Na Mesiaci sa objavili pomocou meteoritov vodné pary

Na Mesiaci sa objavili pomocou meteoritov vodné pary

Washington 22. apríla 2019 (HSP/Foto: NASA/Goddard/Conceptual Image Lab)

 

Prúdy meteoritov dopadajúce na Mesiac vyrážajú do riedkej lunárnej atmosféry vodnú paru s krátkou životnosťou. Informoval o tom na svojom webe americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) s odvolaním sa na správu vedcov NASA a Laboratória aplikovanej fyziky Univerzity Johnsa Hopkinsa v Marylande. Informuje portál Sciencedaily

Ilustračné foto

K uvoľneniu vody museli meteority podľa vedcov preniknúť najmenej osem centimetrov pod povrch. Pod touto úplne vyprahnutú hornou vrstvou sa nachádza tenká prechodná vrstva a potom hydratovaná vrstva, kde sa molekuly vody pravdepodobne držia na kúskoch pôdy a hornín, ktorým sa hovorí regolit.

Reklama

Pretože materiál na povrchu Mesiaca je kyprý, môže aj malý, polcentimetrový meteorit preniknúť dostatočne hlboko, aby uvoľnil obláčik pary. Šoková vlna, ktorá sa pri každom náraze rozptýli, pritom vymrští vodu aj z okolia.

Pri dopade prúdu meteoritu na Mesiac sa voda dostane do atmosféry a rozptýli sa. Asi dve tretiny takejto vodnej pary následne uniknú do vesmírneho priestoru, no približne tretina sa vráti na povrch Mesiaca. Tento objav by mohol objasniť aj ľadovcové nálezy v okolí kráterov.

Reklama

Väčšina molekúl sa rozptyľuje do veľmi tenkej atmosféry okolo mesiaca, zatiaľ čo niektoré sa usádzajú späť na povrch. Nový pohľad na nášho najbližšieho suseda vo vesmíre prichádza v štúdii, ktorá bola publikovaná v Nature Geoscience vedcami z NASA.

“Sledovali sme väčšinu týchto udalostí na známych prúdoch meteoritov, ale naozaj prekvapujúcou časťou je, že sme tiež našli dôkazy o štyroch prúdoch meteoritov, ktoré boli predtým neobjavené,” povedal Mehdi Benna z Goddardovho vesmírneho letového centra NASA v Greenbelt, Maryland a University. Benna je zároveň vedúcim autorom štúdie, publikovanej v Nature Geosciences.

Novo identifikované toky meteoritov, pozorované LADEE, boli zaznamenané 9. januára, 2. apríla, 5. apríla a 9. apríla 2014.

Modely už skôr predpovedali, že vplyvy meteoritov by mohli z Mesiaca uvoľňovať vodu vo forme pary, ale vedci tento jav doteraz nepozorovali. Vďaka skúmaniu toho, čo LADEE na Zem poslala, teraz získali dáta o desiatkach týchto javov.

“Mesiac nemá vo svojej atmosfére väčšinu času významné množstvo H2O alebo OH,” vysvetlil Richard Elphic, vedec projektu LADEE vo výskumnom centre Ames Research Center v Kalifornii v Silicon Valley. “Ale keď mesiac prešiel jedným z týchto prúdov meteoritov, bolo na jeho povrchu vylúčených dosť pár. Neskôr ale H2O alebo OH už prítomné neboli.”

Reklama

Zistiť, koľko H2O a koľko OH (koľko vody)  je prítomných na povrchu mesiaca, je niečo, čo by mohlo byť úlohou budúcich misií.

LADEE, ktorý bol postavený a riadený výskumným centrom NASA Ames Research Center v Kalifornskom Silicon Valley, detegoval pary pomocou svojho neutrálneho hmotnostného spektrometra, nástroja, ktorý postavil Goddard. Misia obiehala okolo Mesiaca od októbra 2013 do apríla 2014 a zozbierala podrobné informácie o štruktúre a zložení mesačnej atmosféry, resp. „Exosféry“ – slabého obalu plynov okolo Mesiaca.

Z meraní vody v exosfére výskumníci odhadli, že hydratačná vrstva má koncentráciu vody 200 až 500 dielov na milión, alebo 0,02 až 0,05% hmotnostných. Táto koncentrácia je omnoho menšia ako koncentrácia najsuchšej suchozemskej pôdy.

Tím tiež vylúčil možnosť, že by všetka nájdená voda pochádza zo samotných meteoritov.

“Vieme, že časť vody musí pochádzať z Mesiaca, pretože množstvo uvoľnenej vody je väčšie ako hmotnosť vody v meteoritoch,” uviedol Dana Hurley z Univerzity Johna Hopkinsa.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali