Na Nežnú revolúciu sa spomínalo v starej budove NR SR i na Námestí SNP

Na Nežnú revolúciu sa spomínalo v starej budove NR SR i na Námestí SNP

Bratislava 17. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Program podujatia sa neniesol len v duchu spomienok

Udalosti spred 25 rokov ľuďom dali slobodu, hodnoty, odvahu či začali bezpečný a úspešný príbeh. Aj takéto slová obsahovali vyhlásenia viacerých osobností spoločenského a politického života i priamych účastníkov Nežnej revolúcie na dnešnom podujatí Nedajme si zobrať 17. november. Konalo sa v Bratislave v historickej budove NR SR na Župnom námestí a neskôr sa presunulo na Námestie SNP.

Reklama
Ilustračné foto

Program podujatia sa neniesol len v duchu spomienok, ale hodnotila sa na ňom aj cesta, ktorú demokratické Slovensko prešlo za viac ako dve desaťročia.

Pre Jána Figeľa (KDH) znamenal rok 1989 čas prebudenia občana i národa. Hoci pád komunizmu v tomto období hodnotí ako rýchly, budovanie nového slovenského i európskeho domu stále trvá. „November ’89 je úspešný príbeh, ale aj séria problémov v súčasnosti. Slovensko nikdy nemalo toľko slobody a takú mieru príležitostí ako dnes. No je tu aj vysoká nezamestnanosť, rekordné zadlženie, rozsiahla korupcia či nízka vymožiteľnosť práva,“ povedal v príhovore. Podľa jeho slov by ľudia nikdy nemali zabúdať na to, že sloboda je ukotvená v svedomí človeka. Odkaz o víťazstve pravdy a lásky, ktorý znel aj pred 25 rokmi, považuje stále za aktuálny.

Reklama

Podľa Jána Čarnogurského by sa nemalo zabúdať na odvahu Nežnej revolúcie. „Nedajme si túto odvahu zobrať. Pomenujme súčasné problémy, ktoré sme možno predtým nemali, a navrhnime ich riešenie,“ konštatoval.

Milan Kňažko vníma u Slovákov nespokojnosť s tým, čo po páde komunizmu prišlo. „Pred 25 rokmi sme si všeličo sľúbili, viesť otvorený dialóg, nezištnú pomoc, ohľaduplnosť, pochopenie aj to, že budeme hovoriť pravdu. Ako sú na tomto tieto hodnoty dnes?“ povedal. Kňažko sa domnieva, že mnohí ľudia udalosti roku 1989 odsudzujú v dôsledku svojho osobného či profesijného zlyhania a zakrývajú jeho hlavný odkaz. „Nedajme si zobrať 17. november, uchovajme si ho v sebe!“ vyzval.

Ako bezpečný príbeh, ktorý spája slovenskú spoločnosť, ohodnotil udalosti Nežnej revolúcie Ján Budaj, ďalšia z osobností Novembra 89. Podľa jeho slov Slováci za štvrťstoročie stúpili do každej mláky, no dnes Slovensko sedí pri stole prosperujúcich demokratických štátov. „Stále sme v polovici cesty, prešli sme ju spoločne. Nesmieme ale zabúdať, že verejná mienka má aj dnes moc,“ uviedol Budaj.

Na Námestí SNP za prítomnosti stoviek ľudí vyzdvihli 17. november 1989 okrem spomenutých osobností aj poslanci NR SR Alojz Hlina (nezaradený) a Béla Bugár (MOST-HÍD).

Podujatie Nedajme si zobrať 17. november zorganizovali Nadácia Antona Tunegu, Fórum kresťanských inštitúcií, Múzeum zločinov komunizmu, Ústav pamäti národa, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Nadácia Jána Langoša.

Reklama

ml

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

10:24

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru. Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu.

10:11

Ukrajinská armáda v piatok oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských rakiet a dronov na ukrajinské mestá.

10:02

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok uviedla, že pri výbuchoch hlásených z iránskej provincie Isfahán neboli poškodené jadrové zariadenia.

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali