Prichádza bez varovania a spočiatku môže vyzerať len ako dôsledok vyčerpania, preťaženosti či stresu. Mnohí pacienti žijú s týmito pocitmi roky, kým zistia, čo sa skutočne skrýva za ich neustálymi ťažkosťami – únavou, zhoršujúcim sa pohybom, bolesťami, problémami so zrakom, depresiou, úzkosťou… Pri skleróze multiplex sa môžu prejaviť akékoľvek neurologické príznaky. Syndróm nepokojných nôh, tŕpnutie a brnenie končatín, svalová slabosť, ochrnutie, kŕče, necitlivosť alebo naopak, precitlivenosť kože, sťažené písanie, zlá artikulácia, poruchy rovnováhy, koordinácie, spánku, pamäte a sústredenia, urologické či sexuálne problémy.
„Fyzické i psychické symptómy vyplývajú z poškodenia nervových štruktúr, ale aj z celkového stresu a duševnej záťaže, ktoré skleróza multiplex prináša. Agresívny zápal a zánik nervových štruktúr sa objavuje práve v ranom štádiu ochorenia a výrazne ovplyvňuje dlhodobú prognózu,“ vysvetľuje MUDr. Slavomíra Kováčová z Neurologickej kliniky FN v Nitre. „Diagnostikovať sklerózu multiplex nie je vždy jednoduché, no ak ju lekári zachytia včas a nasadia pacientovi účinnú liečbu, rozvoj ochorenia sa môže spomaliť. Moderná medicína dokáže zmierniť alebo dokonca zastaviť príznaky choroby či predchádzať náhlemu prepuknutiu ďalších.“
V minulosti lekári pacientom neodporúčali fyzickú aktivitu a cvičenie, no nedávne výskumy preukázali niečo iné. Pravidelné cvičenie zmierňuje poruchy pamäte a koncentrácie, zvyšuje aeróbnu kapacitu organizmu, svalovú silu a pohyblivosť, znižuje únavu i depresiu a zlepšuje kvalitu života. Pohyb zvyšuje prísun kyslíka do buniek a chráni ich pred zápalom. Vhodné je aeróbne cvičenie – beh, cyklistika, plávanie, joga, pilates, ale aj silové tréningy s nižšou intenzitou. Rovnako potrebné je dbať o zdravé stravovanie.
„Po každom jedle dochádza v tele k miernemu a prechodnému zápalu. To, do akej miery sa ním poškodia bunky, závisí od kvality a kvantity prijatej potravy. Prozápalový efekt majú tuky, červené mäso, mlieko a maslo. Pacienti by mali obmedziť prísun rafinovaného cukru a soli, kravské mlieko nahradiť rastlinným, vylúčiť lepok, alkohol a cigarety. Ideálne sú ryby, morské plody, vitamíny B12, D, C, A, E a probiotiká,“ vraví MUDr. Darina Slezáková, PhD. z Centra pre liečbu sklerózy multiplex II. Neurologickej kliniky LFUK a UNB v Bratislave.
Žena so sklerózou multiplex môže otehotnieť a porodiť zdravé dieťa, ktoré až s 95-percentnou pravdepodobnosťou nebude v dospelosti trpieť týmto ochorením. Ak majú sklerózu multiplex obaja rodičia, pravdepodobnosť, že ochorie aj ich dieťa, je asi 30 percent. Skleróza multiplex môže mať u mužov vplyv na erekciu, neovplyvňuje však plodnosť.
Na následky sklerózy multiplex zomierajú pacienti len veľmi zriedkavo, agresívne formy ochorenia s rýchlym postupom sa nevyskytujú často. Život však môžu ohroziť infekcie a ťažké depresie, v prípade, že sa neliečia. Rovnako aj srdcovocievne a onkologické ochorenia, podobne ako u ľudí , ktorí nemajú sklerózu multiplex.