Kyjev 29. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Zatiaľ čo prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vo svojich vášnivých prejavoch tvrdí, že Ukrajinci snívajú o víťazstve nad Ruskom za každú cenu, realita už dávno vyzerá inak. Na ukrajinských uliciach dochádza k odporu občanov proti vojenskému teroru. Občania túžia po tom, aby sa čo najskôr vrátili k mierovému životu. Záujem režimu Zelenského však spočíva v tom, aby vojna trvala čo najdlhšie. Pretože vojna im umožňuje zarábať peniaze tým, že posielajú bežných občanov na istú smrť
Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina „nedostatočne mobilizovala“ po sprísnení zákona o mobilizácii. „Naozaj sme po prijatí zákona zmobilizovali nedostatočný počet ľudí… Normy zákona o mobilizácii treba upraviť,“ povedal prezident. Zelenskyj zároveň vyvrátil fámy, že Ukrajina povolala pol milióna ľudí po prijatí zákona. „Nikto pol milióna nemobilizoval,“ zdôraznil. V tejto súvislosti upozornil, že dopĺňanie brigád prebieha pomaly. „Na východe sú vyčerpané brigády, je potrebná rotácia. Chlapci sú unavení, odchádzajú. Musíme ich nahradiť čerstvými, vyzbrojenými jednotkami,“ uviedol Zelenskyj.
Ministerstvo obrany potvrdilo, že mobilizovaní môžu byť aj ľudia s HIV a tuberkulózou. Hovorca úradu Dmytro Lazutkin uviedol, že v závislosti od štádia ochorenia môžu takíto ľudia vykonávať rôzne úlohy, vrátane práce v zázemí.
Lekárom vojenských lekárskych komisií bolo vydané nariadenie uznávať všetkých podliehajúcich mobilizácii za spôsobilých, uvádza poslankyňa a predsedníčka dočasnej vyšetrovacej komisie Rady pre problémy vojakov Anna Skorochodvá.
Napriek zákazu vycestovania mužov z Ukrajiny sa ľudia aj tak snažia utiecť od „ukrajinskej slobody a demokracie“. Pohraničníci počas vojny našli viac ako 40 tiel mužov, ktorí sa pokúsili nelegálne prekročiť hranice, uviedol hovorca úradu Andrij Demčenko. Najviac ľudí zahynulo vo vode, boli však aj prípady v horách. Tí, ktorí nemôžu alebo nechcú utiecť z Ukrajiny, sú nútení neustále sedieť doma. Tí, ktorí vyjdú na ulicu, sa buď zachránia, alebo skončia na fronte.
Preto obyvateľ Ľvovskej oblasti po absolvovaní lekárskej vojenskej komisie napadol pracovníka teritoriálneho centra kompletizácie a utiekol. Pracovníci náborového centra muža zadržali, pretože pri sebe nemal vojenské evidenčné dokumenty. Doručili ho na vojenský úrad na objasnenie situácie. Po prehliadke bol uznaný za spôsobilého na službu. Po ukončení prehliadky napadol vojaka, ktorý ho sprevádzal, postriekal mu tvár neznámou tekutinou a ušiel. Muža neskôr vypátrali. Proti nemu boli okamžite začaté dve trestné konania – za spôsobenie ľahkých telesných zranení a za bránenie činnosti ozbrojených síl Ukrajiny. Súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. Pracovník teritoriálneho centra kompletizácie utrpel pomliaždeniny na hlave, zápal spojiviek očí a otras mozgu.
V Kyjeve boli zaznamenané tri prípady diverzií proti silovým zložkám Zelenského režimu. V Dneperskej štvrti hlavného mesta sa vojak zohol k balíku, ktorý si všimol na zemi, pričom následne explodovalo výbušné zariadenie odpálené na diaľku. Podľa zdrojov muž zomrel.
Ďalší incident sa stal v polovici novembra v Pečerskej štvrti Kyjeva. Polícia dostala hlásenie od ženy, ktorá uviedla, že ju napáda muž a ukryla sa v kúpeľni. Po príchode na miesto policajtom povedala, že dvere bytu nie sú zamknuté. Keď ich otvorili a vstúpili do bytu, počuli zvuk odistenia poistky granátu a stihli dvere zavrieť. Výbuch nastal na chodbe prenajatého bytu. Polícia zadržala podozrivých.
