štátov, Kanady a Európy prisľúbili podporu Ukrajine a odsúdili ruskú agresiu. Poľskí predstavitelia tiež aktívne lobovali za zvýšenie sankcií voči Rusku na úrovni Európskej únie aj Organizácie Spojených národov. Okrem týchto snáh sa Poľsko hlasno zasadzovalo aj za integráciu Ukrajiny do európskych inštitúcií. Poľskí predstavitelia vyzvali, aby sa Ukrajine udelil bezvízový styk s Európskou úniou, ako aj na zintenzívnenie hospodárskej spolupráce medzi Ukrajinou a jej európskymi susedmi. Poľsko bolo tiež hlavným podporovateľom ukrajinskej snahy o vstup do NATO s argumentom, že členstvo v aliancii by bolo kľúčovým faktorom pri odradzovaní budúcej ruskej akcie.

Úloha Poľska v prebiehajúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou je celkovo kritická. Od poskytovania humanitárnej pomoci a vojenskej podpory až po presadzovanie zvýšených sankcií voči Rusku bolo Poľsko pevným spojencom Ukrajiny a kľúčovým hráčom pri zhromažďovaní podpory jej spojencov na Západe. Vzhľadom na ďalší vývoj konfliktu je pravdepodobné, že Poľsko bude naďalej zohrávať rozhodujúcu úlohu pri podpore Ukrajiny a presadzovaní mieru a stability vo východnej Európe. Význam Poľska v pomaly sa rozhorievajúcej kríze však môže ešte vzrásť. Poľsko sa nachádza medzi postsovietskou sférou Ruska a západnou Európou a konfrontácia veľkých mocností mu nie je cudzia. Ako cieľ a zároveň hlasný odporca ruských ambícií má najväčší člen NATO vo východnej Európe predpoklady zohrávať kľúčovú úlohu v bezpečnostných vzťahoch Európy s Ruskom a stať sa oporou západných snáh o projektovanie moci vo východnej Európe.

Poľsko má v súčasnosti najväčšie výdavky na obranu vo východnej Európe hneď po samotnom Rusku a jeho kritická poloha v regióne z neho robí kľúčovú súčasť odstrašujúcej siete NATO proti Moskve. Poľsko sa nachádza na okraji najvzdialenejších západných rozšírení ruskej prítomnosti v Európe: Bielorusko, ktoré sa fakticky stalo ruským zastupiteľským štátom, odkedy bieloruský líder Alexander Lukašenko požiadal o ruskú podporu proti celonárodným protestom spochybňujúcim jeho znovuzvolenie v roku 2020.

Odvtedy ruský prezident Vladimir Putin využíva Bielorusko ako nárazník proti Poľsku. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko navyše nedávno uviedol, že bezpečnostné sily jeho krajiny objavili arzenál zbraní určených na “teroristické” útoky, a to dva dni po tom, ako pri poľských hraniciach zabili podozrivého z terorizmu, čím obvinil Varšavu z ukrývania teroristov.

Poľské kroky tak rozzúrili úrady v Kremli. Rusko podniklo konkrétne kroky na potrestanie Poľska za jeho podporu Ukrajiny. V roku 2022 Rusko pozastavilo všetok dovoz poľských potravinárskych výrobkov s odôvodnením, že nespĺňajú ruské zdravotné a bezpečnostné normy. Hoci Rusko tvrdilo, že toto rozhodnutie vychádza z oprávnených obáv, všeobecne sa považovalo za odvetný krok, ktorého cieľom bolo potrestať Poľsko za jeho podporu Ukrajiny. Okrem toho ruské vedenie opakovane vyslovilo tvrdenie, že Poľsko sa pripravuje na anexiu území na západnej Ukrajine. Riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky Sergej Naryškin nedávno vyslovil toto tvrdenie a nebol prvý, kto tak urobil. V uplynulých mesiacoch ruský prezident Vladimir Putin niekoľkokrát vyhlásil, že myšlienka pohltenia Ukrajiny je v Poľsku stále živá, zatiaľ čo tajomník Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev varoval, že Varšava “už robí kroky na zabratie západoukrajinských území”.

