Ukrajina 20. augusta 2015 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
Zamestnanci Zaleščickej filiálky Borščovsko-Zaleščickej okresnej vojenskej správy ukrajinského mesta Ternopoľ (západ krajiny) „skrášlili“ svoje kancelárie portrétmi „národných hrdinov“ – Banderu, Šucheviča a Hitlera
Jednému zo zamestnancov vojenskej správy podobní „hrdinovia“ akosi nevoňajú, preto v neobvyklom „múzeu nacionálnej slávy“ na vojenskej správe nakrútil krátku reportáž a vložil video na internet. Prezradil, že kancelárie, v ktorých sa nachádzajú tieto „patriotické portréty“, dôstojníci pracujúci na vojenskej správe využívajú vo svojom voľnom čase – trávia tu chvíle obklopení „skutočnými hrdinami Ukrajiny“.
Najviac autora videa znechutil veľký portrét Adolfa Hitlera, ktorý umiestnili hneď pod pravoslávne ikony. Vedľa portréta „veľkého vodcu“ sú zvečnené aj jeho výroky preložené do ukrajinčiny, ako napríklad, „Ten, kto chce žiť, musí bojovať. Ale ten, kto nebude vzdorovať, kto nebude bojovať v tomto svete, ten si nezaslúži právo na život.“ Je tam uvedený aj autor tohto „nesmrteľného výroku“ a trochu nižšie je umiestnená poznámka: „Haličské SS ide do boja!“
Nie je to jediné vyobrazenie Fűhrera. Je tu aj ďalšia jeho fotografia, hákový kríž a nápis „7 miliónov“. Čo konkrétne znamená tá poznámka, nech si každý domyslí sám. Trochu nižšie je umiestnená fotografia Stalina s komentárom: „9. máj? To je iba výmena jedného okupanta za druhého, ešte horšieho, ale nie je to víťazstvo. Kosák a kladivo – je to genocída. 35 miliónov Ukrajincov je unavených sovietskymi mýtmi. Európa si pripomína obete dvoch totalitných režimov. A čím žiješ ty – pravdou alebo mýtmi?“
Vedľa na stenách sú portréty známych ukrajinských nacionalistov z čias druhej svetovej vojny – ideológa ukrajinského nacionalizmu a nacizmu Stepana Banderu, hlavného veliteľa vojsk Ukrajinskej povstaleckej armády Romana Šucheviča a „stvoriteľa“ a šéfa Organizácie ukrajinských nacionalistov Eugena Konovaľca.
Autor videa upozorňuje, že vedľa portrétov fašistov, nacistov a nacionalistov sa nachádzajú pravoslávne ikony. Poznamenal, že do tejto kancelárie nemajú prístup bežní zamestnanci a návštevníci vojenskej správy. Schádza sa tu iba miestna „smotánka“, ktorá neskrýva svoje politické názory, občianske postoje a sympatie.
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu: