Na začiatku marca sa na súkromnom pozemku vo vlastníctve miestnej moslimskej komunity Ahmadiyya vztýčil prvý kríž vysoký 10 metrov skupinou nazvanou “Bürger für Erfurt” (“Občania pre Erfurt”), ktorú podporuje anti-imigrantský klub “Ein Prozent” (“Jedno percento”) zo susedného Saska, ktorý o tom zverejnil video na svojom facebookovom profile.
Hoci kríž neskôr nejaké neznáme osoby zhodili, krátko nato už bolo postavených šesť krížov rôznych veľkostí. Šlo totiž o reakciu na oznámenie moslimskej komunity Ahmadiyya, ktorá na nezastavanom areále v komerčnej zóne mestskej časti Erfurt-Marbach plánuje postaviť si mešitu, ktorá by bola prvou takouto budovou v regióne Durínska, kde majú moslimovia len niekoľko modlitebných miestností v niektorých mestách.
Kríže boli postavené v bezprostrednej blízkosti areálu, kde sa má mešita stavať. Starostka mestskej časti Katrin Böhlkeová uviedla, že “právne orgány nemôžu zakročiť proti inštalácii krížov, pretože nestoja na pozemkoch mesta”. Dodala však, že rozprávala s aktivistami, aby viedli len pokojné protesty, čo odkázal aj starosta celého Erfurtu Andreas Bausewein.
Spomedzi viacerých občanov mesta sa jeden muž vyjadril takto: “Ja osobne nemám strach z výstavby mešity. Ale chápem, že populácia Marbachu sa obáva, že kvôli výstavbe mešity sa štruktúra obyvateľstva zmení v priebehu niekoľkých rokov, ako sme to videli v berlínskej štvrti Kreuzberg, v duisburskom Marxrlohu alebo v bruselskom Molenbeeku, kde domorodé obyvateľstvo je pod nátlakom a musia opustiť svoje bydlisko. Vzhľadom k tomu, že mešita je vždy stanicou, okolo ktorej sa veľa ľudí usadí.” Navrhol zvolať miestne referendum ako vo Švajčiarsku a na základe neho prijať rozhodnutie.
Zaujímavé pritom je, že hovorca komunity Ahmadiyya v Erfurte, Mohammad Suleman Malik, sa pre Thüringen24 vyjadril, že “kríž nie je provokácia”. A dodal: “Bolo by pekné, keby kostoly, synagógy a mešity stáli bok po boku. Uvítali by sme kresťanskú stavbu v Marbachu v bezprostrednej blízkosti.” Prekvapený je tým, že “odporcovia proti výstavbe mešity použili takýto náboženský symbol”.
Evanjelická cirkev stredného Nemecka a miestna katolícka diecéza vydali spoločné vyhlásenie: “Ten, kto používa na kríž voči inému svetonázoru či inej viery, zneužíva tento kresťanský symbol. Akcia nemá nič spoločné s kresťanským posolstvom lásky a s láskou samotnou. Náš základný zákon je jasný v tomto: Náboženské komunity majú právo slobodne praktizovať svoje náboženstvo, a toto právo sa vzťahuje aj na architektúru. My ako kresťanské cirkvi vítame stavbu mešity v Erfurte. Tí, ktorí spochybňujú slobodu vyznania, by sa mali pýtať, či konajú v rámci zásad nášho základného práva.”