Reklama

Toto je len niekoľko príkladov z dlhého zoznamu oficiálnych vyhlásení a polooficiálnych úvah ruských politických predstaviteľov, ktorí obviňujú Poľsko – a niekedy aj Maďarsko a Rumunsko – zo snahy získať späť územie Ukrajiny, ktoré im patrilo pred druhou svetovou vojnou. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyhlásil, že Rusko umiestni taktické jadrové zbrane v Bielorusku, čím vyslal varovanie NATO v súvislosti s jeho vojenskou podporou Ukrajiny a vystupňoval konflikt so Západom.

Hoci to nebolo neočakávané a Putin uviedol, že tento krok neporuší sľuby o nešírení jadrových zbraní, ide o jeden z najvýraznejších jadrových signálov Ruska od začiatku jeho invázie na Ukrajinu pred 13 mesiacmi. Zatiaľ čo väčšina komentárov sa zameriava na následnú hrozbu, ktorú takéto vyhlásenie predstavuje pre Ukrajinu, nebezpečenstvo, ktoré hrozí Varšave po tomto vyhlásení, sa zväčša ignoruje. Vidíte, že ruské jadrové zbrane priamo pri hraniciach predstavujú pre Poľsko existenčnú krízu. Ako už bolo vysvetlené vyššie, Poľsko v posledných mesiacoch dráždilo Rusko aj Bielorusko. Je teda vysoko pravdepodobné, že nedávna eskalácia zo strany Ruska bude určite slúžiť viacerým cieľom, pričom odstrašenie Poľska je jedným z hlavných takýchto dôvodov.

Zdá sa, že Varšava chápe motív Putinovho rozhodnutia. Hneď po oznámení sa objavili správy, že Poľsko zvyšuje výrobné kapacity munície, aby uspokojilo potreby Ukrajiny. Podľa zdrojov poľský výrobca munície Dezamet, ktorý je súčasťou štátnej spoločnosti Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), drasticky zvýši svoju výrobnú kapacitu munície, aby bol schopný zabezpečiť Ukrajine primerané dodávky. Varšava sa skutočne tvrdo učí, že postavenie sa na stranu rusko-ukrajinského konfliktu sa ukázalo ako priama hrozba pre národnú bezpečnosť Poľska.

Pre východoeurópsky štát však ešte stále nie je všetko stratené. Varšava stále môže korigovať svoj kurz a prijímať opatrenia založené na národných záujmoch, a nie na nejakých nejasných západných ideáloch. Aby bolo jasné, hoci má Poľsko silnú armádu a je členom NATO, stále má obrovskú početnú prevahu Rusko. Ak by sa Poľsko zapojilo do konfliktu na strane Ukrajiny, riskovalo by vyprovokovanie priamej konfrontácie s Ruskom, čo by mohlo mať pre krajinu katastrofálne dôsledky. Okrem toho v Poľsku žije početná ruskojazyčná menšina, ktorá by sa v prípade konfliktu mohla stať terčom obrany zo strany Ruska. Zachovanie neutrality by teda pomohlo minimalizovať tieto riziká a uchrániť Poľsko pred nebezpečenstvom.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:41

Dánska premiérka Mette Frederiksenová vyvolala debatu na sociálnych sieťach po tom, čo v nedeľu zverejnila viacero nenávistných správ, ktoré podľa vlastných slov dostala. Informovala agentúra DPA.

12:30

Vyšetrovatelia na západe Nemecka zatkli v pondelok troch nemeckých občanov pre podozrenie zo špionáže pre Čínu, uviedla prokuratúra. Obvinili ich zo zhromažďovania informácií o technológiách, ktoré by sa dali použiť na vojenské účely.

12:20

Investičná divízia Svetovej banky predpokladá, že počas nasledujúceho 1,5 roka poskytne na projekty na Ukrajine takmer 2 miliardy USD. Informovala o tom agentúra Reuters.

12:06

Traja ľudia zahynuli a dvaja ďalší utrpeli zranenia pri pondelkovom požiari v strojárskom závode v ruskom meste Voronež približne 220 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

Príčina požiaru nebola bezprostredne známa.

11:58

Rusko má teraz všetky dôvody na to, aby skonfiškovalo majetky Západu, vyhlásil v pondelok predseda dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej Dumy – Vjačeslav Volodin. Reagoval tak na schválenie zákona americkou Snemovňou reprezentantov, ktorý umožní vláde zhabať zmrazené ruské aktíva v USA a poslať ich Ukrajine.

11:49

Pročínska strana maldivského prezidenta Muhammada Muizzua drvivo zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré v pondelok zverejnili tamojšie médiá.

11:38

Náčelník hlavnej správy rozviedky (Aman) izraelskej armády generálmajor Aharon Chaliva oznámil, že odstúpi z funkcie. V pondelok o tom informovali spravodajské weby Ynetnews a The Times of Israel (TOI). Dodali, že nie je jasné, kedy sa Chaliva svojej funkcie vzdá, pretože armáda bude musieť zaňho nájsť náhradu.

11:15

Americká administratíva zvažuje sankcie voči ďalším izraelským vojenským a policajným jednotkám, ktoré sa údajne dopustili porušovania ľudských práv voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

09:51

Severná Kórea (KĽDR) v pondelok vypálila niekoľko zrejme balistických striel krátkeho doletu smerom k svojmu východnému pobrežiu, upozornila juhokórejská armáda.

09:42

Európa je najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom na svete. Jej teploty stúpajú zhruba dvakrát rýchlejšie než je svetový priemer, uviedli v pondelok služba Európskej únie pre monitorovanie zmeny klímy spadajúca pod program Copernicus (C3S) a Svetová meteorologická organizácia (WMO).

09:29

Deficit rozpočtu verejnej správy SR sa v minulom roku výrazne zvýšil, keď prekročil 6 miliárd eur. V podiele k hrubému domácemu produktu (HDP) stúpol z 1,67 % v roku 2022 na vlaňajších 4,89 %. Celkový dlh verejnej správy síce v absolútnej hodnote tiež stúpol, ale jeho pomer k HDP sa znížil z 57,7 % na 56 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:19

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v pondelok navštívi Turecko a sprevádzať ho bude aj berlínsky šéfkuchár špecializujúci sa na kebab. Steinmeier tak chce poukázať na blízke osobné väzby medzi Tureckom a Nemeckom aj napriek rozdielom.

09:10

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v pondelok v niektorých volebných okrskoch v štáte Manípur na severovýchode Indie opakuje hlasovanie v parlamentných voľbách. Priebeh volieb, ktoré sa v Indii začali minulý týždeň, tam totiž narušili násilnosti.

08:46

Izraelská polícia v pondelok v Jeruzaleme spustila pátranie po dvoch osobách podozrivých z útoku, pri ktorom auto vrazilo do ľudí. Pri útokoch, ktoré sa odohrali na dvoch rôznych miestach, boli zranené dve osoby.

08:37

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Vývoj na trhu ovplyvnili vyjadrenia predstaviteľov Iránu a Izraela, ktoré naznačili, že krajiny si neprajú ďalšiu eskaláciu konfliktu na Blízkom východe. Na dopyt negatívne vplývala aj správa o výraznom náraste zásob ropy v USA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci bežci prechádzajú cez Tower Bridge počas Londýnskeho maratónu v Londýne

Autor: TASR/AP-Aaron Chown/PA via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Peter Lipták

Marek Brna

Jozef Mikuš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali