Bratislava 9. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
Na reformu justície pôjde z európskeho Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF) 244 miliónov eur. Zmeny v rezorte spravodlivosti chce Slovensko podporiť aj zo štátneho rozpočtu vo výške približne 24,5 milióna eur v rokoch 2021 až 2022

Peniaze chce Ministerstvo financií SR investovať najmä do reformy súdnej mapy, teda do reorganizácie súdov. Po spustení novej súdnej mapy počíta rezort financií aj s výdavkami 16,6 milióna eur ročne. Európske peniaze by mali ísť aj na digitalizáciu súdov či na posilňovanie integrity a nezávislosti súdnictva. Vyplýva to z dokumentov v Pláne obnovy a odolnosti SR, ktorý je zverejnený na stránke Slov-lex.sk.
Hlavným zámerom reformy súdnej mapy je špecializácia sudcov. Tým sa má vytvoriť priestor pre kvalitnejšie a rýchlejšie rozhodnutia súdov. Zmena súdnej mapy bude spočívať v niekoľkých fázach prekresľovania a zväčšovania plochy súdnych obvodov, znižovania ich počtu a s tým spojeným zväčšovaním kapacít súdov. Namiesto doterajších 54 okresných súdov bude na Slovensku pôsobiť 30 prvostupňových súdov vrátane dvoch mestských súdov. Nová súdna mapa by mala byť implementovaná do roku 2022.
Podľa ministerstva spravodlivosti prispeje reorganizácia súdnych obvodov aj k pretrhnutiu problematických personálnych väzieb, ktoré zvyšujú vnímané riziko korupcie. Návrh novej súdnej mapy je v súčasnosti v štádiu vyhodnocovania pripomienkového konania. Financie z plánu obnovy chce Slovensko investovať aj do modernizácie existujúcich, či prípadne na výstavbu alebo obstaranie nových moderných priestorov pre kľúčové súdy v novej súdnej mape.
Plán obnovy ráta aj s dôležitou investíciou do analytických kapacít, digitálnych technológií a elektronizácie súdnych procesov. Digitalizácia by mala prispieť ku kvalitnejším a rýchlejším službám občanom a zvýšenej transparentnosti procesov
„Pre možnosť elektronizácie súdnych spisov a iných dokumentov sa zriadi Centrálne digitalizačné stredisko pre súdy. Pre zefektívnenie práce sudcov a súdnych zamestnancov sa zmodernizuje hardwarové a softwarové vybavenie súdov vrátane techniky pre online komunikáciu. Vytvorí sa podporná analytická platforma pre sprístupňovanie judikatúry (praktickej aplikácie práva v súdnych rozhodnutiach) na súdoch,“ vysvetlil v dokumente rezort financií.
Ministerstvo financií v pláne obnovy konštatuje, že v indikátore vnímania korupcie za rok 2020 je Slovensko šieste najhoršie v Európskej únii (EÚ). Podiel korupcie v bežných životných situáciách klesá, problémom však je veľká, do politického systému prerastajúca korupcia. Nedôvera verejnosti v súdnictvo rovnako patrí medzi najvyššie v krajinách EÚ.
„Verejnosťou vnímanú korupciu v súdnictve potvrdzujú aktuálne medializované prípady a orgány činné v trestnom konaní ju odhaľujú,“ dodalo ministerstvo.
Ako tiež zhodnotili, problémom slovenských súdov sú najmä zložitejšie veci, ktorých vybavenie trvá neprimerane dlhý čas a dĺžka súdnych konaní v obchodných sporoch, ktorá naďalej rastie.