Okrem pápeža deklaráciu podpísali zástupcovia ďalších 12 kresťanských cirkví a svetových náboženstiev, vrátane anglikánskeho arcibiskupa Justina Welbyho a predstaviteľov pravoslávneho kresťanstva, hinduizmu, budhizmu, judaizmu, sunnitského a šiitského islamu, uviedla agentúra ANSA.
Slávnostný podpis deklarácie sa uskutočnil v rámci Medzinárodného dňa za zrušenie otroctva na pôde vatikánskej Pápežskej akadémie vied. Text vypracovala nová medzináboženská iniciatíva Global Freedom Network (GFN), ktorá vznikla vo Vatikáne v marci tohto roku.
Signatári sa prostredníctvom deklarácie zaväzujú k tomu, že podniknú všetko, čo bude v ich silách, aby do roku 2020 ukončili utrpenie obetí moderného otroctva, ktorých je podľa odhadov po celom svete okolo 35 miliónov.
Pápež František stanovil boj proti súčasným formám otroctva jednou z kľúčových priorít svojho pontifikátu. Podľa vatikánskych činiteľov korene Františkovho záujmu o tento problém siahajú do čias, keď ako kňaz slúžil obyvateľom slumov v argentínskom Buenos Aires. Iniciatíva Global Freedom Network sa snaží apelovať na vlády sveta, podnikateľské spoločnosti, vzdelávacie i náboženské inštitúcie, aby prestali využívať služby dodávateľských reťazcov využívajúcich otrockú prácu. Iniciatíva vzni
mž