Rijád 3. októbra (TASR) – Saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Saúd al-Fajsal zrušil svoje vystúpenie v rámci rozpravy Valného zhromaždenia OSN a svoje rozhodnutie zdôvodnil frustráciou z nečinnosti medzinárodného spoločenstva pri riešení krízy v Sýrii a palestínskej otázky. Princov prejav mal zaznieť v utorok.
Vzhľadom na to, že predstavitelia na ropu bohatého kráľovstva a kolísky islamu zvyknú vyjadrovať svoju znepokojenie v oblasti diplomacie skôr súkromne, je Fajsalovo rozhodnutie bezprecedentné. Ako spresnil nemenovaný diplomatický zdroj, odráža "nespokojnosť kráľovstva s postojom OSN k arabským a islamským záležitostiam, najmä k problematike Palestíny, ktorú OSN nie je schopná riešiť viac než 60 rokov, ako aj k sýrskej kríze".
Konzervatívne kráľovstvo je jedným z hlavných sponzorov povstalcov bojujúcich proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi v dva a pol roka sa vlečúcej občianskej vojne, v ktorej prišlo o život už viac ako 100.000 ľudí.
Saudská Arábia už viackrát intervenovala, aby medzinárodné spoločenstvo pomohlo povstalcom, ktorým kráľovstvo dodáva zbrane. Okrem toho opakovane vyhlásila, že Asadov režim musí byť zvrhnutý, pretože jemu verné jednotky bombardovali oblasti obývané civilistami.
Počas krízy, ktorú koncom augusta vyvolalo použitie chemických zbraní na damaskom predmestí Ghúta, Saudská Arábia netajila nádeje, že to povedie k vzdušným úderom západných spojencov na armádne jednotky lojálne Asadovi, uviedli pre Reuters diplomati z krajín oblasti.
Keď sa Washington namiesto toho s Ruskom dohodol na pláne kontroly a likvidácie sýrskych chemických zbraní, Saudská Arábia deklarovala, že tento krok neriešil širšiu problematiku civilných obetí v občianskej vojne.
Rijád už roky podporuje palestínsku nezávislosť a nemá nadviazané diplomatické vzťahy s Izraelom. V roku 2001 však predstavil svoj arabsko-izraelský mierový plán, podľa ktorého arabské štáty výmenou za prísľub mieru žiadali od Izraela, aby sa stiahol do hraníc spred roku 1967.