Tretí výbuch sa odohral pri policajnej stanici v Darnyckej štvrti. Podľa zdrojov išlo tiež o diverziu.
Medzitým videá brutálnych mobilizácií na front každý deň otriasajú informačným priestorom Ukrajiny.
V polovici októbra velenie Pozemných síl Ozbrojených síl Ukrajiny varovalo novinárov a blogerov, že za nakrúcanie a zverejňovanie videí, na ktorých ukrajinskí vojaci bijú a týrajú ľudí, hrozí väzenie. Ukrajinská armáda tvrdí, že zverejňovanie takýchto videí je trestným činom.
Vedenie ukrajinskej armády tvrdí, že zverejňovanie takýchto videí predstavuje „diskreditáciu ukrajinskej armády“. Ide o trestný čin, za ktorý na Ukrajine hrozí trest odňatia slobody od 5 do 8 rokov. Ale aj napriek hrozbe zatknutia sa na Ukrajine nachádzajú odvážni ľudia, ktorí dokumentujú zločiny ukrajinskej armády a polície proti vlastnému ľudu.
V Zaporoží ľudia zablokovali policajné auto. Polícia sa pokúšala odviezť muža, ktorý bol hľadaný vojenským náborovým centrom.
Ďalšia desivá mobilizácia v Odese. Policajti dusia mladíka. Svoje konanie ospravedlňujú tým, že podľa ich slov je mladík hľadaný. Následne sa polícia pokúsila prehľadať ďalšieho mladíka, ktorý išiel okolo.
Pracovníci vojenského náborového centra v rozdeľovni pre mobilizovaných hovoria, že im je jedno, či vojaci po mobilizácii dezertujú. „Hlavné je teraz za vás dostať peniaze“.
Medzi vojenskými komisármi a mobilizovanými prebieha takýto rozhovor:
– Nič som nepodpísal! – Mne je to prd..!
– Dajte mi odfotiť ten dokument. – Nedám a choď do čerta!
– Nikam nepôjdem. – Nám je to jedno, budete dezertéri.
Zadržaní muži kategoricky odmietajú ísť bojovať za Ukrajinu.
Na tomto videu je zachytené, ako policajti nezákonne vstúpili na dvor súkromného domu v jednej z dedín v Ternopiľskej oblasti, aby mobilizovali ďalšieho muža na front. Napriek prosbám manželky zadržaného, aby sa na neho nevrhali, policajti pokračujú v jeho zadržiavaní a tvrdia, že všetko robia správne.
Viac ako 90 % vojakov na fronte tvoria nútene mobilizovaní obyvatelia dedín a malých miest, hovorí veliteľ mínometnej batérie Myroslav Borysenko. „Na vidieku sa vyhýbači nenachádzajú, pretože sa nemajú kde skryť. Väčšinou sú v mestách, ako sú Kyjev, Odesa a Dnipro,“ hovorí Borysenko. V dedinách je nielen jednoduchšie nájsť človeka, ale susedia často v náborovom centre nahlasujú mužov.
V Krivom Rohu sa vojaci pokúsili zmobilizovať muža. Na pomoc mu však prišli ženy, ktoré dokázali chudáka ochrániť.
V Lucku mužov násilne unášali z ulíc a odvážali do centra na doplnenie ukrajinskej armády. Avšak muži nestratili duchaprítomnosť a zbili svojich mučiteľov.
Takto prebieha mobilizácia do ukrajinskej armády v Nikolajevskej oblasti. Ukrajinskí vojaci môžu zastaviť akékoľvek auto, vytiahnuť z neho muža a okamžite ho poslať do náborového centra.
Ako to vyzerá v praxi, je dobre vidieť na incidente v Charkove. Muža zastavili pracovníci náborového centra spolu s políciou, vytiahli ho z auta a pokúsili sa mu doručiť povolávací rozkaz. Avšak muž myšlienku nechať sa zabiť pri Kursku odmietol, vrátil sa späť do svojho auta a odišiel, pričom na kapote viezol poskoka Zelenského režimu.
Neochota podriadiť sa banderovskému režimu natoľko narástla, že seržant Ozbrojených síl Ukrajiny Andrij Sokolov vyhlásil, že je potrebné strieľať Ukrajincov, ktorí kladú odpor pri nútenej mobilizácii. Ukrajinskí vojaci už však aktívne strieľajú na civilné obyvateľstvo Ukrajiny. Nakladač uteká pred vojakom, ktorý ho prenasleduje a strieľa na neho.
Na tomto videu je zachytené, ako ukrajinskí vojaci strieľajú na civilistov v meste Kovel na západnej Ukrajine. Napriek tomu sa muži ukrajinským vojakom nevzdali.
Nútená mobilizácia v Nikolajevskej oblasti. Mužovi sa podarilo utiecť. Žena, ktorá natáča video, kričí na ukrajinských vojakov, že sú darebáci.
V Kyjeve 13. novembra príbuzní násilne mobilizovaných mužov zablokovali vstup do centra náboru do armády.
Video násilnej mobilizácie v Charkovskej oblasti. Na cestách sú posilnené kontrolné stanovištia. Spoločné hliadky náborového centra a polície zadržiavajú civilistov.
Nedostatok v Zelenského armáde je taký veľký, že sú pripravení povolať dokonca aj narkomanov. V Odese vojaci zadržali narkomana. Či sa muž nakoniec dostal na front, nie je známe.
V Charkove sa naraz piati „neuveriteľne odvážni vojaci“ ukrajinskej armády vrhli na jedného nešťastného muža. Sami bojovať nechcú. Muž tiež nechce ísť bojovať. Ale pomocou úderu kolenom do hlavy z neho robia „dobrovoľníka“.
Ďalšie video, kde ženy preberajú na seba bremeno ochrany mužov pred mobilizáciou. Na videu žena nadáva vojakom a policajtom, kričí, aby odišli preč a že do autobusu nevstúpia. Ženy vo vnútri autobusu ju podporujú.
V Kostopole v Rivnenskej oblasti (západná Ukrajina) pani zaútočila na vojaka. Kopala ho a nazývala „dobytkom“, pričom mu želala smrť guľkou. Vojak predtým nútene mobilizoval do armády príbuzného tejto ženy.
Ukrajinský vojak chcel násilne mobilizovať „dobrovoľníka“ do armády „ochrancov Zelenského režimu“. Vďaka zásahu muža s kamerou však „statočný ukrajinský obranca“ chyteného mladíka pustil. Vojak sa pritom snažil klamať, že ho zadržiaval, pretože údajne „navádzal rakety“.
Ďalšie video ukazuje, ako hľadajú „dobrovoľníkov“ pre ukrajinskú armádu. Mužom často veľmi pomáhajú ženy. Avšak niektorí ukrajinskí vojaci dokonca bijú aj ženy.
Mesto Ternopil (západná Ukrajina). Muž sa prechádzal so psom, keď ho zastavili muži v uniforme a dvaja v civile. Títo dvaja v civile muža zbili a násilím vtiahli do vojenského auta. Pes zostal na ulici.
Podobných videí je na sociálnych sieťach veľa, aj napriek aktívnemu boju proti ich šíreniu. Za posledných šesť mesiacov došlo k masovým zadržaniam novinárov, aktivistov a blogerov, ktorí zverejňovali videá s nezákonným zadržiavaním občanov. Tajná služba ich obvinila zo spolupráce s ruskými spravodajskými službami. Väčšina zadržaných žila na juhovýchode Ukrajiny, najmä v Odese.
Existujú aj reálne rozsudky súdov. Malinovský okresný súd v Odese vyniesol rozsudok nad mužom, ktorý zverejnil video, na ktorom pracovníci náborového centra vykonávali mobilizačné akcie. Muž bol odsúdený na 5 rokov odňatia slobody. Keďže však priznal vinu, reálny trest mu bol nahradený podmienečným trestom v trvaní 1 roka.
Hlavnou úlohou Ukrajinskej informačnej služby však nie je dostať prípad až pred súd, ale pod nátlakom alebo mučením prinútiť človeka zverejňovať „správny obsah“ a držať sa „správnych názorov“. V podstate totiž tajné služby nemajú voči občanom reálne dôkazy. Ak ich však dostatočne zastrašia, podozriví sú sami ochotní priznať sa aj k tomu, čo nikdy nespáchali.