Bratislava 26. februára 2021 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Minister obrany Jaroslav Naď sa na sociálnej sieti ohradil voči článku v denníku Nový čas, podľa ktorého je aj on zodpovedný za zlú epidemiologickú situáciu. V článku je uvedené, že ozbrojené sily zlyhávajú pri kontrole dodržiavania opatrení

V závere článku jeho autorka uviedla, že minister na ich otázky do uzávierky neodpovedal. To Naď ale odmieta a tvrdí, že na otázky odpovedali včas.
„Vaše otázky ste tlačovému oddeleniu poslali v stredu 24.2. o 11:07, odpoveď na ne ste dostali v ten istý deň o 12:50! Chceli ste ich do 14:30, dostali ste ich skôr. Iné otázky od tohto periodika za tento týždeň neevidujeme. Tak teda buď ste si našu odpoveď nevšimli, alebo Vám nedorazila alebo Vám nevyhovovala – každopádne, stačí dvihnúť telefón a ak máte pocit, že nemáte spätnú väzbu, kontaktovať mňa alebo komunikačný odbor.“
Podľa Naďa by ale novinárku musela zaujímať pravda a nie „bezbrehé hľadanie senzácie a útočenie silou-mocou“.
Minister obrany sa v statuse vyjadril konkrétne aj ku kritike ozbrojených síl.
„Ozbrojené sily môžu byť nasadené iba na asistenčné úlohy PZ SR, o ktoré musí požiadať ministerstvo vnútra alebo iný relevantný orgán. Takáto spolupráca (ktorá je navyše jedinou možnou formou v rámci legislatívny) funguje od začiatku vypuknutia pandémie. Aj dnes máme po celom Slovensku na rôzne úlohy (nemocnice, trasovanie, bezpečnosť, atď.) nasadených 1 752 vojakov. Toľko k vytváraní pravdy, ktorá nemá s realitou nič spoločné.“
Matovič: Novinárov kvalít Jána Kuciaka by sme na Slovensku spočítali – preženiem – na prstoch dvoch rúk
K práci novinárov sa na sociálnej sieti vyjadril pred pár dňami aj premiér Igor Matovič. Urobil tak v deň, kedy uplynuli tri roky od vraždy novinára Jána Kuciaka.
„Tri roky od vraždy je čas sa pozrieť pravde o slovenskej žurnalistike do očí. Novinárov kvalít Jána Kuciaka by sme na Slovensku spočítali – preženiem – na prstoch dvoch rúk. Bohužiaľ. Zbytok je … radšej pomlčím. Často povrchný, často zaujatý, často povýšenecký.“
Premiér pripomenul, že hneď po voľbách prišiel s ideou vytvoriť Fond na podporu kvalitnej investigatívnej žurnalistiky Jána Kuciaka. S predstavou – aby sme zo štátneho rozpočtu vyčlenili stabilnú ročnú sumu 10 mil eur určenú na vzdelávanie a podporu mladých investigatívnych talentov … s cieľom, aby sme nakoniec mali na Slovensku nie jedného, ale rovno stovky Kuciakov – lebo kvalitná investigatíva je mimoriadne pre každú demokratickú spoločnosť dôležitá. S tým, že fond by si priamo spravovali novinári.
„Bohužiaľ, len čo som si túto ideu dovolil vysloviť, spustil sa voči mne neskutočný hejt priamo od vedení veľkých slovenských redakcií … a odvtedy vlastne beží neustále ako 11 mesačná spŕška nenávisti,“ sťažuje sa premiér.
Uviedol tiež, že nestačí mať slobodu a moc ovplyvňovať verejnú mienku, ak pohnútky sú s ľuďmi manipulovať. „Nestačí mať povolanie novinár, ak nechcem pravdu hľadať, ale ju vytvárať. Nestačí mať slobodu písať, ak ľuďom podsuniem len výber lží a poloprávd. Nestačí sa hrať na nezávislého, ak stačí krivý pohľad šéfa a napíšem len to, čo sa jemu páči. Nestačí sa za žurnalistu tváriť, ak verne slúžim majiteľovi oligarchovi ako jeho atómový kufrík.“
„Sloboda je zodpovednosť. Zodpovednosť ku pravde. Ak pôjdeme ďalej dnešnou cestou bezbrehých manipulácií, ľudia postupne prestanú veriť klasickým médiám,“ dodal na záver.