Cukrovkári navštevujú zubných lekárov oveľa častejšie ako iných špecialistov. Diabetes totiž predstavuje významný rizikový faktor paradentózy. Ochorenie týchto pacientov postihuje tri- až štyrikrát častejšie než zvyšok populácie. Typ 1 značí vyššiu frekvenciu a závažnosť u detí a adolescentov ako u ich zdravých rovesníkov. Typ 2 je zase signifikantný rizikový faktor pre progresiu resorpcie alveolárnej kosti. Výskyt parodontitídy je vyšší u pacientov so zlou glykemickou kontrolou.
“Obzvlášť u detí s diabetom sú nevyhnutné podrobné vyšetrenia parodontu. Štatistiky ukazujú, že najvyšší počet detí s diabetes mellitus 1. typu žije v Európe. Na Slovensku tvoria 15 percent spomedzi všetkých diabetikov. Typ 2 postihuje spravidla staršiu časť populácie, pričom existuje celosvetový trend neustáleho zvyšovania pacientov s touto diagnózou,” uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská. Súvisí to najmä so starnutím populácie.
Prevencia paradentózy spočíva v pravidelnom a efektívnom odstraňovaní zubného povlaku. Netreba preto zabúdať na použitie medzizubnej kefky a dentálnej nite či prípravkov na jeho rozpúšťanie.
ml